Dividendový aristokrat: Archer Daniels Midland

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

Spoločnosť Archer Daniels Midland (ADM:NYSE) bola založená v roku 1902, kedy začali George A. Archer a John W. Daniels podnikať s ľanom. V roku 1923 získala spoločnosť Archer-Daniels Linseed Company spoločnosť Midland Linseed Products Company, čím bola vytvorená spoločnosť Archer Daniels Midland.

Dnes je to poľnohospodársky obor. Spoločnosť Archer-Daniels-Midland pôsobí v 160 krajinách a generuje ročné tržby viac ako 64 miliárd dolárov.

Spoločnosť produkuje širokú škálu produktov a služieb, ktoré sú určené na uspokojenie rastúceho dopytu po potravinách v dôsledku rastu populácie.

Vedenie spoločnosti oznámilo výsledky za prvý štvrťrok 29. apríla 2020. Upravený zisk na akciu bol vo výške 0,64 dolárov oproti 0,46 dolárov v prvom kvartáli 2019, čo je medziročný nárast o 39,1%. Tržby však boli nižšie o 2,2%. Čistý zisk obrovsky narástol z 233 miliónov dolárov na 391 miliónov dolárov, čo znamená medziročný nárast o 67,8%.

Spoločnosť nebola vážne ovplyvnená šírením COVID-19, pretože činnosť spoločnosti je považovaná za nevyhnutnú pre život. To de facto povedal aj generálny riaditeľ Juan Luciano:

„Náš výkon je dôkazom odolnosti našich ľudí, sily nášho obchodného modelu a našich schopností plniť potreby zákazníkov a to aj v trhovom prostredí, ktoré sa rýchlo mení v dôsledku pandémie COVID-19. Odhad očakávaného zisku na akciu za celý rok 2020 však klesol z 3,31 dolárov na 3,00 doláre.“

Segment výživy zaznamenal medziročný nárast tržieb o 61%. Podniky v oblasti výživy zahŕňajú ochucovadlá, špeciálne ingrediencie a zdravú výživu. Segment Ag Services a Oilseeds zaznamenal medziročný nárast o 118,7% zo 75 miliónov dolárov na 164 miliónov dolárov. Spoločnosť tiež zvýšila svoj peňažný zostatok z 2 602 miliardy dolárov na 7 530 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 189,4%. To spoločnosti určite značne pomôže a dodá pokoj v súčasnej situácii.

Perspektívy rastu

V porovnaní s mnohými ďalšími dividendovými akciami, ktorým už niekoľko rokov úspešne rástol zisk na akciu, zvyšovala spoločnosť Archer-Daniels-Midland za posledné desaťročie svoj zisk len ťažko.

Zisk na akciu v roku 2019 bol oveľa nižší ako v roku 2010. S novou akvizíciou skupiny Ziegler Group sa očakáva lepší budúci rast. Tempo rastu okolo 4,0% je teoreticky možné. Podnikanie je veľmi odolné voči krízam, pretože ľudia musia jesť aj počas hospodárskeho útlmu.

päťročný graf Archer Daniels Midland, zdroj: GOOGLE

Na druhú stranu Archer-Daniels-Midland nemá z hospodárskej expanzie až taký prospech, pretože množstvo predaného jedla v dobrých časoch nie je spoločnosť schopná rýchlo navýšiť. Silná ekonomika teda pre Archer-Daniels-Midland nepredstavuje výrazný stimul, na rozdiel od mnohých iných spoločností, ktoré výrazne profitujú z vyšších spotrebiteľských výdavkov.

Konkurenčné výhody, kvalita a bezpečnosť

Dividendový výplatný pomer sa medzi rokmi 2009 a 2017 výrazne zvýšil. Výplatný pomer dosiahol vrchol vo výške 60% v roku 2017. Vďaka silnému rastu zisku na akciu v roku 2018 sa výplatný pomer znížil na 42%. Miera výplaty dividend nie je vysoká, len 48% na základe odhadu zisku pre rok 2020. Tiež preto, že zisk spoločnosti sa počas poslednej krízy zvýšil z 2,84 dolárov v roku 2008 na 3,06 dolárov v roku 2009 je takmer isté, že dividenda je úplne bezpečná.

Podnik Archer-Daniels-Midland je odolný voči kríze, pretože dopyt po potravinárskych produktoch nie je cyklický. Spoločnosť ArcherDaniels-Midland je jedným z najvýznamnejších hráčov vo svojom odbore a vďaka svojej veľkosti a geografickému dosahu má konkurenčné výhody. Spoločnosť zvyšuje svoju dividendu 45 rokov po sebe a má päťročnú mieru rastu dividend 7,8%. Archer-Daniels-Midland vyzerá ako nízkoriziková investícia vďaka svojej odolnosti voči kríze, odolnej súvahe, geografickej diverzifikácii a dividendovej histórii. Všimnite si však zvýšenie pomeru debt / equity z 0,57 v roku 2018 na 0,64 v roku 2019. Je to vyšší pomer ako priemer za posledných päť rokov, ale stále sa nejedná o nebezpečnú úroveň.

Ocenenie

Akcie spoločnosti Archer-Daniels-Midland sa v poslednom desaťročí obchodovali s pomerom ceny a zisku vo výške 15,2, aj keď najnižší násobok bol 9,5 a najvyšší až 20,1. V súčasnej dobe vyzerajú akcie podhodnotené so súčasným PE vo výške 11,7 na základe očakávaného zisku na akciu v roku 2020 vo výške 3 doláre. Investori tiež získavajú nadpriemerný dividendový výnos 4,1% v porovnaní s priemerným dividendový výnosom 2,9% za posledných päť rokov.

Záver

Očakáva sa, že spoločnosti Archer-Daniels-Midland porastie zisk ročne približne o 4,0%. Investori získajú nadpriemerný dividendový výnos a môžu nakúpiť za cenu, ktorá je nižšia ako reálna hodnota vo výške 45 dolárov na akciu. Celkový výnos v najbližších piatich rokoch by mohol dosiahnuť až 12% ročne. Hodnotíme spoločnosť ako vhodnú k nákupu pre konzervatívnych dividendových investorov, ktorí majú záujem o expozíciu v poľnohospodárstve.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár