Dividendoví aristokrati – AT&T Inc. (T:NYSE)

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Telekomunikácie

AT&T Inc. (T:NYSE)

AT&T (T:NYSE) je jedna z najväčších telekomunikačných spoločností na svete a najväčší poskytovateľ mobilných služieb v Spojených štátoch. Spoločnosť AT&T bola založená už v roku 1983, je obľúbenou investičnou akciou pre retailových investorov a to vďaka svojej dlhej dividendovej rastovej histórii a nadpriemernému dividendovému výnosu.

Posledné štvrťročné výsledky firma AT&T (T:NYSE) oznámila koncom apríla 2019 a za Q1 2019 vykázala tržby vo výške 44,8 miliardy dolárov, čo predstavuje veľký 18% rast oproti Q1 2018. Rast AT&T v posledných dvoch štvrťrokoch bol pozitívne ovplyvnený akvizíciou spoločnosti Time Warner, ktorá bola dokončená v roku 2018.

Táto akvizícia, ak pôjde všetko podľa plánov vedenia spoločnosti, bude hlavným ťahúňom rastu tohto telekomunikačného giganta. Umožní tiež strategický posun smerom k zábavnému obsahu. Mobilná časť AT&T bude pravdepodobne aj naďalej rásť (aj keď relatívne nízkym tempom), pretože mobilné služby sú veľmi dôležitou súčasťou života každého z nás.

Televízne služby AT&T (T:NYSE), ako napríklad DirecTV, sa za posledných pár rokov dostali pod tlak, hoci spotrebitelia stále viac opúšťajú klasickú káblovú televíziu a volia alternatívy, ako sú napríklad streamy od gigantov Netflix (NFLX:NASDAQ) či Amazon Prime (AMZN:NASDAQ) .

Vedenie spoločnosti AT&T (T:NYSE) sa preto rozhodlo, že presun k vlastníctvu a vytváranie obsahu je spôsob, ako bojovať proti odlivu zákazníkov, pretože to umožní spoločnosti AT&T priniesť na trh vlastnú streamovaciu službu. Vďaka veľkému vlastníctvu obsahu, ktoré firma získala vďaka prevzatiu firmy Time Warner, ako je DC Comic Universe, HBO a jeho hit Game of Thrones, Černobyľ a mnoho ďalších, tak existuje veľká šanca, že streamingové služby AT&T budú úspešné, čo by malo spoločnosti kompenzovať odliv zákazníkov DirecTV. Okrem toho má AT&T (T:NYSE) niektoré doplnkové časti, napríklad v Latinskej Amerike, ktoré sú však menej dôležité pre konečné finančné výsledky spoločnosti.

ročný graf AT&T, zdroj: NASDAQ

Spoločnosť AT&T (T:NYSE) za Q1 2019 vykázala zisk na akciu 0,86 dolárov, čo predstavuje mierny nárast oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Na prvý pohľad by sa to mohlo zdať dosť málo, pretože spoločnosť zvýšila svoje príjmy oveľa viac. Tento malý rast však možno vysvetliť tým, že spoločnosť AT&T musela vydať značné množstvo nových akcií za účelom financovania časti prevzatia Time Warner. Nariedenie akcií je dôvod, prečo zisk na akciu v tomto roku doteraz príliš nevzrástol.

Dlhodobý prínos akvizície, ako šanca na vytvorenie úspešnej streamovacie služby, sa v nadchádzajúcich rokoch veľmi iste naplní.

Spoločnosť AT&T (T:NYSE) má obchodný model veľmi náročný na peňažný tok, kedy spoločnosť v Q1 2019 vytvorila prevádzkové peňažné toky vo výške 11,1 miliardy dolárov, ale kapitálové výdavky sú vysoké. Spoločnosť platí vysoké finančné prostriedky za zavedenie nadchádzajúcej 5G technológie a za ďalšie veci, ako je napríklad sieť FirstNet.

Voľné peňažné toky (free cash flow) v Q1 2019 predstavovali 5,9 miliardy dolárov, čo je stále viac než dosť na výplatu dividendy spoločnosti, ktorá v Q1 2019 predstavovala 3,7 miliardy dolárov. Výplatný pomer k voľnému peňažnému toku je vo výške 63%, takže dividenda je dobre vykrytá, najmä preto, že peňažné toky spoločnosti AT&T (T:NYSE) by sa s najväčšou pravdepodobnosťou počas recesie neznížili. Dividendu, ktorá dnes dosahuje 6,3%, tak môžeme označiť ako bezpečnú.

Vysoký dividendový výnos spoločnosti AT&T (T:NYSE) je jedným z faktorov pre celkové výnosy spoločnosti a navyše sa predpokladá značný rast ceny akcií. Akcie AT&T (T:NYSE) sa v súčasnosti obchodujú s veľmi lacným ocenením (menej ako 10 násobok tohtoročného očakávaného čistého zisku) a rast zisku na akciu v nasledujúcich rokoch bude tiež pozitívnym faktorom. Zhrnuté a podčiarknuté, spoločnosť AT&T (T:NYSE) by tak v priebehu najbližších piatich rokov mohla priniesť až 15% celkovú návratnosť, čo je veľmi zaujímavé.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár