Dividendový aristokrat W.W. Grainger

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel

Dividendoví aristokrati je skupina 57 spoločností v Indexe S&P 500, ktorá zvyšuje dividendy 25 a viac rokov v rade po sebe.

Dnes sa pozrieme na spoločnosť W.W. Grainger (GWW:NYSE).

Grainger zvýšil svoju dividendu už 47 rokov v rade, posledné navýšenie bolo na konci apríla a to o 5,9%. Dnes má dividenda spoločnosti všetky vlastnosti bezpečného príjmu pre konzervatívnych aj dlhodobých investorov.

W.W. Grainger (GWW:NYSE) sa v poslednej dobe potýkal s intenzívnou konkurenciou. To viedlo k poklesu cien a k zníženiu marží.

Spoločnosť má však dlhú históriu rastu. Má tiež vedúce postavenie na kľúčových trhoch a investuje do nových rastových iniciatív. Vedenie pripravilo niekoľko iniciatív, aby firma mohla pokračovať v raste aj v ťažkom prostredí klesajúcich cien.

V tomto článku sa pozrieme na to, prečo by sa mali investori držať firmy Grainger pre jej dividendový rast.

Obchodný prehľad

Spoločnosť W.W. Grainger (GWW:NYSE) bola založená v roku 1927. Dnes je veľkým dodávateľom produktov pre údržbu, prevádzku a opravy (maintenance, operating and repair = MRO). Ide o výrobky, ako sú ochranné rukavice, elektrické náradie, rebríky, skúšobné prístroje a motory. Ponúka tiež služby, ako je riadenie zásob.

W.W. Grainger (GWW:NYSE) má 3 milióny obchodných a inštitucionálnych zákazníkov po celom svete. Väčšina zákazníkov sú veľké americké podniky.

Spoločnosť vytvára ročné tržby vyše 10 miliárd dolárov. Viac ako polovica príjmov pochádza z USA, ale Grainger má tiež zastúpenie v Japonsku, Veľkej Británii, Mexiku a Nemecku. Grainger prevádzkuje viac ako 700 pobočiek a viac ako 30 distribučných centier v Severnej Amerike.

W.W. Grainger (GWW:NYSE) to mal v poslednej dobe ťažké. Konkurencia v dodávateľskom sektore HRO rýchlo rástla. To spôsobilo pokles cien v hlavných podnikateľských sektoroch spoločnosti.

Dobrou správou je, že sa Grainger aktívne postavil konkurenčným cenám a tiež vstúpil do internetového obchodu. To si znížilo ziskovosť, ale objemy sa naďalej zvyšujú a Grainger získava ďalšie podiely na trhu.

Ochota spoločnosti prispôsobiť sa novému prostrediu jej pomohla zabezpečiť si konkurenčné výhody. Vrátila sa k rastu a má sľubnú budúcnosť

Perspektívy rastu

W.W. Grainger (GWW:NYSE) zisky v Q4 minulého roku boli vo výške 2,76 miliardy dolárov, čo bol rast o 5% v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Rast firmy bol ťahaný nárastom objemu o 7%. Operácie v USA dokázali dosiahnuť nadpriemerné miery rastu tržieb vo výške 6%.

W.W. Grainger (GWW:NYSE) sa strategicky posunul – spoločnosť sa snaží predávať vyššie objemy prostredníctvom nižších cien – čo ovplyvnilo štvrťročné výsledky, pretože priemerné predajné ceny klesli, čo viedlo k podpriemernému tempu rastu hrubého zisku.

Spoločnosti sa však podarilo znížiť prevádzkové náklady v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo umožnilo rast prevádzkového zisku – medziročne o 12%. Miera rastu zisku na akciu (earnings-per-share) firmy Grainger bola pomerne vysoká, vo Q4 dosiahla 35% na 3,96 dolárov, ale zahŕňalo to aj jednorazový vplyv nižších daňových sadzieb. Investori by tak nemali očakávať, že táto miera rastu vydrží.

Odhady vedenia firmy na rok 2019 boli sľubné, manažment odhadol čistý rast tržieb vo výške 4 až 8,5%, pričom zisk na akciu by mal byť v rozmedzí 17,1 až 18,7 dolárov na akciu. Stred odhadov je teda vo výške 17,9 dolárov. To znamená, že vedenie Grainger zvýšilo svoj odhad – zisk na akciu o 7,2%.

To je ale oveľa pomalšie tempo rastu než akého Grainger dosiahol v roku 2018, ale to sa očakávalo, pretože dopad daňovej reformy bol len jednorazový.

ročný graf W.W. GRAINGER, zdroj: GOOGLE

Ďalším rastovým katalyzátorom je internetový obchod. Spoločnosť má rôzne e-komerčný platformy, vrátane MonotaRO v Japonsku a Zoro v Spojených štátoch.

