Dividendový aristokrat V.F. Corporation

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

Investori, ktorí hľadajú vysoko kvalitné dividendové rastové akcie, by sa mali pozrieť na zoznam dividendových aristokratov. Ide o spoločnosti v indexe S&P 500, s 25 a viac po sebe idúcimi rokmi zvýšenia dividendy.

V.F. Corporation (VFC:NYSE) je v zozname dividendových aristokratov a firma zvýšila dividendu už 46 rokov v rade. Nielenže V.F. Corp. zvýšila dividendu už viac ako štyri desaťročia, ale zvyčajne dividendu zvyšuje vysokým percentom. Napríklad zvýšenie dividendy v roku 2018 bolo o 10,9%, ktoré nasledovalo po zvýšení v roku 2017 o 9,5%.

Aj keď sa nám páči obchodný model spoločnosti a dividendový rast, tak ale máme pocit, že 17% rast ceny akcií od začiatku roka 2018 spôsobil, že sa akcie stali predraženými.

Prehľad podnikania

Spoločnosť V.F. Corporation (VFC:NYSE) je podnik z odevného sektoru. Ročné tržby spoločnosti dnes presahujú 12 miliárd dolárov, ale na začiatku mala spoločnosť skromné ​​začiatky. Svoju cestu začala v roku 1899, a zažila mnoho zvratov za svoju takmer 120 ročnú históriu.

Spoločnosť V.F. Corporation (VFC:NYSE) bola založená Johnom Barbeym a skupinou investorov. Spoločne vytvorili Reading Glove and Mitten Manufacturing Company.

Počas šesťdesiatych rokov spoločnosť prijala svoje súčasné meno – V.F. Corporation. Má veľmi rozmanité produktové portfólio s mnohými poprednými značkami.

zdroj: TWITTER

Súčasné obdobie je pre spoločnosť V.F. Corporation (VFC:NYSE) náročné kvôli zložitým podmienkam v maloobchodnom sektore. Maloobchodné predaje klesajú, čo poškodilo všetkých kamenných predajcov, z ktorých mnohý predávajú práve produkty spoločnosti V.F. Corporation.

Aj napriek týmto problémom v maloobchodnom prostredí, spoločnosť V.F. Corporation za posledný rok vykázala rast tržieb i ziskov. Spoločnosť nedávno zverejnila finančné výsledky za tretí štvrťrok. Zisk na akciu (earnings-per-share) vo výške 1,30 dolárov predstavoval takmer 30% zlepšenie oproti predchádzajúcemu roku.

Tržby boli o 0,20 dolára nad očakávaním analytikov. Tržby vzrástli o 8% na 3,94 miliardy dolárov, čo je o 70 miliónov dolárov nad odhadmi.

Aj keď spoločnosť v rokoch 2016 a 2017 mala problém s rastom zisku na akciu (earnings-per-share) a rastom tržieb, tak sa zdá, že za posledný rok sa spoločnosť otočila k lepšiemu. V.F. Corporation (VFC:NYSE) za posledné štyri štvrťroky prekonala odhady zisku na akciu a odhady rastu tržieb.

Pespektívy rastu

Spoločnosť V.F. Corporation (VFC:NYSE) má štyri možnosti pre budúci rast, medzi ktoré patrí akvizícia, odpredaj, zameranie sa na hlavné značky a rast prostredníctvom elektronického obchodu.

V októbri 2017 spoločnosť dokončila akvizíciu spoločnosti Williamson-Dickie Manufacturing Co vo výške 820 miliónov dolárov. Pracovný segment spoločnosti V.F. Corporation (VFC:NYSE), do ktorého zahrnula spoločnosť Dickies, v poslednom štvrťroku vzrástol o 5%. Rast pracovného segmentu bol z veľkej časti dôsledkom medzinárodného rastu a nárastu priameho predaja spotrebiteľom. Dickies je jednou zo šiestich miliardových značiek spoločnosti V.F. Corp.

Akvizície by mali pokračovať v podpore rastu aj v najbližších niekoľkých rokoch.

ročný graf V.F. CORPORATION zdroj: GOOGLE

Spoločnosť V.F. Corporation (VFC:NYSE) oznámila, že oddelí značky Wrangler, Lee a outletové strediská do samostatnej spoločnosti nazvanej Kontoor Brands, Inc. Predaje džínsov Wrangler v poslednom štvrťroku klesli o 2%, zatiaľ čo džínsy Lee klesli o 9%. Oddelenie týchto nevýkonných značiek umožní spoločnosti zamerať sa na svoje hlavné značky.

V.F. Corporation (VFC:NYSE) v roku 2019 očakáva pokračujúci rast vo všetkých oblastiach.

Kľúčové značky spoločnosti zarábajú veľmi dobre. Značka Vans vykázala 25% rast predajov v poslednom štvrťroku. Jedná sa o druhý štvrťrok v rade s rastom o viac ako 25%. Tržby značky North Face vzrástli o 14%, v USA o 16% a v Ázii o 23%.

V.F. Corporation (VFC:NYSE) tiež vykazuje slušné tempo rastu v priamom predaji spotrebiteľom (až 10%) a elektronickom predaji (o 24%). Tieto tempá rastu sú veľmi podobné tomu, čo spoločnosť vykázala v posledných štvrťrokoch. Spoločnosť skrátka potrebovala určitý čas, aby sa prispôsobila meniacemu sa správaniu spotrebiteľov, ale vyzerá to, že spoločnosť už zistila, ako osloviť dnešných zákazníkov.

Konkurenčné výhody a výkonnosť počas finančnej krízy

Existuje niekoľko kľúčových konkurenčných výhod, ktoré pomohli spoločnosti V.F. Corp. k tomuto pôsobivému rastu. Po prvé, sú to silné značky. Spoločnosť má niekoľko značiek, ktoré generujú viac ako miliardu v tržbách a vedú vo svojich kategóriách. To dáva spoločnosti silu cenotvorby.

Navyše spoločnosť V.F. Corporation (VFC:NYSE) využíva výhody vyplývajúce zo stabilného priemyslu. Mnoho z produktov spoločnosti V.F. Corp. – napríklad pracovné oblečenie – sa v posledných 100 rokoch príliš nezmenilo.

Tieto vlastnosti pomáhajú spoločnosti zostať v zisku aj počas recesie. Vďaka svojej konzistentnej ziskovosti spoločnosť zvyšovala svoju dividendu aj počas finančnej krízy v rokoch 2007-2009.

Zisky spoločnosti počas finančnej krízy:

zisk na akciu v roku 2007 bol 1,35 dolárov
zisk na akciu v roku 2008 bol 1,39 dolárov (3% nárast)
zisk na akciu v roku 2009 bol 1,29 dolárov (7% pokles)
zisk na akciu v roku 2010 bol 1,61 dolárov (25% nárast)

Spoločnosť V.F. Corporation (VFC:NYSE) zaznamenala v roku 2009 mierny pokles ziskov, ale v roku 2010 a ďalej sa už vrátila k silnému rastu. Spoločnosť posledných desať rokov zvyšuje zisk na akciu priemerne (earnings-per-share) o 8,3% ročne.

Ocenenie a očakávaný výnos

Po výsledkoch za tretí štvrťrok vedenie spoločnosti aktualizovalo svoje odhady. Vedenie teraz očakáva, že zarobí 3,73 dolára na akciu, oproti predchádzajúcemu odhadu 3,65 dolárov. Ak by sa toto dosiahlo, tak by to bolo o 21% viac oproti predchádzajúcemu roku.

Pri cene 86 dolárov za akciu, to dáva pomer ceny a zisku vo výške (price-to-earnings ratio) 23. Pritom priemerné ocenenie je okolo hodnoty 18. Ak sa cena akcie vrátila k priemeru, tak by ročný výnos do roku 2023 klesol o 3,9%.

Akcie spoločnosti V.F. Corporation (VFC:NYSE) majú súčasný dividendový výnos 2,07%. Vzhľadom k vyplácanej dividende pre rok 2019 a odhadu zisku na akciu vo výške 3,73 dolára je výplatný pomer 54,7%. Dividenda spoločnosti je tak veľmi bezpečná.

Do roku 2024 očakávame celkovú ročnú návratnosť vo výške 6,4%. Jedná sa o pomerne nízku mieru návratnosti, pretože akcia má dnes vysoké ocenenie. Z pohľadu rastu a dividendy je V.F. Corporation (VFC:NYSE) skvelá akcia. V súčasnej dobe je ale jednoducho nadhodnotená.

Záver

Spoločnosť V.F. Corporation (VFC:NYSE) prekonala svoje krátkodobé výzvy vo svojom segmente podnikania, ktorým čelila kvôli poklesu predajov v nákupných centrách. Spoločnosť v posledných rokoch urobila niekoľko akvizícií, čím získala majetok, ktorý vyhovuje jej podnikaniu a na druhej strane predá ten, ktorý nevyhovuje.

Spoločnosť V.F. Corporation (VFC:NYSE) tiež vykázala pôsobivé tempo rastu vo svojich kľúčových značkách, ako sú Vans a North Face, rovnako ako v oblasti elektronického obchodu. To dáva spoločnosti silnú pozíciu do budúcnosti.

Avšak predpokladaný celkový ročný výnos vo výške 6,9% nestačí na to, aby sme v tejto chvíli akcie spoločnosti V.F. Corporation odporučili k nákupu. Ak by cena akcií klesla, tak je na investoroch aby zvážili pridanie tohto výrobcu oblečenia do svojho portfólia.

Zdroj: suredividend, IG

Ohodnoť článok

Pridaj komentár