Dividendové zombie akcie – prehľad a hodnotenie

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel

Poznáme najmä dividendových aristokratovdividendových kráľov, ale existuje ešte jedna skupina – dividendoví zombie. A to preto, že vyplácajú dividendu už 100 rokov po sebe.

U „zombíkov“ sa nevyžaduje, aby firma každý rok dividendu navýšila, stačí iba neprerušené vyplácanie dividend, ale dividenda nesmie byť znížená. Niektoré z firiem delili akcie, takže v histórii majú „zníženie“ dividendy, ale to bolo preto, že narástol počet akcií.

Medzi týchto zombíkov patria: 

  • Colgate-Palmolive
  • Consolidated Edison
  • General Mills, Inc.
  • The Coca-Cola Company
  • The Procter & Gamble Company
  • PPG Industries, Inc.
  • Stanley Black & Decker, Inc.
  • Exxon Mobil Corporation

Stanley Black & Decker, Inc. (SWK:NYSE)

Kapitalizácia: 16,5 miliárd dolárov
Dividendový výnos: 2,5%
Výplatný pomer: 31%
P / E: 14,5

Je jediným zástupcom z priemyselného sektora.

Cena firemných akcií prepadla o 100 dolárov (zo 172 na 72 dolárov) – za túto cenu sa akcie Stanley Black & Decker obchodovali naposledy v roku 2012.

Rovnako ako firma PPG, aj spoločnosť Stanley Black & Decker vydala posledné kvartálne výsledky (štvrtý kvartál 2019) v januári a výsledky za prvý kvartál 2020 by mala firma predstaviť na konci apríla. Za rok 2019 firma vykázala rast tržieb len o 3% a marža zostala rovnaké ako v roku 2018. Vedenie stiahlo januárové odhady na rok 2020 a nové zatiaľ nevydalo.

Celých 59% predajov pochádza z USA. Hoci rast bol minimálny, tak na druhú stranu žiadny firemný sektor v minulom roku nevykázal pokles.

Rovnako ako PPG, tak aj Stanley Black & Decker pravidelne nakupuje firmy, aby podporila rast tržieb a portfólia. Menujme len niekoľko z posledných akvizícií: Newell Brands ‚, Craftsman Tools, IES, Nelson Fastener Systems. Bohužiaľ koronavírus nebude priať rastu ani v priemyselnom sektore a tak nemožno čakať príliš optimistické výsledky za rok 2020.

päťročný graf Stanley Black & Decker, Inc., zdroj: GOOGLE

V roku 2019 firma vykázala voľný cash flow vo výške 1,1 miliardy a má 3,5 miliardy dlhov. Ak teda koronavírus výsledky príliš nezníži, tak by firma bola schopná všetky svoje dlhy splatiť za cca 3 roky. Znamenalo by to síce, že by firma musela zrušiť dividendu (čo sa veľmi pravdepodobne nestane), ale tiež by to znamenalo, že by firma Stanley Black & Decker bola schopná všetky svoje dlhy splatiť vo veľmi krátkom čase, na rozdiel od väčšiny ostatných firiem.

Stanley Black & Decker pravidelne každý rok zvyšuje už 50 rokov v rade. A ak sa Vám podarilo kúpiť akcie pod 73 dolármi za kus, tak budete dostávať jeden z historicky najvyšších dividendových výnosov.

Firma Stanley Black & Decker dodáva svoje výrobky do maloobchodných a veľkoobchodných reťazcov a je teda závislá na návštevnosti týchto obchodov. Niektoré obchody sú však dnes zatvorené alebo majú len obmedzenú otváraciu dobu. To sa určite podpíše na výsledkoch firmy. Bude teda nutné veľmi pozorne sledovať aké výsledky za prvý kvartál 2020 to budú a aké (a či vôbec) odhady predstaví vedenie pre druhý kvartál 2020, popr. pre celý rok 2020.

Exxon Mobil Corporation (XOM:NYSE)

Kapitalizácia: 171,2 miliárd dolárov
Dividednový výnos: 8,6%
Výplatný pomer: 103,6%
P / E: 12

Je jediným zástupcom z energetického sektora.

Potom, čo firma Saudi Aramco vstúpila na burzu, tak sa spoločnosť Exxon Mobil stala druhou najväčšou verejne obchodovanou ropnou spoločnosťou na svete. Prepad cien akcií vyšvihol dividendu až k 8%. Cena klesla z dôvodu koronavírusu (ľudia necestujú / nelietajú), tak z dôvodu prepadu ceny ropy a taktiež preto, že sa investori obávali kapitálových výdavkov firmy.

Spoločnosť už oznámila, že na rok 2020 zníži kapitálové výdavky o 10 miliárd dolárov, čo pomôže znížiť náklady na barel ropy o 8 dolárov. Vedenie tiež navýšilo dlh o 18 miliárd dolárov, čo zaistí splácanie súčasných dlhov po viac ako rok.

Voľný cash flow v roku 2019 bol 6,6 miliardy dolárov a priemerná cena nákladov na barel ropy vo výške 64 dolárov. Potom, čo sa Rusko a Saudská Arábia nedohodli na znížení ťažby, cena klesla pod 20 dolárov za barel. Teraz už to vyzerá, že sa OPEC s Ruskom na znížení ťažby dohodli a tak sa očakáva, že sa cena v roku 2020 vráti nad 40 dolárov za barel.

päťročný graf Exxon Mobil Corporation, zdroj: GOOGLE

Tento prepad ceny vyjde firmu asi 30 miliárd dolárov. Spoločnosť už znížila kapitálové výdavky o 10 miliárd dolárov a zníženie prevádzkových nákladov ušetrí ďalších asi 7 miliárd dolárov ročne. Čo bude znamenať, že voľný cash flow za rok 2020 bude mať zápornú hodnotu až 7 miliárd dolárov. Navýšený dlh spoločnosti pokryje ako dividendy, tak i kapitálové výdavky pre zvyšok roka 2020.

To znamená, že firma nie je schopná zvládnuť dlhodobý pokles ceny ropy, teda nie bez veľkého navýšenia dlhu alebo veľkým škrtom v kapitálových nákladoch.

Vedenie očakáva, že ak sa v nasledujúcich mesiacoch vráti cena ropy do normálu, tak bude firma schopná generovať pozitívne výsledky a investorom v najbližších 5-tich rokoch vygenerovať celkové výnosy cez 15%.

Vedenie spoločnosti sa zameriava na nízko-nákladové investície a už uskutočnilo niekoľko podstatných krokov, ktoré firme pomôžu rok 2020 prežiť bez úhony. Ak by však ceny ropy zostali dlhodobo nízke, tak by muselo prísť podstatne drastickejšie znižovanie nákladov a poprípade i investícií.

Záver

Dividendoví zombie sú NAJ z najlepších dividendových akcií a ich ocenenie tomu (žiaľ) odpovedá. A preto, keď príde kríza, tak je treba byť pripravený tieto akcie nakupovať ako to len ide.

Veľká gratulácia všetkým z Vás, ktorým sa niektorú (všetky) akciu (-e) podarilo na konci marca nakúpiť za výpredajové ceny.

Zdroj: investičnígramotnost.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár