Dividendoví králi v roku 2019

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Reality Spotrebiteľský sektor

Druhá časť

Dividendoví králi sú tí najlepší z najlepších čo sa týka dlhodobých dividend. 

Čo to vlastne je dividendový kráľ? Akcia spoločnosti s 50 alebo viac po sebe idúcimi rokmi zvyšujúcich sa dividend. V súčasnosti existuje 27 dividendových kráľov, vrátane nedávno pridanej Altria Group (MO). 

Nižšie predstavujeme niekoľko najlepších dividendových kráľov.

Nasledujúce akcie (vybrali sme 6) sú tými najlepšími dividendovými kráľmi na základe očakávaných ročných výnosov do roku 2024. Akcie sú zoradené podľa najnižšej až najvyššej očakávanej ročnej návratnosti. Celkové výnosy zahŕňajú kombináciu budúceho rastu zisku na akciu, dividend a akýchkoľvek zmien v násobku P/E.

Altria Group (MO)

5-ročné očakávané výnosy: 9,0%

Altria Group (MO:NYSE) je výrobcom bežných spotrebiteľských tovarov. Jej hlavným predmetom podnikania v oblasti tabaku je vlajková loď, značka Marlboro. Altria má tiež nefajčiarske značky žuvacieho tabaku Skoal a Copenhagen, víno St. Michelle a vlastní 10%-ný investičný podiel v globálnom pivnom gigantovi Anheuser Busch Inbev (BUD). 

Koncom októbra spoločnosť Altria Group (MO:NYSE) vykázala vysoké príjmy za tretí štvrťrok. Príjmy (bez spotrebných daní) medziročne vzrástli o 2,3% na 5,4 miliardy dolárov. Upravený zisk na akciu sa zvýšil na 1,19 dolárov, medziročne sa teda zvýšil o 10%. Výnosy a zisk na akciu prekonali očakávania analytikov. Altria uviedla, že je na dobrej ceste k dosiahnutiu ročných úspor nákladov vo výške 575 miliónov dolárov, pretože na svojich trhoch bojuje proti nižšej miere fajčenia. 

Samostatne si spoločnosť Altria Group (MO:NYSE) vzala na účet svojej investície do spoločnosti Juul vo výške 4,5 miliardy dolárov. Našťastie spoločnosť Altria má v pláne pokračovať v dlhodobom raste a to aj v prostredí klesajúcej miery fajčenia. Altria nedávno oznámila investíciu 1,8 miliardy dolárov do kanadského výrobcu marihuany Cronos Group, od ktorej kúpila 45%-nú majetkovú účasť v spoločnosti, ako aj oprávnenie na získanie ďalších 10% majetkových účastí v skupine Cronos za cenu 19,00 dolárov za akcie, uplatniteľné po dobu štyroch rokov od dátumu uzávierky. Samostatne spoločnosť Altria investovala takmer 13 miliárd dolárov do výrobcu e-vapor JUUL Labs za 35% majetkového podielu v spoločnosti. Tieto dve investície umožňujú spoločnosti Altria prístup k dvom veľkým príležitostiam na rast – marihuane a vapingu. 

ročný graf ALTRIA GROUP, zdroj: GOOGLE

Altria Group (MO:NYSE) opätovne potvrdila svoje usmernenie pre celoročné upravené EPS za rok 2019, ktoré sa bude pohybovať v rozmedzí od 4,19 do 4,27 dolára, čo by od roku 2018 predstavovalo 5 až 7%-ný rast. Dividenda spoločnosti Altria je vysoko bezpečná. Spoločnosť má finálny výplatný pomer 80% ročne upraveného EPS. To poskytuje presvedčivú výplatu akcionárom a ponecháva dostatok priestoru na investovanie do rastu. Altria je tiež vysoko odolná voči recesiám. Predaju cigariet a alkoholu sa počas recesií darí veľmi dobre, čo udržiava silnú ziskovosť spoločnosti Altria a rast dividend zostáva nedotknutý. 

Kombináciou rastu EPS (4%) a dividend (6,7%), čiastočne kompenzovaného negatívnymi výnosmi (1,7% ročne z klesajúceho násobku), sa očakáva do roku 2024 celková ročná návratnosť 9,0%.

Federal Realty Investment Trust (FRT)

5-ročný očakávaný výnos: 9,7%

Federal Realty Investment Trust (FRT:NYSE) je Real Estate Investment Trust (REIT) . Sústreďuje sa na husto osídlené pobrežné trhy s vysokými príjmami v USA, čo jej umožňuje účtovať viac za meter štvorcový ako jej konkurencii. Federal Realty obchoduje s trhovou kapitalizáciou 9,9 miliárd dolárov a s ročným výnosom 950 miliónov dolárov. Obchodným modelom Federal Realty je vlastnenie nehnuteľností, ktoré prenajíma rôznym nájomcom v maloobchode. Pre maloobchodníkov je toto ťažké obdobie, pretože sa čoraz viac objavuje konkurencia elektronického obchodu ako je napr. Amazon (AMZN) a mnohých ďalších. Prevádzka kamenných obchodov klesá, čo vyvíja tlak na mnohých kamenných predajcov. Medzi konkurenčné výhody spoločnosti Federal Realty patrí vynikajúci vývojový program, zameranie na oblasti s vysokými príjmami a hustotou a desaťročia skúseností s prevádzkovaním REIT na svetovej úrovni. Tieto vlastnosti jej umožňujú podávať dobré výkony a pokračovať v raste dokonca aj v období recesie. 

ročný graf FEDERAL REALTY INVESTMENT TRUST, zdroj: GOOGLE

V poslednom štvrťroku upravená FFO na akciu medziročne vzrástla o 0,6% (bez poplatku spojeného s odkúpením Kmart). Portfólio Federal Realty bolo na konci štvrťroka prenajaté na 94,2%. Počas tretieho štvrťroka 2019 spoločnosť Federal Realty podpísala 103 nájomných zmlúv ohľadom obchodných priestorov. FFO spoločnosti Federal Realty neklesla medziročne v žiadnom okamihu v poslednom desaťročí, čo je ohromne pôsobivý čin, keďže americká ekonomika sa zaoberala Veľkou recesiou. 

A treba tiež poznamenať, že spoločnosť pôsobí vo vysoko cyklickom sektore nehnuteľností. Jednoduchá skutočnosť, že má taký dôsledný záznam o stabilnom raste FFO, ju robí jednou z najžiadanejších REIT na trhu. Predpovedá sa 5,5%-ný anualizovaný rast FFO na nasledujúcich päť rokov. 

Akciová spoločnosť Federal Realty Investment Trust (FRT:NYSE) má dividendový výnos 3,2%. Okrem malého cca 1%-ného ročného zvýšenia z rozširujúceho sa násobku P / FFO a 5,5%-ného ročného rastu FFO sa očakáva 9,7%-ný ročný výnos v nasledujúcich piatich rokoch.

Farmers & Merchants Bancorp (FMCB)

5-ročný očakávaný výnos: 12,1%

Famers & Merchants Bancorp (FMCB:NYSE) je malá regionálna banka s 32 pobočkami v Kalifornii. Vďaka malému trhovému stropu (630 miliónov dolárov) a nízkej likvidite je pod radarom väčšiny investorov. F&M Bank napriek tomu zvýšila svoju dividendu už 55 po sebe nasledujúcich rokov a preto je dividendovým kráľom.  Spoločnosť je konzervatívne riadená a až pred tromi rokmi uskutočnila prvú akvizíciu (od roku 1985). V posledných troch rokoch však začala agresívnejšie sledovať rast. V roku 2016 získala spoločnosť Delta National Bancorp a rozšírila svoje pobočky. Okrem toho v októbri 2018 dokončila akvizíciu Bank of Rio Vista, ktorá pomohla F&M Bank ďalej expandovať v oblasti San Francisco East Bay. 

Spoločnosť Famers & Merchants Bancorp (FMCB:NYSE) nedávno vykázala veľmi silný štvrťrok. Za dané obdobie sa čistý zisk zvýšil na 22,8 mil. dolárov (172,51 dolárov za akciu), čo predstavuje nárast o 9,3% (z 157,82 dolárov za akciu v predchádzajúcom období). Čistý úrokový výnos za tretí štvrťrok 2019 vzrástol o 3,6% na 63,1 milióna dolárov (z 60,9 milióna dolárov v treťom štvrťroku 2018). Bol to veľmi pôsobivý výkon, pretože mnohé banky vykazujú stagnáciu alebo klesajúci čistý úrokový príjem v dôsledku nepriaznivého prostredia klesajúcich úrokových sadzieb. 

ročný graf FAMER&MERCHANTS BANCORP, zdroj: GOOGLE

Famers & Merchants Bancorp (FMCB:NYSE) je obozretne riadená banka, ktorá sa vždy zameriavala na konzervatívny kapitálový pomer. Banka je v súčasnosti kvalifikovaná ako najvyššia regulačná klasifikácia „dobre kapitalizovaných“ z dôvodu jej silných kapitálových ukazovateľov. Okrem toho jej úverová kvalita zostáva mimoriadne silná, pretože v jej portfóliu neexistujú žiadne zlyhané pôžičky a nájmy. 

Konzervatívne riadenie má za následok nižší pákový efekt a teda pomalší rast. Na druhej strane táto stratégia chráni spoločnosť pred hospodárskym poklesom. Prednosti tejto stratégie sa prejavili počas Veľkej recesie. Zatiaľ čo väčšina bánk zaznamenala kolaps ziskov, F&M Bank zaznamenala mierny pokles zisku na akciu o 9% z 28,69 dolárov v roku 2008 na 25,57 dolárov v roku 2009 a naďalej zvyšovala svoje dividendy, zatiaľ čo niekoľko veľkých finančných inštitúcií znižovalo svoje dividendy.

Famers & Merchants Bancorp (FMCB:NYSE) v súčasnosti vypláca polročnú dividendu. Jej posledné dve deklarované výplaty sa rovnali 14,20 dolárov za akciu. Do roku 2024 sa očakáva celková ročná návratnosť 12,1% ročne, prostredníctvom rastu EPS (5%), dividend (1,8%) a rozšírenia pomeru P / E k reálnej hodnote (5,3%).

Výkonnosť dividendových kráľov

Koncom roka dividendoví králi mierne prekonali S&P 500 ETF (SPY). 

Celkový výnos za obdobie do novembra 2019:
Dividendoví králi: 20,7%
SPY: 21,7%

Počas prvých 11 mesiacov roku 2019 dividendoví králi ako celok prekonali S&P 500 ETF SPY o jeden percentuálny bod. Stabilní „pestovatelia“ dividend, ako sú dividendoví králi, majú tendenciu nedosahovať výkonnosť na býčích trhoch a relatívne dosahujú výkony na medvedích trhoch, čo pomáha vysvetliť ich výkonnosť za rok 2019.

Dividendoví králi nie sú oficiálne regulovaní a monitorovaní žiadnou spoločnosťou. Neexistuje žiadny „Dividend King ETF“.

To znamená, že sledovanie historického výkonu dividendových kráľov môže byť ťažké. Presnejšie povedané, sledovanie výkonnosti dividendových kráľov je často zavádzajúce. K predsudkom, ktoré prežili, dôjde, keď sa pozrieme iba na spoločnosti, ktoré „prežili“ príslušné časové obdobie. V prípade spoločností zo zoznamu dividendových kráľov to znamená, že štúdia výkonnosti nezahŕňa bývalých kráľov, ktorí znížili svoju dividendu, boli nadobudnutí atď.

Výkonnosť spoločností dividendových kráľov konkrétne ukazuje, že „nudné“ zavedené akcie “blue chip”, ktoré zvyšujú svoju dividendu každoročne, môžu výrazne prekonať dlhé časové obdobia.

Prehľad sektorovej a trhovej kapitalizácie

Charakteristiky odvetvia a trhovej kapitalizácie spoločností dividendových kráľov sa veľmi líšia od charakteristík širšieho akciového trhu. Nasledujúce odrážky ukazujú počet dividendových kráľov v každom sektore akciového trhu.

 • Industrial: 7
 • Consumer Defensive: 8
 • Utilities: 4
 • Consumer Cyclical: 2
 • Financial Services: 3
 • Basic Materials: 1
 • Real Estate: 1
 • Healthcare: 1

Dividendoví králi majú nadváhu v odvetviach Industrial, Consumer Defensive a Utilities. Je zaujímavé, že dividendoví králi nie sú obsiahnutí v sektore technológií, ktorý je najväčšou súčasťou indexu S&P 500.

Dividendoví králi majú tiež niektoré zaujímavé vlastnosti, pokiaľ ide o trhovú kapitalizáciu. 

 • 3 mega-caps (trhový strop 200+ miliárd dolárov; JNJ, PG a KO)
 • 11large-caps (trhový strop 10 miliárd až 200 miliárd dolárov)
 • 11 medium-caps (trhový strop 2 až 10 miliárd dolárov)
 • 2 small-caps (trhový strop 300 miliónov až 2 miliardy dolárov; TR & FMCB)

Je zaujímavé, že 15 z 27 dividendových kráľov má trhovú kapitalizáciu pod 20 miliárd dolárov. To ukazuje, že dlhovekosť spoločnosti nemusí byť sprevádzaná veľkosťou spoločnosti.

Záver

Skríning s cieľom nájsť najlepších dividendových kráľov nie je jediný spôsob, ako nájsť vysoko kvalitné nápady na rastúce dividendy.

Na investovaní do dividendových kráľov nie je nič magické. Ide jednoducho o skupinu vysokokvalitných podnikov s manažérskymi tímami priateľskými k akcionárom, ktoré majú silné konkurenčné výhody.

Nákup podnikov s týmito vlastnosťami za spravodlivé alebo lepšie ceny a ich dlhodobé držanie pravdepodobne povedie k vysokej dlhodobej investičnej výkonnosti.

Najzaujímavejšou časťou investovania je to, že máte neobmedzený výber. Môžete si kúpiť čokoľvek od priemerných spoločností až po tie vynikajúce. 

Ako hovorí Warren Buffett:

Keď vlastníme časti vynikajúcich firiem s vynikajúcimi manažérskymi službami, naša obľúbená doba držania je navždy.
Warren Buffett

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár