Spoločnosť Raytheon Technologies (RTX), sme už spomínali. A tak nemôžeme vynechať aj oddelenú firmu zo spoločnosti United Technologies (UTX) a tou je firma Carrier Global (CARR:NYSE).
Firma Carrier Global taktiež zdedila titul dividendový aristokrat po firme United Technologies, ktorá svojou dividendu zvýšila 26 rokov po sebe. Obe spoločnosti – Raytheon Technologies a Carrier Global – dividendovú históriu zdedili po spoločnosti United Technologies.
A dnes sa spolu na firmu Carrier Global pozrieme bližšie, aby sme si zhodnotili jej rastový potenciál, odolnosť voči recesii a ocenenia.
Prehľad
Carrier Global pôsobí v troch segmentoch:
- Heating, Ventilating and Air Conditioning (HVAC) – vykurovania, ventilácie a klimatizácie; 51% tržieb
- Refrigeration – chladenie; 20% tržieb
- Fire & Safety – požiare a bezpečnosť ; 29% tržieb
Spoločnosť má trhovú kapitalizáciu vo výške 13 miliárd dolárov a v minulom roku vygenerovala tržby vo výške 18,6 miliárd dolárov. V 160 krajinách sveta zamestnáva 53 000 ľudí.
Väčšinu predajov z takmer 19 miliárd dolárov tvorí prvý segment – HVAC (9,7 miliardy dolárov). Viac ako polovica tržieb firmy pochádza z Ameriky, takmer tri štvrtiny predajov sú nové výrobky a firma má najviac zamestnancov v EMEA regióne (EMEA = Európa, Stredný východ, Afrika).
Taktiež spoločnosť Carrier doteraz nezverejnila výsledky za svoju samostatnú existenciu a tak opäť budeme výsledky odhadovať z obdobia, keď ešte bola súčasťou spoločnosti United Technologies.
Za posledný štvrťrok roku 2019 časť Carrier vykázala čisté predaje vo výške 4,5 miliardy dolárov (o 2,8% menej ako v štvrtom kvartáli 2018) a upravený prevádzkový zisk vo výške 689 miliónov dolárov (o 4,8% menej ako v štvrtom kvartáli 2018) . Za celý rok 2019 potom Carrier vykázal čisté predaje vo výške 18,6 miliárd dolárov (medziročne o 1,7% menej), upravený prevádzkový zisk vo výške 2,98 miliardy dolárov (medziročne o 2,6% menej) a prevádzkovou maržou vo výške 16%.
Vedenie novej spoločnosť Carrier vydalo 10. februára 2020 odhad pre rok 2020, takže ešte pred príchodom koronavírusu. V tomto odhade vedenie predpovedalo mierne vyššie tržby a to vďaka rastu v segmentoch HVAC a Fire & Security. Rast prevádzkového zisku vedenie očakávalo o 25 miliónov dolárov viac – na celkovo 75 miliónov dolárov, voľný peňažný tok odhadlo na rozmedzí 1,3 až 1,4 miliardy dolárov. Rast EPS sa očakávalo v stredných až vyšších jednociferných číslach.
Je však otázkou ako veľmi sa koronavírus prejaví na firemných výsledkoch a preto tieto firemné odhady už nemožno brať veľmi vážne.
Rast
Ako už bolo povedané, tak vedenie očakáva vyšší jednociferný rast v nasledujúcich rokoch. K tomu vedenie pripravilo faktory, ktoré k tomuto rastu prispejú.
K dlhodobému rastu pomôžu:
- klimatické zmeny a regulácia
- nové trendy v urbanizácii
- rast strednej triedy
- rast digitalizácie
Vzhľadom k tomu, že spoločnosť Carrier je s väčšinou svojich výrobkov číslom jedna alebo dva, tak by mala z budúceho rastu v priebehu času ťažiť. Je iba otázkou ako veľmi veľký vplyv bude mať pandémia koronavírusu na firemné výsledky.
Po oddelení od spoločnosti United Technologies je teraz firma Carrier ďaleko viac cyklická, než tomu bolo predtým. Predovšetkým preto, že dnes už nezdieľa svoje výsledky spolu s ďalšími segmentmi spoločného podniku.
V strednodobom horizonte by firma mohla dosiahnuť asi 5% rastu – na základe výsledkov, keď bola súčasťou spoločnosti United Technologies, odhadu možných dopadov koronavírusu na dopyt a viac cyklický podnikateľský sektor.


Konkurenčné výhody a výkon pri recesii
Najväčšou konkurenčnou výhodou firmy Carrier Global je jej značka. Firemný sektor HVAC je jednotkou v americkom rezidenčnom bývaní (US Light Commercial) a ľahkej preprave (Global Transport Refrigeration). V Európe je firma naopak jednotkou v sektore chladenia (Europe Commercial Refrigeration) a v prepravnom mrazení (Global Transport Refrigeration). A v sektore požiare a bezpečnosť je jednotkou v rezidenčnej ochrane proti požiarom (Global Residential Fire Detection & Alarm) a v globálnom prístupovom konaní (Global Access Control).
Výsledky pre samostatnú spoločnosť Carrier Global doteraz nemáme, ale keď to bola súčasť spoločnosti United Technologies, tak v čase finančnej krízy vykázala nasledujúce zisky na akciu:
- 2008 – 4,90 dolárov
- 2009 – 4,12 dolárov
- 2010 – 4,74 dolárov
- 2011 – 5,49 dolárov
Z týchto výsledkov je vidieť, že Carrier Global nebude ako samostatná firma odolná voči recesiám, ale stále by mala vykazovať slušnú ziskovosť aj v čase poklesu ekonomiky alebo krízy.
Ocenenie a očakávané výnosy
Odhad ročného zisku na akciu samostatné firmy Carrier Global je vo výške 1,50 dolárov a to na základe očakávaných predajov vo výške 16,5 miliardy dolárov a marže vo výške 8%.
V minulom roku jednotka Carrier vygenerovala tržby vo výške 18,6 miliárd dolárov a teda odhad 16,5 miliardy by mohol byť príliš konzervatívny odhad poklesu, ale opäť – pokiaľ nebudú známe dopady koronavírusu, tak buďme radšej opatrní s odhadmi možného budúceho vývoja ziskov.
Ak by sa však firme tento znížený odhad predsa len podarilo uskutočniť a tiež by sa firme podaril rast 5% ročne, tak by to znamenalo, že za 5 rokov by zisk na akciu mohol dosiahnuť 1,91 dolárov. Opäť, ale upozorňujem, že je to veľmi hrubý odhad a na upresnenie si musíme počkať až vedenie samo vydá odhad na rok 2020 a ďalšie roky.
Ak by sme vzali priemerný 10 ročný pomer P / E, keď bola firma Carrier Global ešte súčasťou spoločnosti United Technologies, tak by sme sa dostali na P / E ratio vo výške 16. Vzhľadom na to, že sa teraz akcie obchodujú za cenu okolo 13 dolárov , čo je pomer P / E cca 10, tak potenciálna budúca cena akcií by mohla dosiahnuť až 23 dolárov.
Dividenda
Carrier Global ešte neohlásila svoju prvú dividendu. Ale keďže vedenie predchádzajúcich dvoch spoločností cieli na výplatný pomer vo výške 40%, tak aj tu budeme uvažovať nad týmto číslom, aj keď nebolo oficiálne oznámené. To by znamenalo dividendu vo výške cca 0,6 dolárov na akciu.
Pri dnešnej cene cca 13 dolárov za akciu by to znamenalo ročný hrubý dividendový výnos 4,6%. Ale znova – je to len odhad a jasno budeme mať až vtedy, keď vedenie firmy dividendu oficiálne ohlási.
Celkovo sa tak akcie Carrier Global zdajú byť veľmi atraktívne. Pri cene pod 14 dolárov a s teoretickým dividendovým výnosom takmer 5%, by akcie mohli svojim investorom priniesť až 13%-ný ročný výnos. Ten bude zložený z rastu zisku na akciu, dividend a rastu ocenenia.
Akcie sa tak v súčasnosti zdajú byť atraktívne ocenené a to vďaka neistote vplyvu koronavírusu a v očakávaní aká bude ohlásená dividenda a aké výsledky vedenie ako samostatná firma predstaví.
Záver
Hoci firma Carrier Global už nie je súčasťou spoločnosti United Technologies, tak má mnoho silných konkurenčných výhod a jej výrobky sú číslo jedna v mnohých sektoroch a na mnohých rastúcich trhoch. To by mohlo priniesť investorom značnú budúcu hodnotu v podobe možného rastu, dividendovej histórie a ocenenia.
Pretože samostatná firma Carrier Global ešte neohlásila ani dividendu a ani výsledky, tak si investori musia uvedomiť, že očakávania a odhady tu uvedené sa môžu v nasledujúcich týždňoch podstatne zmeniť. Navyše je tu riziko zvýšenej cyklicity novej firmy a tiež zatiaľ nešpecifikovaný vplyv koronavírusu na podnikanie firmy.
Investori by preto mali v najbližších štvrťrokoch starostlivo sledovať finančné výsledky spoločnosti.
Zdroj: investicnigramotnost
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.