Dividendový aristokrat: Emerson Electric

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel

Spoločnosť Emerson Electric (EMR:NYSE) je globálny priemyselný výrobca. Pôsobí vo viac ako 150 krajinách. Má dva obchodné segmenty – Automation Solutions a Commercial & Residential Solutions. Odvetvie Automation Solutions pomáha výrobcom maximalizovať produkciu a minimalizovať ich energetické a prevádzkové náklady. Medzitým segment Commercial & Residential Solutions vyrába produkty, ktoré zvyšujú kvalitu a bezpečnosť potravín, zvyšujú energetickú účinnosť a vytvárajú infraštruktúru. Spoločnosť Emerson má trhovú kapitalizáciu vo výške 31 miliárd dolárov a v minulom roku vygenerovala viac ako 16 miliárd dolárov tržieb.

Spoločnosť vznikla v roku 1890 v St. Louis, Missouri. Založili ju dvaja škótski bratia – Charles a Alexander Meston, ktorí videli potenciálnu obchodnú príležitosť vo výrobe spoľahlivých elektromotorov. Títo dvaja bratia dostali počiatočnú investíciu od Johna Wesleyho Emersona, bývalého úradníka armády, sudca a právnika. Spoločne všetci traja vytvorili The Emerson Manufacturing Company. Emersonovým prelomovým výrobkom bol prvý elektrický ventilátor predávaný v Severnej Amerike. Dnes Emerson podniká po celom svete a má 74 000 zamestnancov.

Vedenie spoločnosti Emerson zverejnilo v apríli výsledky za druhý štvrťrok, pričom tržby klesli viac než sa očakávalo, ale zisk odhady prekonal. Čisté tržby medziročne poklesli o 9%, podkladové tržby poklesli o 7%, bez započítania poklesu (2%) z menových kurzov, akvizícií a odpredajov.

Vedenie spoločnosti nazvalo marec obdobím „nepredvídateľného a rýchleho“ zhoršenia na svojich koncových trhoch, z ktorých väčšina súvisí s kolapsom celosvetového dopytu po rope.

Hrubá marža v druhom štvrťroku dosiahla 42,1% tržieb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom stabilné. Vedenie oznámilo veľmi agresívne kontrolu nákladov, ktorá pomáha vyrovnať vplyv zníženia tržieb o 9%. Pretax a EBIT marža vo výške 16,6% a 17,4% tržieb vzrástla oproti predchádzajúcemu roku o 180 bps a 160 bps. Nižšie náklady a reštrukturalizačné akcie boli hnacou silou slušnej ziskovosti napriek oveľa nižším tržbám.

Upravený zisk na akciu predstavoval 0,89 dolárov, čo bolo viac ako odhad v rozmedzí 0,79 až 0,83 dolárov. Odhady pre zvyšok roka však boli celkom. Spoločnosť Emerson to bude mať aj naďalej zložité, pretože globálne trhy s ropou a plynom bojujú s rýchlo klesajúcim dopytom.

Perspektívy rastu

Väčšina tržieb spoločnosti Emerson je vystavená ropným a plynárenským priemyslom, kde sa tržby a marže významne menia, čo predstavuje riziko pre prognózy. Odhaduje sa rast na 5%, pretože manažment nie je tak výkonný a pretože existujú zjavné známky slabého rastu organických tržieb. Náročné prostredie pre fiškálny rok 2020 je vnímané ako náznak dlhodobých problémov s dopytom, ktoré sa mimochodom objavovali už v minulosti a to aj bez príťaže v podobe COVIDu-19. Nízky jednociferný rast tržieb a malá podpora zo spätného odkúpenia budú v nasledujúcich rokoch kľúčovou hnacou silou rastu zisku na akciu.

päťročný graf Emerson Electric, zdroj: GOOGLE

Očakáva sa tiež, že dividenda porastie nízkym jednociferným tempom, pretože vedenie spoločnosti sa v posledných rokoch viac sústredilo na akvizície a odkúpenie akcií než rast dividendy. Miera rastu bude pravdepodobne nevýrazná, vedenie spoločnosti bude aj naďalej využívať bohatý peňažný tok prevažne na akvizície, nie na rast dividend.

Konkurenčné výhody, bezpečnosť a výkonnosť v kríze

Výplatný pomer ostáva okolo polovice zisku a je pravdepodobné, že sa bude časom stále znižovať, pretože vedenie spoločnosti sa sústredí na akvizície, namiesto vysokého zvyšovania výplaty dividend. Dividenda je veľmi bezpečná, pretože je dobre pokrytá voľným peňažným tokom a výnos je vysoký, takže je to určite vhodná dividendová akcia.

Konkurenčná výhoda spoločnosti Emerson spočíva v mnohoročných skúsenostiach s budovaním vzťahov so zákazníkmi a dokonalosťou inžinierstva. Má globálnu zákaznícku základňu, ktorá zaznamenáva silný hospodársky rast, čo by malo podporiť rast predajov v budúcnosti. Vzhľadom na vystavenie rope a zemnému plynu je však spoločnosť veľmi závislá na stave ekonomiky, takže pri akomkoľvek náznaku ekonomického spomalenia by mali byť investori na pozore, ako vidíme teraz v roku 2020.

Ocenenie

Pomer ceny a zisku u akcií spoločnosti Emerson sa výrazne znížil z dôvodu veľkého poklesu ceny akcií. Akcie spoločnosti Emerson sú zhruba na 18-násobku zisku, čo je v súlade s odhadom reálnej hodnoty. Nemožno teda očakávať, že v najbližších rokoch bude celkový výnos podporený tiež rastom ocenenia. To platí najmä teraz, keď je ocenenie de facto v súlade s reálnou hodnotou. Nedávny pokles ceny akcií však spôsobil, že akcie boli oveľa atraktívnejšie a to dokonca pri rizikách vyplývajúcich zo súčasnej ekonomickej situácie.

Záver

Po poklese ceny akcií v posledných týždňoch vyzerá spoločnosť Emerson spravodlivo ocenená. V nadchádzajúcich rokoch sa očakáva celková ročná návratnosť okolo 5%. Je možné, že fiškálny rok 2020 bude pre investorov sklamaním, ale súčasné ocenenie už toto riziko zohľadňuje. Avšak aj napriek tomu sú akcie spoločnosti v tejto chvíli vhodnejšie ako „hold“ než ako „buy“. 

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár