Dividendový aristokrat Cardinal Health

Akcie Americké akcie Dividendy Zdravotníctvo

Dividendoví aristokrati je skupina 57 akcií v Indexe S&P 500, ktorí zvýšili svoje dividendy už 25 a viac rokov v rade.

Jedným z divivdendových aristokratov v ťažkom období je zdravotnícky distribútor Cardinal Health.

Cardinal Health (CAH:NYSE) v súčasnej dobe má momentálny problém z dôvodu klesajúcich cien liečiv. To zapríčinilo, že za posledný rok akcie stratili približne 19% svojej hodnoty.

Spoločnosť však svoju dividendu zvýšila už 33 rokov v rade – posledné navýšenie bolob o 3%

Cardinal Health (CAH:NYSE) aj naďalej môže pokračovať vo zvyšovaní svojej dividendy, pretože stále ešte produkuje viac než dostatočný peňažný tok na podporu každoročného navýšenia. Aj keď sa v poslednej dobe stretáva zo stále tvrdšiou konkurenciou, napriek tomu je spoločnosť stále vysoko zisková a dosahuje pokrok vďaka svojim iniciatívam, ktoré pomáhajú v obrate k lepšiemu.

Cardinal Health (CAH:NYSE) vyzerá ako výhodná kúpa vďaka nízkemu oceneniu, rastovému potenciálu a 4% dividendovému výnosu.

Obchodný model

Cardinal Health (CAH:NYSE) bol založený v roku 1971. Dnes je to obor v zdravotníckom sektore. Má približne 50 000 zamestnancov, pôsobí vo viac ako 40 krajinách a generuje ročné tržby vo výške výške 137 miliárd dolárov.

Spoločnosť má dva prevádzkové segmenty: farmaceutický (Pharmaceutical) a lekársky (Medical). Farmaceutický segment je najväčšou časťou spoločnosti, generuje takmer 90% celkových príjmov.

Farmaceutický segment distribuuje značkové a generické lieky a spotrebné výrobky. Tieto produkty dodáva do nemocníc a ďalším poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Lekársky segment distribuuje lekárske, chirurgické a laboratórne produkty nemocniciam, chirurgickým centrám, klinickým laboratóriám a ďalším servisným strediskám.

Podnikateľské prostredie firmy Cardinal Health (CAH:NYSE) sa v poslednej dobe postatne zmenilo. Klesajúce ceny liekov negatívne ovplyvnili marže farmaceutického segmentu spoločnosti.

Vďaka tomu výkon firmy v minulom roku podstatne spomalil. Aj keď predajné objemy vo fiškálnom roku 2018 zdvihli tržby o 5%, ale upravený zisk na akciu (adjusted earnings-per-share) spoločnosti Cardinal Health klesol o 7,4% na 5,00 dolárov.

Jednou z najväčších výziev pre Cardinal Health (CAH:NYSE) je pokles cien liečiv, čo je spôsobené zvýšenými dodávkami generík. Pokles cien v minulom roku zas zapríčinil pokles marží farmaceutického segmentu a bude tomu tak aj naďalej, pokiaľ zostane politický a konkurenčný tlak na ceny liekov.

Navyše sa k tomu pridáva ešte internetový problém, pretože do e-commerce obchodu s liekmi sa chystá vstúpiť maloobchodný gigant Amazon (AMZN). Amazon v minulom roku kúpil za takmer 1 miliardu dolárov online lekáreň PillPack, čo sa považovalo za presun Amazonu do zdravotníctva.

Vzhľadom ku všetkým týmto problémom je ešte pôsobivejšie to, že príjmy spoločnosti Cardinal Health (CAH:NYSE) vo fiškálnom roku 2018 rástli a v dlhodobom horizonte by sa firma mala vrátiť aj k rastu ziskov.

Perspektívy rastu

Začiatkom roku 2019 vydala spoločnosť Cardinal Health (CAH:NYSE) výsledky za Q2 fiškálneho roku 2019. V tomto štvrťroku vykázala tržby vo výške 37,7 miliardy dolárov, čo predstavuje 7% nárast v porovnaní s 35,2 miliardami dolárov vykázaných v rovnakom štvrťroku fiškálneho roku 2018. Upravený zisk na akciu (adjusted earnings-per-share) bol 1,29 dolárov, oproti 1,51 dolárov v predchádzajúcom období, čo predstavuje medziročný pokles o 15%.

Oba segmenty spoločnosti v minulom štvrťroku vykázali zhoršujúcu sa ziskovosť. Tržby vo farmaceutickom segmente vzrástli o 8%, ale prevádzkový zisk segmentu klesol o 14%.

Medical segment, ktorý predtým rástol rýchlym tempom, tiež v poslednom štvrťroku sklamal. Tržby v Medical segmente klesli o 1%, prevádzkový zisk sa v štvrťroku znížil o 14%.

Zisk na akciu v poslednom štvrťroku bol naozaj nič moc. Vedenie spoločnosti však zvýšilo odhad upraveného zisku na akciu (adjusted earnings-per-share) pre celý fiškálny rok na rozmedzí 4,97 až 5,17 dolárov, z pôvodného rozmedzia 4,9 až 5,15 dolárov.

Stred odhadu zisku na akciu je približne 5,07 dolárov pre fiškálny rok 2019, to znamená, že vedenie spoločnosti Cardinal Health (CAH:NYSE) v tomto roku očakáva rast zisku o 1% až 2%.

historický graf CARDINAL HEALTH, zdroj: GOOGLE

K návratu k lepšiemu tempu rastu príjmov v budúcnosti existuje veľa katalyzátorov a jedným z nich sú akvizície.

Cardinal Health (CAH:NYSE) od spoločnosti Medtronic (MDT) získala spoločnosť Patient Recovery za 6,1 miliardy dolárov, ktorá rozšíri ponuku produktov spoločnosti. Management Cardinal Health očakáva, že akvizícia spoločnosti Patient Recovery zvýši v roku 2019 na zisk na akciu o 0,55 dolárov.

Výsledkom tejto investície je, že Cardinal Health (CAH:NYSE) má teraz obrovské portfólio značiek, ktoré sa skladá z takmer 12 000 SKU produktov ( SKU – jedinečný kód priradený každému produktu za účelom identifikácie ) v 850 kategóriách.

Ďalším dôležitým katalyzátorom pre návrat k rastu je zmiernenie poklesu cien, rast špeciálnych produktov a znižovanie nákladov. Cenové deflácie sa vo farmaceutickom sektore ku koncu roka znížili. Vedenie spoločnosti Cardinal Health (CAH:NYSE) oznámilo, že miera deflácie generických liekov bola v poslednom štvrťroku nižšia ako v rovnakom štvrťroku minulého roka.

Stabilizáciu cien posilní aj spoločný podnik s firmou CVS Health (CVS), s názvom Red Oak Sourcing. Spojenie síl pomôže obom spoločnostiam vyjednávať lepšie ceny generických liekov.

Ďalšou oblasťou, ktorá pomôže firemnému rastu, sú špeciálne produkty. Za posledných niekoľko rokov sa o obchod so špeciálnymi produktmi firmy Cardinal Health (CAH:NYSE) rozrástol z 1 miliardy dolárov ročného obratu na 15 miliárd dolárov.

Konkurenčné výhody a výkon počas recesie

Najväčšou konkurenčnou výhodou pre Cardinal Health (CAH:NYSE) je jeho distribučná sieť, ktorá pre konkurentov prestavuje veľkú prekážku pre úspešný vstup na trh.

Cardinal Health (CAH:NYSE) distribuuje svoje výrobky do takmer 85% amerických nemocníc. Tiež dodáva viac ako 26 000 lekárňam a viac ako 10 000 špecializovaným lekárskym ordináciám a klinikám. Dodáva tiež viac ako 6 700 laboratóriám, ktorým dodáva viac ako 53 000 laboratórnych produktov. Domáca zdravotná starostlivosť spoločnosti slúži takmer 3 miliónom pacientov, ktorým dodáva viac ako 45 000 produktov.

Navyše Cardinal Health (CAH:NYSE) pôsobí v stabilnom sektore trhu s vysokým dopytom. Spoločnosť by tak mala zostať stabilne zisková, pretože vždy bude potrebné distribuovať farmaceutické výrobky.

Cardinal Health (CAH:NYSE) však nie je imúnny voči recesiám. V období finančnej krízy jeho zisk na akciu výrazne poklesol:

zisk na akciu bol v roku 2007 vo výške 3,41 dolárov
zisk na akciu bol v roku 2008 vo výške 3,80 dolárov (nárast o 11%)
zisk na akciu bol v roku 2009 vo výške 2,26 dolárov (pokles o 40%)
zisk na akciu bol v roku 2010 vo výške 2,22 dolárov (pokles o 1,8%)

Navyše oddelenie (spin-off) firemnej časti CareFusion v roku 2009, skreslil spoločnosti Cardinal Health (CAH:NYSE) GAAP zisk v tomto roku. Jadru podnikania sa stále darí pomerne dobre a od roku 2011 sa firma vrátila k rastu zisku.

Pretože ľudia budú vždy potrebovať svoje lieky a zdravotnícke výrobky, bez ohľadu na ekonomickú klímu, Cardinal Health (CAH:NYSE) by tak mohol byť považovaný za viac-menej odolný voči recesii než akákoľvek iná priemerná spoločnosť.

Ocenenie a očakávané výnosy

Na základe očakávaného upraveného zisku na akciu (adjusted earnings-per-share) vo výške 5,07 dolárov pre fiškálny rok 2019 má akcia pomer ceny a zisku (price-to-earnings ratio) vo výške 10,4. Cardinal Health (CAH:NYSE) je teda v súčasnosti ocenený hlboko pod svojím desaťročným priemerom pomeru cena a zisk, ktorý je vo výške 14,2.

Odhad reálnej hodnoty je pri pomere ceny a zisku vo výške 14, čo znamená, že akcie sú dnes výrazne podhodnotené. Toto veľmi nízke ocenenie odráža vysoký pesimizmus na trhu.

Ak sa spoločnosti Cardinal Health (CAH:NYSE) podarilo vrátiť k pozitívnemu rastu zisku, mohlo by ocenenie rásť. Preto sa domnievame, že pomer ceny a zisku vo výške 14 je rozumný odhad reálnej hodnoty. Rast ocenenia akcie by tak do roku 2024 mohlo podporiť ročné výnosy na úrovni asi tak 6,1%.

Okrem rastu ocenenia však budú budúce výnosy generované z rastu zisku a dividend.

Predpokladá sa, že Cardinal Health (CAH:NYSE) dokáže zvyšovať zisk na akciu o 5% ročne, predovšetkým vďaka rastu tržieb a spätného odkupu akcií, s miernym poklesom marží. V rokoch od 2014 do roku 2018 spoločnosť znižovala počet svojich akcií o 2,1% ročne.

A na koniec, akcie dnes majú atraktívny dividendový výnos cez 4%. Cardinal Health (CAH:NYSE) ako dividendový aristokrat, bude aj naďalej každoročne svoju dividendu zvyšovať. Dividenda spoločnosti je navyše vysoko bezpečná a na základe odhadov vedenia pre rok 2019 je výplatný pomer dividend vo výške len 38%.

Všetko toto dohromady znamená, že v nasledujúcich piatich rokoch by celkové výnosy mohli dosiahnuť takmer 15% ročne, čo je dané rastom ocenenia, rastom zisku a dividendou. To je vysoká miera návratnosti a preto akcie Cardinal Health (CAH:NYSE) dostávajú odporúčania „kúpiť“ pre DGI investorov ( Dividend Growth Investror).

Záver

Ekonomické podmienky sa v sektore zdravotníckej distribúcie v uplynulom roku zhoršili. To ovplyvnilo všetkých hlavných hráčov, vrátane Cardinal Health.

Aj napriek tomu však Cardinal Health (CAH:NYSE) pokračuje v raste príjmov. Pokles marží a tým aj k pokles ziskov spoločnosti, odštartovalo viacero iniciatív, ktoré by mali pomôcť vrátiť sa k pozitívnemu rastu v budúcnosti.

V minulosti vysoko kvalitné spoločnosti, ako je Cardinal Health (CAH:NYSE), vždy obstáli aj v ťažkých ekonomických obdobiach a prežijú zrejme aj budúce recesie. Faktory ovplyvňujúce cenu akcií v krátkodobom horizonte predstavujú veľkú nákupnú príležitosť v dlhodobom horizinte a to nielen u tohto dividendového aristokrata.

Zdroj: suredividend, IG

Ohodnoť článok

Pridaj komentár