Dividendový aristokrat: Walgreens Boots Alliance

Akcie Americké akcie Dividendy Zdravotníctvo

Dobrým miestom, kde hľadať najlepšie akcie s rastúcou dividendou, je zoznam dividendových aristokratov. Jedná sa o vybranú skupinu spoločností z indexu S&P 500 s 25 a viacročnými nárastmi dividend.

Dnešným aristokratom je Walgreens Boots Alliance (WBA:NASDAQ). Spoločnosť Walgreens zvýšila dividendu 45 rokov za sebou. Momentálne spoločnosť Walgreens zažíva náročné obdobie. Pesimizmus sa však zdá byť neoprávnený. Spoločnosť Walgreens má silnú značku a je lídrom vo svojom odbore. Ešte má dosť priestoru pre budúci rast a má dlhú históriu ročného zvyšovania dividend. V dôsledku toho predstavuje Walgreens atraktívny nákup.

Prehľad podnikania

Spoločnosť Walgreens bola založená až v roku 1901. Vo svojej súčasnej podobe pôsobí spoločnosť od roku 2014 potom čo sa spojila Walgreens so spoločnosťou Alliance Boots.

Spoločnosť Walgreens Boots Alliance má takmer 19 000 obchodov v 11 krajinách, vrátane kapitálových investícií, má zastúpenie vo viac ako 25 krajinách. Akcie majú v súčasnosti trhovú kapitalizáciu 33 miliárd dolárov a spoločnosť vytvára ročné tržby 139 miliárd dolárov. Spoločnosť Walgreens zvýšila svoju dividendu 45 rokov v rade, čo z nej robí člena dividendových aristokratov.

Vedenie spoločnosti Walgreens zverejnilo 9. júla výsledky za tretí štvrťrok, pričom tržby prekonali očakávania analytikov, ale upravený zisk na akciu klesol pod odhady. Tržby vzrástli o 0,1% na 34,6 miliardy dolárov a vzrástli o 1,2% na báze konštantných mien. Rast tržieb bol spôsobený najmä rastom porovnateľných predajov v hlavnom segmente Retail Pharmacy USA vo výške 3,0%. Prevádzkový zisk sa vyšplhal na stratu 1,6 miliardy dolárov v porovnaní s prevádzkovým ziskom 1,2 miliardy dolárov v predchádzajúcom roku.

Vedenie Walgreens vykázalo čistú stratu 1,95 dolárov na akciu, pretože spoločnosť absorbovala bezhotovostné zníženia hodnoty vo výške 2 miliárd dolárov spojené s preceňovaním goodwillu a nehmotného majetku v Boots UK. Upravený zisk na akciu (EPS) klesol oproti rovnakému štvrťroku minulého roka o 44% na 0,83 dolárov. Vedenie spoločnosti tiež pozastavilo spätné odkúpenia akcií po zvyšok fiškálneho roka 2020. Zvýšilo však cieľ úspory nákladov do fiškálneho roku 2022 na viac ako 2 miliardy dolárov, v porovnaní s predchádzajúcim očakávaním zníženia nákladov o 1,8 miliardy dolárov. Vedenie spoločnosti zvýšilo svoju štvrťročnú dividendu o 2,2%.

Perspektívy rastu

Spoločnosť Walgreens má pozitívny výhľad dlhodobého rastu. Maloobchodník v oblasti zdravotníctva sa ukázal odolný voči elektronickému obchodu a bude ťažiť zo starnutia americkej populácie a rastúceho dopytu po zdravotnej starostlivosti. Napríklad v poslednom štvrťroku sa predaj v lekárňach Walgreens v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšil o 4,6% a to v dôsledku vyššej inflácie značiek a 15,9%-nému rastu predaja špeciálnych výrobkov.

päťročný graf Walgreens Boots Alliance, zdroj: GOOGLE

Konkurenčné výhody, výkonnosť v recesii

Konkurenčnou výhodou spoločnosti Walgreens je jej podiel na trhu. Hustá sieť predajní a lukratívne miesta de facto nútia spotrebiteľov k návšteve predajní Walgreens namiesto konkurencie. Táto sila značky navyše znamená, že sa zákazníci stále vracajú a poskytujú spoločnosti stabilný predaj a rast. Je nepravdepodobné, že by spotrebitelia znížili výdavky na lieky a iné zdravotnícke výrobky a to aj v ťažkých hospodárskych časoch – vďaka tomu je spoločnosť Walgreens veľmi odolná voči kríze. Upravený zisk na akciu spoločnosti Walgreens počas roka 2009 klesol iba o 7%.

Ocenenie a očakávané výnosy

Na základe očakávaného upraveného zisku na akciu na rok 2020 vo výške 5,50 dolára sa akcie spoločnosti Walgreens obchodujú s pomerom cena / zisk (P / E) len 7,0. Spoločnosť Walgreens môže tento rok generovať nižší zisk kvôli COVID-19, ale očakáva sa, že z dlhodobého hľadiska budú mať výsledky rastúci trend. Akcie spoločnosti Walgreens sú ocenené príliš lacno na základe silného obchodného modelu spoločnosti, konkurenčných výhod a dlhej histórie zvyšovania dividend. Odhad reálnej hodnoty je pomer P / E 10,0, čo znamená, že zvýšenie pomeru cena/ zisk by mohlo do roku 2025 k ročným výnosom Walgreens pridať 7,4%. Očakáva sa, že v kombinácii s očakávaným 5% -ným ročným rastom EPS a dividendovým výnosom 4,8% možno dosiahnuť celkového ročného výnosu vo výške 17,2%.

Záver

Na trhu panuje veľká volatilita a vďaka tomu sa dajú uloviť akcie za rozumnú cenu. Maloobchodné akcie sa nachádzali pod tlakom už pred koronakrízou. Spoločnosť Walgreens je však stále silná spoločnosť, s dobrou značkou a pozitívnymi rastovými vyhliadkami. Vedenie spoločnosti by nemalo mať žiadne ťažkosti s každoročným zvýšením dividend. Akcie sú považované za výrazne podhodnotené a očakávaný celkový ročný výnos je považovaný za veľmi atraktívny. Preto sú akcie spoločnosti Walgreens Boots Alliance ohodnotené ako vhodné k nákupu.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár