Dividendové zombie akcie – prehľad a hodnotenie

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Verejné služby

1.časť

Poznáme najmä dividendových aristokratovdividendových kráľov, ale existuje ešte jedna skupina – dividendoví zombie. A to preto, že vyplácajú dividendu už 100 rokov po sebe.

U „zombíkov“ sa nevyžaduje, aby firma každý rok dividendu navýšila, stačí iba neprerušené vyplácanie dividend, ale dividenda nesmie byť znížená. Niektoré z firiem delili akcie, takže v histórii majú „zníženie“ dividendy, ale to bolo preto, že narástol počet akcií.

Medzi týchto zombíkov patria: 

  • Colgate-Palmolive
  • Consolidated Edison
  • General Mills, Inc.
  • The Coca-Cola Company
  • The Procter & Gamble Company
  • PPG Industries, Inc.
  • Stanley Black & Decker, Inc.
  • Exxon Mobil Corporation

Colgate-Palmolive Company (CL:NYSE)

Kapitalizácia: 62,3 miliárd dolárov
Dividendový výnos: 2,5%
Výplatný pomer: 59%
P / E: 25

Je prvým zo zástupcov zo spotrebiteľského sektora, ktorý je investormi považovaný za bezpečný – odolný voči krízam.

Colgate-Palmolive je konglomerát, ktorý vyrába a distribuuje produkty pre ústnu hygienu, krmivá pre domácich miláčikov, mydlá, dezodoranty, čistiace prostriedky a mnoho ďalších. Príjmy spoločnosti sú rovnomerne rozložené medzi časť Colgate a Palmolive. „Zlatonosnou sliepkou“ je zubná pasta Colgate, ktorá má viac ako 40%-ný podiel na globálnom trhu so zubnými pastami.

Celých 80% predajov je z globálneho trhu a 20% z USA.

Vďaka veľmi stabilnému firemnému portfóliu výrobkov, ktoré si zákazníci nemôžu dovoliť nekupovať ani v čase krízy, sú firemné príjmy tiež veľmi odolné ekonomickému cyklu a celosvetovým krízam. A taktiež vďaka tomuto portfóliu výrobkov má firma veľmi nízke kapitálové výdavky – len 3-4%, vysoké marže – 18% a návratnosť kapitálu – 38%.

To všetko dohromady dovolilo firme pravidelne každý rok zvyšovať dividendu už 56 rokov v rade a stále je výplatný pomer pod 60%.

päťročný graf Colgate-Palmolive Company, zdroj: GOOGLE

Firma Colgate-Palmolive vo svojej histórii mnoho akvizície neurobila, ale to sa zmenilo v posledných rokoch, keď kúpila hneď niekoľko firiem: PCA Skin a EltaMD, ktoré vyrábajú výrobky pre starostlivosť o pleť; Hello Products, ktorá rozšíri portfólio výrobkov o ústnu dutinu. Aj napriek týmto vcelku veľkým výdavkom je súvaha spoločnosti na veľmi dobrej úrovni – dlh k EBITDA vo výške 1,75.

Ešte na začiatku februára sa akcie obchodovali na historicky najvyššej hodnote (cez 77 dolárov za akciu). Koronavírus ale cenu zrazil pod 60 dolárov, kde sa však akcia príliš dlho neohriala a dnes (iba tri týždne po tom) sa akcie obchodujú za takmer rovnakú cenu (73 dolárov za akciu).

Firma Colgate-Palmolive je jednou z hlavných v defenzívnom sektore a investori si to veľmi rýchlo uvedomili. Po panickom výpredaji sa cena veľmi rýchlo vrátila späť na takmer rovnakú úroveň. Gratulácie všetkým, ktorí ju ulovil okolo 60-tich dolárov za akciu.

Consolidated Edison (ED:NYSE)

Kapitalizácia: 29 miliárd dolárov
Dividendový výnos: 4,35%
Výplatný pomer: 69,7%
P / E: 19,8

Je jediným zástupcom zo sektora utilít.

Aj firma Consolidated Edison si iste zaslúži byť prémiovo ocenená, ale 95 dolárov za akciu sa väčšine investorov zdalo príliš veľa. Počas koronavírusovej paniky cena akcie klesla až k 62 dolárom za akciu. Panickému výpredaju nezabránilo ani 46. navýšenie dividendy o 3,4%.

Firma Consolidated Edison je štátom regulovaná spoločnosť, ktorá svojim zákazníkom dodáva elektrickú energiu, plyn a paru. A je to 7. najväčšia firma vo výrobe elektrickej energie zo slnka. Firma do obnoviteľných zdrojov energie v posledných rokoch veľmi investuje a výnosy z týchto zdrojov by mali byť hlavným motorom pre rast dividendy v najbližších rokoch.

Hoci má firma stabilnú rozvahu, tak investície a povaha sektora sú veľmi finančne náročné, čo sa prejavilo aj v súvahe.

päťročný graf Consolidated Edison, zdroj: GOOGLE

Dlhodobé dlhy dosiahli výšku 19,34 miliardy dolárov, pritom čisté imanie je len 18,21 miliardy dolárov. Krátkodobé záväzky má firma vo výške 6,29 miliardy dolárov, ale obežné aktíva iba 4,27 miliardy dolárov. Hotovosť na účtoch je vo výške 1,22 miliardy dolárov, ale pohľadávky sú vo výške 2,12 miliardy dolárov.

Na druhú stranu však kríza nebude predstavovať veľký problém, pretože zákazníci ani v čase krízy neprestanú odoberať elektrickú energiu a plyn. Ale rast celkom iste utrpí, pretože štát je tu ten, kto povoľuje a schvaľuje jeho výšku. A americká administratíva už oznámila, že firmám tento rok nepovolí žiadny veľký rast. Vedenie očakáva, že by rast mohol byť v maximálnej výške 2,4%.

Ako rýchlo cena akcií Consolidated Edison spadla do pásma podhodnoteniu, tak zas rýchlo vyletela späť do pásma mierneho nadhodnotenia. A dnes už je cena takmer späť na predkrízovej ​​hodnote – teda bohužiaľ vzhľadom k malému odhadovanému rastu už opäť nie príliš zaujímavý výnos.

Zdroj: investičnígramotnost.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár