Dividendový aristokrat: Sysco

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

Spoločnosť Sysco (SYY:NYSE) bola založená v roku 1969 a nasledujúci rok bola uvedená na trh. Vo svojom prvom roku ako verejne obchodovaná spoločnosť mala tržby iba 115 miliónov dolárov. Od tej doby spoločnosť neustále rastie. V minulom roku mala spoločnosť Sysco tržby viac ako 60 miliárd dolárov.

Dnes je Sysco najväčším distribútorom potravín v USA. Distribuuje čerstvé i mrazené potraviny, mliečne výrobky a nápoje. Poskytuje tiež nepotravinové výrobky vrátane riadu na stolovanie, riadu na varenie, reštauračné a kuchynské potreby a čistiace prostriedky.

Spoločnosť má širokú škálu „zákazníkov“, medzi ktorých patria:

  • reštaurácie
  • zdravotníctvo
  • školstvo / vláda
  • cestovný ruch / voľný čas / maloobchod
  • ostatné (13% tržieb)

Do kategórie „ostatné“ patria pekárne, cirkvi, občianske a bratské organizácie, distribútori a medzinárodní dopravcovia.

Celkovo má Sysco približne 600 000 zákazníkov. Pozícia na vrchole distribúcie potravín poskytuje spoločnosti Sysco vysoké ziskové marže a budúci rastový potenciál. Spoločnosť zamestnáva približne 67 000 ľudí a má trhovú kapitalizáciu vyššiu ako 28 miliárd dolárov.

Dňa 5. mája 2020 vedenie spoločnosti Sysco oznámilo výsledky za tretí štvrťrok. Tržby klesli o 6,5% na 13,7 miliardy dolárov, hrubý zisk sa znížil o 6,9% na 2,6 miliardy dolárov a hrubá marža sa znížila o 7 bázických bodov. Prevádzkový príjem klesol o neuveriteľných 88,6% na 60,3 milióna dolárov, zatiaľ čo upravený prevádzkový príjem klesol o 39,2% na 377 miliónov dolárov. Upravený zisk na akciu sa znížil o 0,34 dolárov na 0,45 dolárov.

Perspektívy rastu

Zisk spoločnosti Sysco za posledných 5 rokov rástol o 15,7% ročne a za posledných 9 rokov o 6,6%. Spoločnosť rastie organicky, prostredníctvom akvizícií a nedávno aj vďaka odkúpeniu akcií. Zníženie daní a spätné odkúpenia akcií v posledných rokoch zrýchlili rast zisku, ale táto úroveň rastu nebude trvalá. Spoločnosť je tiež v procese znižovania nákladov, čo by malo mierne podporiť rast zisku. Očakávania analytikov sú také, že rast zisku bude 3,7% v najbližších 3 rokoch. Pokiaľ nebude zásadne narušené podnikanie vplyvom COVID-19 (berme do úvahy možnosť určitého trvalého poklesu v dôsledku bankrotov), predpokladá sa pre tento rok zisk na akciu vo výške 3,50 dolára.

Konkurenčné výhody a výkon v kríze

Spoločnosť Sysco má takzvanú „ekonomickú priekopu“ vďaka rozsiahlej a zakorenenú distribučnú infraštruktúru, čo spoločnosti dáva cenovú výhodu oproti väčšine konkurentov. O tejto priekope svedčí skutočnosť, že spoločnosť každoročne generuje dvojcifernú návratnosť investovaného kapitálu, čo je oveľa viac než činia priemerné kapitálové náklady. Je to tiež celkom defenzívna akcia – spoločnosť takmer nezaznamenala obdobie recesie a počas jedného roka sa zotavila z mierneho poklesu zisku. Vďaka tejto stabilite Sysco každoročne zvyšuje svoju dividendu počas piatich desaťročí od svojho uverejnenia na trh a udržuje bezpečný výplatný pomer, hoci dividendový výnos nie je o veľa vyšší ako priemer S&P 500.

päťročný graf Sysco, zdroj: GOOGLE

Jedinou chybou je priemerná bilancia spoločnosti. Spoločnosť má približne 8 miliárd dolárov čistého dlhu (celkový dlh mínus hotovosť a krátkodobé investície) v porovnaní s menej ako 1,7 miliárd dolárov v čistom príjme, čo vedie k pomeru dlhu k príjmu takmer 5, čo je pomerne vysoké číslo. Stabilné peňažné toky spoločnosti Sysco by mali umožniť pohodlne splácať dlh vo väčšine trhových prostredí, ale táto úroveň pákového efektu obmedzuje flexibilitu spoločnosti do budúcnosti. K väčšine tohto navýšenia dlhu došlo v posledných niekoľkých rokoch a čiastočne išlo o spätné odkúpenia akcií, aby využili nízke úrokové sadzby. Spoločnosť má úverový rating BBB + od S&P, ktorý smeruje k stredu investičného stupňa.

Ocenenie

Za posledné desaťročie dosiahol priemerný pomer P / E hodnotu 18,6. Spoločnosť bola v pokrízových rokoch vcelku lacno ocenená, ale ocenenie rýchlo rástlo a vo väčšine trhových podmienok kolíše okolo 20.

Vzhľadom k súčasnej nespoľahlivosti z prepuknutia koronavírusu sa znižuje odhad reálnej hodnoty na 15-násobok zisku, aj keď niektorí veria, že produkcia spoločnosti sa počas niekoľkých mesiacov po zrušení karanténnych podmienok rýchlo odrazí a ľudia budú navštevovať reštaurácie a hotely. Spoločnosť tiež získava nové tržby z distribúcie do obchodov s potravinami.

Záver

Spoločnosť Sysco má robustné podnikanie s miernym rastom a dlhú históriu rastu dividend. Pretože globálna ekonomika v súčasnej dobe prechádza spomalením, mnoho defenzívnych spoločností je ocenených s prémiou a Sysco nie je výnimkou. Jej ocenenie je mierne vyššie ako dlhodobý priemer a dlh spoločnosti je tiež vyšší, než tomu bolo v minulosti. Aj keď je to skvelý podnik, investori by mali byť opatrní vzhľadom na neisté účinky koronavírusu. Očakáva sa, že spoločnosť Sysco bude do budúcnosti generovať 7%-ný ročný výnos, aj keď sa zdá, že dopady pandémie budú dlhšie, čo môže výnos znížiť.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár