Dividendoví aristokrati – exkluzívna skupina spoločností, ktoré svojou dividendu zvýšili najmenej 25 rokov po sebe. Väčšina spoločností bola na zoznam zaradená práve vďaka tejto svojej historickej výkonnosti, ale sú tam aj spoločnosti, ktoré týchto 25 rokov zdedili vďaka akvizícii s inou firmou. A to je aj príklad firmy Raytheon Technologies (RTX:NYSE).
Pôvodná firma Raytheon mala históriu zvyšovania dividendy 15 rokov v rade a spojila sa s firmou United Technologies, ktorá zvyšovala dividendu 26 rokov v rade.
Spoločnosť United Technologies 3. apríla 2020 oddelila dva svoje obchodné segmenty, Carrier Global (CARR) a Otis Worldwide Corporation (OTIS), do nezávislých a verejne obchodovaných podnikov a zvyšok, Collins Aerospace Systems a Pratt & Whitney, bol zlúčený s firmou Raytheon.
Nová spoločnosť bola pomenovaná Raytheon Technologies. Dnes teda máme na trhu tri spoločnosti – Raytheon Technologies, Carrier a Otis – a všetky sú považované za dividendových aristokratov.
Prehľad
Nová spoločnosť Raytheon Technologies, je z 57% vlastnená pôvodnými akcionármi United Technologies a má trhovú kapitalizáciu vyše 100 miliárd dolárov. Vznikla tak jedna z najväčších firiem v leteckom a obrannom priemysle na svete. Obrat spoločnosti dosahuje takmer 750 miliárd dolárov. Má 195 000 zamestnancov po celej zemeguli.
Nová spoločnosť má štyri časti:
- Collins Aerospace Systems – špecializuje sa na interiéry, mechanické systémy, systémy misií a riadenia výkonu a to ako pre komerčné, obchodné a vojenské využitie
- Pratt & Whitney – navrhuje, vyrába a poskytuje servis leteckých motorov a pomocné energetické systémy, opäť pre komerčné, vojenské a obchodné lietadlá
- Raytheon Intelligence & Space – vyvíja a vyrába špeciálne senzory, robí školenia a navrhuje počítačové a softvérové riešenia
- Raytheon Missiles & Defense – vyvíja a vyrába riešenia pre detekciu, sledovanie a obranu
Tieto štyri časti dohromady vykázali v roku 2019 obrat asi 26 miliárd dolárov, 21 miliárd dolárov. Je však nutné brať tieto výsledky pôvodných spoločností United Technologies a Raytheon s rezervou, pretože po zlúčení môžu (veľmi pravdepodobne budú) výsledky odlišné – a to oboma smermi.
Posledné výsledky za posledný samostatný štvrťrok, ktoré spoločnosť United Technologies vykázala 28. januára 2020 boli:
- upravený zisk na akciu vo výške 1,94 dolárov (0,1 dolára nad odhadmi a 0,01 dolárov menej ako v predchádzajúcom roku)
- tržby vzrástli o 8,4% na 19,6 miliardy dolárov (o 200 miliónov dolárov viac, než sa očakávalo)
- za celý rok 2019 vzrástol upravený zisk na akciu o 9% na 8,26 dolárov (o 0,16 dolárov viac, než boli odhady vedenia spoločnosti)
- tržby vzrástli o 16% na 77 miliárd dolárov
- obe hodnoty (EPS aj tržby) boli historicky najvyššie
Spoločnosť tiež za štvrťrok vykázala 1%-ný organický rast a 5%-ný organický rast za celý rok 2019.
Posledné výsledky za posledný samostatný štvrťrok, ktoré spoločnosť Raytheon vykázala 30. januára 2020 boli:
- upravený zisk na akciu vo výške 3,16 dolárov (o 7,8% medziročne viac)
- tržby vzrástli o 6,5% na 7,842 miliardy dolárov
- všetky firemné sektory vykázali vynikajú rast (kozmické a vzdušné systémy vzrástli o 10%, spravodajské služby o 6%, a raketové systémy o 1%)
- predaj vzrástol o 18%
- za rok 2019 vzrástli tržby o 16% na 36,340 miliárd dolárov z 32,162 miliárd dolárov v roku 2018
- upravený zisk na akciu vzrástol o 17,4% na 11,92 dolárov z 10,15 dolárov v roku 2018
Rast
Pretože nová spoločnosť Raytheon Technologies ešte nevykázala svoje prvé tržby ako zlúčená spoločnosť, tak sa musíme pozrieť na historické výsledky každej z pôvodných spoločností a na tom základe sa pokúsiť možný rast odhadnúť.
Za posledných 10 rokov dokázala spoločnosť United Technologies zvyšovať svoj zisk na akciu o 7,2% ročne.
Ale spoločnosť Raytheon dokázala za posledných 10 rokov navyšovať svoj zisk na akciu priemerne o 9,3% ročne.
Pôvodný odhad rastu pre časť Pratt & Whitney bol rast predajov asi o 5% a vedenie pôvodnej spoločnosti United Technologies očakávalo asi 5%-ný pokles predajov pre časť Collins Aerospace.
Na druhej strane pôvodné vedenie spoločnosti Raytheon očakávalo veľmi solídny rast 6% až 8% pre rok 2020.
Od posledných výsledkov je situácia dosť odlišná, koronavírus dosť vecí zmenil. Aj napriek tomu sa však dá predpokladať, že rast o 6% je v nasledujúcich niekoľkých rokoch možný. Spoločnosť aj v minulých krízach dokázala generovať veľmi dobré finančné výsledky a rast. Navyše má v zásobe veľké množstvo nevybavených objednávok, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou nebudú zrušené ani kvôli koronavírusu.


Konkurenčné výhody a výkon pri recesii
Počas finančnej krízy spoločnosť United Technologies vykázala nasledujúce zisky na akciu:
- 2008 – 4,90 dolárov
- 2009 – 4,12 dolárov
- 2010 – 4,74 dolárov
- 2011 – 5,49 dolárov
A spoločnosť Raytheon vykázala nasledujúce zisky na akciu:
- 2008 – 3,95 dolárov
- 2009 – 4,79 dolárov
- 2010 – 5,28 dolárov
- 2011 – 5,65 dolárov
A taktiež obe spoločnosti aj v týchto rokoch svojej dividendy navyšovali.
Novovytvorená spoločnosť si ponechala pôvodné silné obchodné segmenty, ktoré sú odolné recesii – obrana, letecký a kozmický sektor. Tieto obchodné sektory sa vyznačujú veľkým množstvom servisných prác, ktoré nemožno zrušiť ani v čase krízy. Navyše, ako sme už uviedli, tak spoločnosť má obrovský počet nevybavených objednávok, ktoré jej pomohli prečkať koronavírus a s ním spojený hospodársky útlm.
Generálny riaditeľ Raytheon Technologies povedal, že kvôli koronavírusu spoločnosť očakáva spomalenie komerčného letectva v nasledujúcich dvoch rokoch, ale tiež dodal, že spoločnosť má viac ako 10 miliárd dolárov, ktoré jej pomôžu toto spomalenie prečkať. A tak by nová spoločnosť Raytheon Technologies mala aj tento pokles prežiť a tak ostať zisková a dividendu aj naďalej zvyšovať.
Ocenenie a očakávané výnosy
Ak sa podarí firme Raytheon Technologies udržať predpokladané tržby 70 miliárd dolárov s 9%-nou maržou, tak by v roku 2020 mohla vykázať zisk na akciu vo výške 4,16 dolárov.
Keď k tomu pridáme predpokladaný 6%-ný rast, tak by sme sa mohli dostať až na EPS vo výške 5,57 dolárov v roku 2025. Je to však veľmi hrubý odhad a keďže ešte nemáme prvé výsledky spojenej spoločnosti, tak to prosím berte s veľkou rezervou.
Ak by sme použili 10 ročný priemer P / E spoločnosti United Technologies (pretože činí 57% novej spoločnosti), ktorý je vo výške 16, tak by sme sa do roku 2025 mohli dostať na cenu až 89 dolárov za akciu novej spoločnosti Raytheon Technologies.
Dividenda
Vedenie novej spoločnosti Raytheon Technologies ešte dividendu nedeklarovalo, ale na základe dokumentov spojenej spoločnosti sa predpokladá dividendový výplatný pomer okolo 40%. To by mohlo znamenať, že dividenda by mohla byť okolo 1,66 dolárov na akciu ročne. To by pri cene cca 66 dolárov za akciu znamenalo hrubý dividendový výnos vo výške 2,5%.
Pri 6%-nom raste by sme sa tak za 5 rokov dostali na ročnú dividendu vo výške 2,1 dolárov. Pri dnešnom nákupe za cca 66 dolárov za akciu, teda dividendový výnos takmer 3,2%.
Ako vždy, výnos závisí od nákupnej ceny. Dnes sme na cca 66 dolároch, ale nie je to tak dávno kedy cena bola aj pod 50 dolárov za akciu. Tí, ktorí na začiatku apríla 2020 akcie kúpili, tak môžu očakávať viac ako 13%-ný počiatočný dividendový výnos.
Záver
Zlúčenie pôvodnej firmy Raytheon a polovice spoločnosti United Technologies vytvorilo novú silnú spoločnosť v stabilnom sektore podnikania. Aj napriek tomu, že dnes existuje veľa neistôt, kvôli pandémii koronavírusu, tak zásadný vplyv by na novú spoločnosť Raytheon Technologies mať nemala.
Historické výsledky hovoria jasne – slušný rast ziskov a hlavne dividend aj v minulých krízach, nám dáva nádej, že aj nová spoločnosť prekoná súčasnú, ale aj možné budúce krízy. A jej dividenda bude aj naďalej rásť.
Cena akcií novej spoločnosti Raytheon Technologies krátkodobo poklesla do podhodnoteného pásma, ale aj dnes sa akcia zdá byť dobre ocenená. Dlhodobí investori teda stále majú šancu pribrať tohto dividendového aristokrata do svojich portfólií.
Zdroj: investicnigramotnost
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.