W.W. Grainger (GWW:NYSE) v posledných rokoch výrazne rozšíril svoju internetovú platformu, spoločne s ďalšími internými investíciami. Všetky tieto katalyzátory v dlhodobom horizonte pomôžu spoločnosti Grainger vrátiť sa k rastu ziskov.

W.W. Grainger (GWW:NYSE) od roku 2009 do 2018 každoročne zvyšoval zisk na akciu o 13,7%, čo ale zahŕňal hlavne prudký rast po finančnej kríze. V rokoch 2008 až 2018 firma v priemere dokázala navýšiť zisk na akciu o 10,6%. Jednorazový vplyv nižšej sadzby dane v roku 2018 tiež pomohol k nadpriemernému rastu zisku na akciu.

Zdá sa, že strategický posun firmy k nižším cenám, ktorým firma zvýšila dopyt a rast tržieb, v poslednom štvrťroku zafungoval dobre, pretože prevádzkové zisky rástli veľmi slušným tempom.

Tento prudký rast sa však už nebude opakovať, ale aj tak by mal byť Grainger schopný v priebehu najbližších niekoľkých rokov svoje zisky zvyšovať.

Konkurenčné výhody a výkon počas recesie

Prvou konkurenčnou výhodou spoločnosti Grainger je jej rozsiahla distribučná sieť. Dokáže ponúkať služby ako je dodanie už na budúci deň, ktorá mu pomáha udržať si konkurencieschopnú pozíciu.

W.W. Grainger (GWW:NYSE) nepodniká v high-tech sektore, ale služby, ktoré spoločnosť poskytuje, sú nepostrádateľné pre ďalšie podniky. Vďaka tomu je Grainger voči recesii relatívne dobre odolný a to mu zaisťuje možnosť každoročne zvyšovať dividendu.

Ďalšou konkurenčnou výhodou je rozsah. Grainger v minulom štvrťroku udržal rovnaké prevádzkové náklady a to aj cez veľký rast predajných objemov. To dokazuje efektívnosť jeho dodávateľského reťazca.

Tieto konkurenčné výhody pomohli firme Grainger zostať ziskové aj počas finančnej krízy. Zisky na akciu počas hospodárskeho poklesu boli nasledujúce:

zisk na akciu bol v roku 2007 vo výške 4,94 dolárov
zisk na akciu bol v roku 2008 vo výške 6,09 dolárov (nárast o 23%)
zisk na akciu bol v roku 2009 vo výške 5,25 dolárov (pokles o 14%)
zisk na akciu bol v roku 2010 vo výške 6,81 dolárov (nárast o 30%)

W.W. Grainger (GWW:NYSE) vykázal počas finančnej krízy pokles zisku iba v jedinom roku, predchádzajúce a následné boli veľmi silné roky. Od roku 2010 spoločnosť pokračovala v raste. To ukazuje na vysoko kvalitný obchodný model, ktorý dokáže pomerne dobre odolávať recesiám.

Ocenenie a očakávané výnosy

Na základe očakávaného zisku na akciu vo výške 17,9 dolárov pre rok 2019, sa akcie firmy Grainger obchodujú s pomerom ceny a zisku (price-to-earnings ratio) vo výške 17,1, pričom 10 ročný priemer je 18,5.

Odhad reálnej hodnoty firmy W.W. Grainger (GWW:NYSE) je pomer ceny k zisku vo výške 18, čo znamená, že akcie sú dnes mierne podhodnotené. Rast ocenenia na odhad reálnej hodnoty by mohlo priniesť asi 1% ročné výnosy. Okrem toho budú výnosy akcionárov navýšené rastom ziskov a dividendou.

Očakáva sa, že W.W. Grainger (GWW:NYSE) dokáže zvýšiť zisk na akciu približne o 7% ročne, predovšetkým vďaka rastu tržieb, miernemu rastu marží a spätnému odkupu akcií. Akcie dnes majú dividendový výnos vo výške 1,73%. na základe toho očakávané ročné výnosy by mali byť cez 10% ročne do roku 2024.

To je výhoda investovania do vysoko ziskových spoločností, ako je práve Grainger. Tieto firmy dokážu pokračovať v raste príjmov a vyplácať dividendy aj v náročných ekonomických podmienkach.

Záver

W.W. Grainger (GWW:NYSE) je výborne riadená spoločnosť. Posledné roky boli síce ťažké, ale firma už v minulosti prešla mnohými vzostupmi a poklesmi.

Ekonomické poklesy a prevádzkové problémy však Grainger nezastavili vo viac ako 40 ročnom navyšovaní dividendy. Spoločnosť je stále zisková a má oveľa viac katalyzátorov pre budúci rast.

Dnes sa zdá, že sú akcie mierne podhodnotené, pričom firma dividendu každoročne sólidne zvyšuje. Preto hodnotíme akciu ako vhodnú ku kúpe pre DGI investorov a pre dlhodobé držanie.

Zdroj: suredividend, IG

Ohodnoť článok

Pridaj komentár