Dividendové zombie akcie – prehľad a hodnotenie

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Základné materiály

3.časť

Poznáme najmä dividendových aristokratovdividendových kráľov, ale existuje ešte jedna skupina – dividendoví zombie. A to preto, že vyplácajú dividendu už 100 rokov po sebe.

U „zombíkov“ sa nevyžaduje, aby firma každý rok dividendu navýšila, stačí iba neprerušené vyplácanie dividend, ale dividenda nesmie byť znížená. Niektoré z firiem delili akcie, takže v histórii majú „zníženie“ dividendy, ale to bolo preto, že narástol počet akcií.

Medzi týchto zombíkov patria: 

  • Colgate-Palmolive
  • Consolidated Edison
  • General Mills, Inc.
  • The Coca-Cola Company
  • The Procter & Gamble Company
  • PPG Industries, Inc.
  • Stanley Black & Decker, Inc.
  • Exxon Mobil Corporation

The Procter & Gamble Company (PG:NYSE)

Kapitalizácia: 299 miliárd dolárov
Dividendový výnos: 2,6%
Výplatný pomer: 59%
P / E: 24,4

Štvrtý zástupca spotrebiteľského sektora.

Cena akcií spoločnosti na konci februára dosiahla slušné nadhodnotenie (takmer 127 dolárov za akciu), aby po príchode koronavírusu prepadla až pod 95 dolárov. Ale po oznámení 6%-ného navýšenia dividendy sa cena opäť prehupla cez 120 dolárov.

Keď sa pozrieme na historickú výkonnosť, tak uvidíme, že firma vo všetkých krízach a poklesoch vykazovala stabilné výsledky. To je dané firemným portfóliom a silnými značkami, ktoré ľudia kupujú (musia kupovať) aj v dobe ekonomického poklesu.

Bohužiaľ aj po prepade ceny boli akcie stále nadhodnotené (P / E = 20). Nebolo to veľa, ale aj tak … však spoločnosť, ktorá vykazuje 13%-ný organický rast a 30%-ný rast online predajov, si určite nadhodnotenie zaslúži.

Avšak Procter & Gamble bude z príchodu koronavírusu asi profitovať najviac (z dnešného zoznamu firiem). Vyrába čistiace a dezinfekčné prostriedky. Dnes však nemožno príliš odhadnúť aký veľký vplyv to bude mať na firemné príjmy. Pretože ak sa z pandémie vyvinie celosvetová hospodárska kríza, tak by sa mohlo stať, že zákazníci prestanú kupovať značkové prípravky a siahnu radšej po lacnejšej náhrade. To by určite neprinieslo nulové príjmy, ale rast by sa celkom iste zastavil.

päťročný graf The Procter & Gamble Company, zdroj: GOOGLE

Firma každoročne navyšuje dividendu už 63 rokov a pred pár dňami ju opäť navýšila. Aj tak zostáva dividenda veľmi bezpečná (výplatný pomer pod 60%). Navýšenie o 6% bolo za posledných 5 rokov najvyššie (2015 – 3,95%; 2016 – 1,94%; 2017 – 2,5%; 2018 – 3,76%; 2019 – 4%).

Spoločnosť má veľmi stabilné portfólio výrobkov, ktoré zákazníci potrebujú pre život, čo prináša stabilné príjmy. A dnešné výsledky tomu zodpovedajú. Hoci nenaplnili očakávania analytikov, tak aj tak to boli veľmi dobré čísla – takmer 5%-ný rast tržieb.

Akcie sú vynikajúcou voľbou pre DGI investorov, ale len za predpokladu, že nakúpia za dobrú cenu, ktorá je z dlhodobého pohľadu okolo 100 dolárov za akciu.

PPG Industries, Inc (PPG:NYSE)

Kapitalizácia: 20,8 miliárd dolárov
Dividendový výnos: 2,35%
Výplatný pomer: 35,5%
P / E: 15,4

Je jediným zástupcom zo sektoru základných materiálov.

Celým menom sa spoločnosť volá Pittsburgh Plate Glass Company a vyrába materiály pre lakovanie, náterové hmoty a špeciálne materiály. Je to najväčšia firma na svete z pohľadu tržieb za náterové hmoty.

Portfólio spoločnosti je rozdelené na dva sektory:

  • Performance Coatings – laky pre automobilový priemysel, letectvo, ochranné a námorné nátery a architektonické nátery
  • Industrial Coatings – OEM nátery pre automobilový priemysel, priemyselné nátery, obaly a špeciálne nátery a materiály

Aj cez svoju veľmi dlhú históriu a veľmi „nudný“ sektor podnikania, sa firme darí inovovať a prinášať zákazníkom nové produkty. A tiež vstupovať do nových sektorov, ako napr. v posledných rokoch do sektorov materiálov pre lietadlá, čelné sklá, pasívnu protipožiarnu ochranu či antikoróznu ochranu potrubia.

päťročný graf PPG Industries, Inc, zdroj: GOOGLE

Vedenie spoločnosti je tiež veľmi aktívne v akvizíciách, neustále vyhľadáva a kupuje zaujímavé spoločnosti, ktoré pomôžu rozšíriť záber spoločnosti, či prinesú inovácie súčasných produktov. Len za posledný cca rok a pol firma kúpila tri spoločnosti: SEM (v decembri 2018), Whitford (v marci 2019) a Hemmelrath (v apríli 2019).

Posledné kvartálne výsledky (štvrtý kvartál 2019) firma vydala v januári, takže ešte nezahŕňajú dopad koronavírusu. Výsledky za prvý kvartál 2020 by mala firma vydať v najbližších niekoľkých dňoch. Aj keď predajné objemy klesli o 3%, tak tržby vzrástli o 1%, marže vzrástli o 1,2% a voľný cash flow medziročne vzrástol o 600 miliónov dolárov.

Pretože je PPG najväčšou v odbore, tak firemné a administratívne náklady má najnižšie v odbore a tým pádom má aj najvyššiu návratnosť kapitálu a vyššie marže.

Firma podniká v cyklickom sektore a predovšetkým letecký priemysel je teraz pod veľkým tlakom, kvôli koronavírusu a zákazu lietania. Firme sa niekoľko posledných rokov nedarí navyšovať tržby a rast doháňa akvizíciami.

Na druhú stranu pokles ceny akcií spoločnosti na hodnotu, akú sme nevideli už niekoľko rokov priniesol veľmi zaujímavú príležitosť kúpiť túto firmu v obrovskej zľave. Spoločnosť si vyššie ocenenie určite zaslúži a to nielen vďaka svojmu celosvetovému zastúpeniu, ale aj nadpriemernému navyšovanie dividendy (o 9%; 5-ročný DGR) – navyše dividendu pravidelne zvyšuje už 48 rokov.

Zdroj: investičnígramotnost.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár