Dividendový aristokrat Franklin Resources

Akcie Americké akcie Dividendy Financie

Pokiaľ ide o dividendové investovanie, tak nie je lepších akcií ako dividendoví aristokrati. Dividendový aristokrati sú akcie z indexu S&P 500, s 25 a viac po sebe idúcich rokov zvyšujúcich dividendy.

Existujú tisíce akcií, z ktorých mnohé vyplácajú dividendy, ale dividendový aristokrati majú ziskové podnikanie a schopnosť rastu zisku. To im dáva možnosť odolávať recesiám a naďalej každoročne zvyšovať aj svoje dividendy.

Spoločnosť Franklin Resources (BEN:NYSE) zvýšila svoju dividendu už 39 rokov v rade. Akcie spoločnosti majú súčasný dividendový výnos 4% a pravidelne každoročne zvyšujú dividendu o 10 alebo viac percent. Napríklad na konci roka 2018 spoločnosť zvýšila dividendu o 13%.

Po niekoľkých ťažkých rokoch poklesu aktív v správe, sa spoločnosť Franklin Resources (BEN:NYSE) v tomto roku vrátila k rastu. Mohla by tak aj naďalej každoročne zvyšovať dividendu dvojciferným tempom, čo z nej robí atraktívnu akciu pre dividendových rastových investorov.

Prehľad podnikania

Franklin Resources (BEN:NYSE) je investičná správcovská spoločnosť. Bola založená v roku 1947 v New Yorku pánom Rupert H. Johnson Sr., ktorý predtým spravoval maklérsku firmu na Wall Street.

Ten pomenoval firmu po Benjaminovi Franklinovi, ktorý bol považovaný za symbol bezpečia a múdrosti.

Dnes spoločnosť Franklin Resources (BEN:NYSE) spravuje fondy Franklin a Templeton. Posledných pár rokov bolo pre spoločnosť obtiažnych. V roku 2015 sa tržby znížili o 6% a zisk na akciu (earnings-per-share) klesol o 13%. Situácia sa zhoršila aj v nasledujúcom roku – v roku 2016 sa tržby znížili o 17% a zisk na akciu (earnings-per-share) klesol o 11%.

Pokles bol spôsobený nedostatočným výkonom v rámci niekoľkých vlajkových fondov spoločnosti. Slabý výkon je pre správcov aktív veľkým problémom, pretože zvyčajne vedie k zníženiu spravovaných aktív (AUM = Assets Under Management).

Ak sa fondom nedarí, investori presúvajú svoje peniaze inam. To spôsobilo zásadné zníženie hodnoty spravovaných aktív, čo je kľúčový faktor pre výšku tržieb a ziskov.

Podmienky sa mierne zlepšili v roku 2017, keďže spoločnosť Franklin Resources (BEN:NYSE) navýšila AUM (Assets Under Management = spravované aktíva) o 3% na 753,2 miliardy dolárov. Avšak fundamenty sa v roku 2018 opäť zhoršili. Do septembra roku 2018 poklesla AUM o 5% na 717,1 miliardy dolárov. Spoločnosť Franklin Resources (BEN:NYSE) zakončila rok 2018 so spravovanými aktívami vo výške 649,9 miliardy dolárov. Veľká časť tohto poklesu bola spôsobená veľkým poklesom medzinárodného akciového portfólia.

Pritom spravované aktíva spoločnosti Franklin Resources (BEN:NYSE) v závere roka 2014 prekročili hranicu 880 miliárd dolárov. Spoločnosť tak má pred sebou dlhú cestu, aby znova získala späť to čo stratila.

Perspektívy rastu

Aj napriek ťažkému prevádzkovému prostrediu existujú dôvody, prečo byť optimistický ohľadom dlhodobého rastu spoločnosti. USA je starnúca populácia. Denne odchádza do dôchodku tisíce „Baby Boomers“. V kombinácii so zvyšujúcou sa dobou dožitia, tak existuje veľký dopyt po plánovaní investičných portfólií.

To znamená, že by mal byť stály dopyt po finančných službách, ktoré poskytuje spoločnosť Franklin Resources (BEN:NYSE). A naozaj spoločnosť v posledných rokoch vykazuje postupný rast spravovaných aktív.

V krátkodobom horizonte vedenie spoločnosti Franklin Resources (BEN:NYSE) čelilo pokračujúcim problémom. Vedenie spoločnosti vykázalo vo štvrtom štvrťroku pokles tržieb o 1%, práve vďaka nižším priemerným spravovaným aktívam a nižším priemerným poplatkom. Zisk na akciu (earnings-per-share) medziročne vzrástol o 26% vďaka nižším daniam a nižšiemu počtu akcií. Medziročne (2017 vs 2018) vzrástol zisk na akciu (earnings-per-share) o 12%.

ročný graf FRANKLIN RESOURCES, zdroj: GOOGLE

Vedenie spoločnosti Franklin Resources (BEN:NYSE) pracuje na riešení týchto problémov. Vedenie oznámilo akvizíciu spoločnosti Benefit Street za nezverejnenú čiastku. Benefit Street spravuje aktíva vo výške 26 miliárd dolárov.

Spoločnosť Franklin Resources (BEN:NYSE) vo fiškálnom roku 2018 znížila svoj zriedený počet akcií o 6%, čo pomohlo navýšiť zisky na akciu (earnings-per-share). Predpokladá sa, že počet akcií vo fiškálnom roku 2019 klesne o ďalšie asi 2%.

Rast ziskov je ešte vyšší, keď cena akcií klesá. To je výhoda stabilnej ziskovosti – spoločnosť môže využiť krátkodobé poklesy ceny akcií ako príležitosť k odkúpeniu vyššieho počtu vlastných akcií.

Konkurenčné výhody a výkonnosť v čase finančnej krízy

Správa aktív (asset management) je vysoko konkurenčné prostredie a v odvetví finančných služieb neexistuje mnoho konkurenčných výhod. Schopnosť udržať si klientov jednoznačne závisí na výnosoch. Ak je výnos fondov horší ako očakávané (sľúbené), tak klienti zvyčajne začnú vyberať svoje finančné prostriedky a idú ku konkurencii.

Avšak, Franklin Resources (BEN:NYSE) má pár výhod. Prvá a možno najdôležitejšie je známa značka. Spoločnosť funguje už 70 rokov. To naznačuje určité odborné znalosti a investičné schopnosti. Franklin Resources (BEN:NYSE) naďalej spravuje obrovské množstvo prostriedkov, čo spoločnosti umožňuje ponúknuť klientom širokú škálu investičných príležitostí a šetriť náklady vďaka svojej veľkosti.

Na druhej strane sa spoločnosti Franklin Resources (BEN:NYSE) počas finančnej krízy nedarilo:

zisk na akciu v roku 2007 bol 2,37 dolárov
zisk na akciu v roku 2008 bol 2,24 dolárov (5,5% pokles)
zisk na akciu v roku 2009 bol 1,30 dolárov (42% pokles)
zisk na akciu v roku 2010 bol 2,12 dolárov (63% nárast)

Ako môžete vidieť, tak zisky na akciu v roku 2009, v najhoršej časti finančnej krízy, prudko klesli. To by nemalo byť prekvapením, pretože investovanie rozhodne nie je voči recesii odolné. Počas recesie zvyčajne akciové trhy klesnú. U správcov aktív môže dôjsť k zníženiu spravovaných aktív a poplatkov. Avšak spoločnosť Franklin Resources (BEN:NYSE) sa rýchlo zotavila a v roku 2010 zaznamenala skokový rast ziskov.

Ocenenie a očakávaný výnos

Aj keď sa fundamenty spoločnosti Franklin Resources (BEN:NYSE) v posledných rokoch zhoršili, dobrou správou je, že potenciálni investori za akcie firmy Franklin Resources neplatia vysokú cenu.

Predpokladalo sa, že spoločnosť Franklin Resources (BEN:NYSE) vykáže vo fiškálnom roku 2019 zisk na akciu (earnings-per-share) vo výške 3,50 dolárov. Pri cene akcií vo výške 30 dolárov, sa tak akcie spoločnosti obchodujú s pomerom ceny a zisku (price-to-earnings ratio) vo výške 9,1. To je podstatne menej ako P / E indexu S&P 500, ktorý má pomer ceny a zisku vo výške 20.

Ak sa spoločnosti Franklin Resources (BEN:NYSE) podarí zvýšiť hodnotu spravovaných aktív a to buď akvizíciou alebo zlepšením svojho hlavného podnikania, tak by akcii mohol do roku 2024 pomer ceny a zisku (price-to-earnings ratio) vzrásť až na 12.

Ak sa Franklin Resources (BEN:NYSE) dokáže zotaviť a vrátiť sa opäť k rastu ziskov, tak existujúca cena by sa mohla ukázať ako dobrá. Zvyšujúci sa pomer ceny a zisku (price-to-earnings ratio) by tak mohol priniesť značnú návratnosť.

Spoločnosť Franklin Resources (BEN:NYSE) má pri súčasnej cene 25,88 usd tiež veľmi atraktívny dividendový výnos vo výške 4% a výplata dividendy sa javí ako bezpečná.

Do roku 2024 ohadujeme rast zisku spoločnosti Franklin Resources (BEN:NYSE) o 3,8%, čo je mierne pod dlhodobým priemerom. Potenciálne výnosy pre investorov budú tvorené z:

3,8% nárast ziskov (earnings growth)
4% dividendový výnos (dividend yield)
6,8% zvýšenie ocenení (Valuation expansion)
Ak sa spoločnosti Franklin Resources (BEN:NYSE) podarí vrátiť sa k rastu, tak investori, ktorí dnes akcie nakúpia, by v najbližších piatich rokoch mohli vidieť ročné výnosy vo výške viac ako 14%.

Záver

Spravované aktíva (assets under management) spoločnosti Franklin Resources (BEN:NYSE) v roku 2018 opäť poklesli. Pravdepodobne bude trvať ešte nejaký čas, kým firma získa späť čo stratila, ale spoločnosti sa stále darí zvyšovať zisky a to aj vďaka spätným odkupom vlastných akcií. Akcie spoločnosti ponúkajú dividendový výnos 4% a majú potenciál ku každoročnému navýšeniu.

S nízkou cenou, sólidnym dividendovým výnosom a možným rastom ocenenia, by tak akcie spoločnosti Franklin Resources (BEN:NYSE) mohli byť nákupnou príležitosťou pre hodnotových a dividendovo rastových investorov.

Zdroj: suredividend, IG

Ohodnoť článok

Pridaj komentár