Dividendový aristokrati – Cardinal Healt Inc. (CAH:NYSE)

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Zdravotníctvo

Jedným z dividendových aristokratov v ťažkom období je určite aj zdravotnícky distribútor Cardinal Health.

Cardinal Health(CAH:NYSE) má v súčasnej dobe momentálne problém z dôvodu klesajúcich cien liečiv. To zapríčinilo, že za posledný rok akcie stratili približne 19% svojej hodnoty.

Spoločnosť však svoju dividendu navýšila už 33 rokov v rade a posledné navýšenie bolo o 3 percentá a to 9. mája 2018.

Spoločnosť aj naďalej môže pokračovať vo zvyšovaní svojej dividendy, pretože stále ešte produkuje viac než dostatočný peňažný tok na podporu každoročného navýšenie. Aj keď sa v poslednej dobe stretáva so stále tvrdšiou konkurenciou, tak spoločnosť je stále vysoko zisková a dosahuje pokrok vďaka svojim iniciatívam, ktoré pomáhajú v obrate k lepšiemu.

Akcia spoločnosti vyzerá ako výhodná kúpa vďaka nízkemu oceneneniu, rastovému potenciálu a 4 percentnému dividendovému výnosu.

Obchodný model

Cardinal Health(CAH:NYSE) bol založený v roku 1971. Dnes je to obor v zdravotníckom sektore. Má približne 50 000 zamestnancov, pôsobí vo viac ako 40 krajinách a generuje ročné tržby vo výške výške 137 miliárd dolárov.

Spoločnosť má dva prevádzkové segmenty: Farmaceutický (Pharmaceutical) a Lekársky (Medical). Farmaceutický segment je najväčšou časťou spoločnosti, generuje takmer 90% celkových príjmov.

Farmaceutický segment distribuuje značkové a generické lieky a spotrebné výrobky. Tieto produkty dodáva do nemocníc a ďalším poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Lekársky segment distribuuje lekárske, chirurgické a laboratórne produkty nemocniciam, chirurgickým centrám, klinickým laboratóriám a ďalším servisným strediskám.

Podnikateľské prostredie firmy Cardinal Health(CAH:NYSE) sa v poslednej dobe podstatne zmenilo. Klesajúce ceny liekov negatívne ovplyvnili marže Farmaceutického segmentu spoločnosti.

Vďaka tomu výkon firmy v minulom roku podstatne spomalil. Aj keď vyššie predajné objemy vo fiškálnom roku 2018 zdvihli tržby o 5%, ale upravený zisk na akciu (adjusted earnings-per-share) spoločnosti klesol o 7,4% na 5,00 dolárov.

Jednou z najväčších výziev pre Cardinal Health(CAH:NYSE) je pokles cien liečiv, čo je spôsobené zvýšenými dodávkami generík. Pokles cien v minulom roku zas zapríčinil pokles marží Farmaceutického segmentu a bude tomu tak aj naďalej, pokiaľ zostane politický a konkurenčný tlak na ceny liekov.

Navyše sa k tomu pridáva ešte internetový problém, pretože do e-commerce obchodu s liekmi sa chystá vstúpiť maloobchodný gigant Amazon (AMZN:NASDAQ). Amazon v minulom roku kúpil za takmer 1 miliardu dolárov online lekáreň PillPack, čo sa považovalo za presun Amazonu do zdravotníctva.

Vzhľadom ku všetkým týmto problémom, je ešte pôsobivejšie to, že príjmy spoločnosti Cardinal Health vo fiškálnom roku 2018 rástli a v dlhodobom horizonte by sa firma mala vrátiť aj k rastu ziskov.

päťročný graf CARDINAL HEALTH INC., zdroj: FINANZEN100

Perspektívy rastu

Prvého februára 2019 vydala spoločnosť Cardinal Health(CAH:NYSE) výsledky za Q2 fiškálneho roku 2019. V tomto štvrťroku vykázala spoločnosť tržby vo výške 37,7 miliardy dolárov, čo predstavuje 7% nárast v porovnaní s 35,2 miliardami dolárov vykázaných v rovnakom štvrťroku fiškálneho roku 2018.
Upravený zisk na akciu (adjusted earnings-per-share) bol 1,29 dolárov, oproti 1,51 dolárov v predchádzajúcom období, čo predstavuje medziročný pokles o 15%.

Oba segmenty spoločnosti v minulom štvrťroku vykázali zhoršujúcu sa ziskovosť. Tržby vo farmaceutickom segmente vzrástli o 8%, ale prevádzkový zisk v segmente klesol o 14%.

Medical segment, ktorý predtým rástol rýchlym tempom, tiež v poslednom štvrťroku sklamal. Tržby v Medical segmente klesli o 1%, prevádzkový zisk sa v štvrťroku znížil o 14%.

Zisk na akciu v poslednom období bol naozaj nič moc. Vedenie spoločnosti však zvýšilo odhad upraveného zisku na akciu (adjusted earnings-per-share) pre celý fiškálny rok 2018 na rozmedzí 4,97 až 5,17 dolárov, z pôvodného rozmedzí 4,9 až 5,15 dolárov.

Stred odhadu zisku na akciu je približne 5,07 dolárov pre fiškálny rok 2019, to znamená, že vedenie spoločnosti Cardinal Health(CAH:NYSE) v tomto roku očakáva rast zisku o 1% až 2%.

K návratu k lepšiemu tempu rastu príjmov v budúcnosti existuje veľa katalyzátorov a jedným z nich sú akvizície.

Spoločnosť Cardinal Health(CAH:NYSE)od spoločnosti Medtronic (MDT:NYSE) získala spoločnosť Patient Recovery za 6,1 miliardy dolárov, ktorá rozšíri ponuku produktov spoločnosti. Management spoločnosti očakáva, že akvizícia spoločnosti Patient Recovery zvýši v roku 2019 na zisk na akciu o 0,55 dolárov.

Výsledkom tejto investície je, že Cardinal Health má teraz obrovské portfólio značiek, ktoré sa skladá z takmer 12 000 SKU produktov v 850 kategóriách.

Ďalším dôležitým katalyzátorom pre návrat k rastu je zmiernenie poklesu cien, rast špeciálnych produktov a znižovanie nákladov. Cenová deflácia sa vo Farmaceutickom sektore ku koncu roka znížila. Vedenie spoločnosti oznámilo, že miera deflácie generických liekov bola v poslednom štvrťroku nižšia ako v rovnakom štvrťroku minulého roka.

Stabilizácia cien posilní aj spoločný podnik s firmou CVS Health Corp (CVS:NYSE), s názvom Red Oak Sourcing. Spojenie síl pomôže obom spoločnostiam vyjednávať lepšie ceny generických liekov.

Ďalšou oblasťou, ktorá pomôže firemnému rastu, sú špeciálne produkty. Za posledných niekoľko rokov sa o obchod so špeciálnymi produktmi firmy Cardinal Health(CAH:NYSE) rozrástol z 1 miliardy dolárov ročného obratu na 15 miliárd dolárov.

Konkurenčné výhody a výkon počas recesie

Najväčšou konkurenčnou výhodou pre Cardinal Health je jeho distribučná sieť, ktorá pre konkurentov prestavuje veľkú prekážku pre úspešný vstup na trh.

Cardinal Health(CAH:NYSE) distribuuje svoje výrobky do takmer 85% amerických nemocníc. Tiež dodáva viac ako 26 000 lekárňam a viac ako 10 000 špecializovaným lekárskym ordináciám a klinikám. Dodáva tiež viac ako 6 700 laboratóriám, ktorým dodáva viac ako 53 000 laboratórnych produktov. Domáca zdravotnícka starostlivosť spoločnosti slúži takmer 3 miliónom pacientom, ktorým dodáva viac ako 45 000 produktov.

Navyše Cardinal Health pôsobí v stabilnom sektore trhu s vysokým dopytom. Spoločnosť by tak mala zostať stabilne zisková, pretože vždy bude potrebné distribuovať farmaceutické výrobky.

Avšak Cardinal Health(CAH:NYSE) nie je imúnny voči recesiám. V období finančnej krízy jeho zisk na akciu výrazne poklesol:

zisk na akciu bol v roku 2007 vo výške 3,41 dolárov
zisk na akciu bol v roku 2008 vo výške 3,80 dolárov (nárast o 11%)
zisk na akciu bol v roku 2009 vo výške 2,26 dolárov (pokles o 40%)
zisk na akciu bol v roku 2010 vo výške 2,22 dolárov (pokles o 1,8%)

Navyše oddelenie (spin-off) firemnej časti CareFusion v roku 2009, skreslil spoločnosti Cardinal Health(CAH:NYSE) GAAP zisk v tomto roku. Jadru podnikania sa stále darí pomerne dobre a od roku 2011 sa firma vrátila k rastu zisku.

Pretože ľudia budú vždy potrebovať svoje lieky a zdravotnícke výrobky, bez ohľadu na ekonomické klímu, Cardinal Health(CAH:NYSE) by tak mohol byť považovaný za viac-menej odolný voči recesii než akákoľvek iná priemerná spoločnosť.

Ocenenie a očakávané výnosy

Na základe očakávaného upraveného zisku na akciu (adjusted earnings-per-share) vo výške 5,07 dolárov pre fiškálny rok 2019 má akcia pomer ceny a zisku (price-to-earnings ratio) vo výške 10,4. Cardinal Health(CAH:NYSE) je teda v súčasnosti ocenený hlboko pod svojím desaťročným priemerom pomeru cena a zisk, ktorý je vo výške 14,2.

Odhad reálnej hodnoty je pri pomere ceny a zisku vo výške 14, čo znamená, že akcie sú dnes výrazne podhodnotené. Toto veľmi nízke ocenenie odráža vysoký pesimizmus na trhu.

Ak sa spoločnosti Cardinal Health(CAH:NYSE) podarilo vrátiť k pozitívnemu rastu zisku, mohlo by ocenenie rásť. Preto je predpoklad, že pomer ceny a zisku vo výške 14 je rozumný odhad reálnej hodnoty. Rast ocenenia akcie by tak do roku 2024 mohlo podporiť ročný výnos vyše 6,1%.

Okrem rastu ocenenia však budú budúce výnosy generované z rastu zisku spolu s dividendou.

Cardinal Health(CAH:NYSE) dokáže zvyšovať zisk na akciu o 5% ročne, predovšetkým vďaka rastu tržieb a spätnému odkupu akcií, s miernym poklesom marží. V rokoch 2014 do roku 2018 spoločnosť znižovala počet svojich akcií o 2,1% ročne.

A na koniec, akcie dnes majú atraktívny dividendový výnos cez 4%. A Cardinal Health, ako dividendový aristokrat, bude aj naďalej každoročne svoju dividendu zvyšovať. Dividenda spoločnosti je navyše vysoko bezpečná a na základe odhadov vedenia pre rok 2019 je výplatný pomer dividend vo výške len 38%.

Všetky tieto informácie znamenajú, že v nasledujúcich piatich rokoch by celkové výnosy mohli dosiahnuť takmer 15% ročne, čo je dané rastom ocenenia, rastom zisku a dividendou. To je vysoká miera návratnosti a preto akcie Cardinal Health(CAH:NYSE) majú odporúčanie „buy“ pre dlhodobých hodnotových investorov.

Záver

Ekonomická klíma sa v sektore zdravotníckej distribúcie v uplynulom roku zhoršila. To ovplyvnilo všetkých hlavných hráčov, vrátane Cardinal Health.

Aj napriek tomu však Cardinal Health(CAH:NYSE) pokračuje v raste príjmov. To viedlo k poklesu marží a tým aj k poklesu ziskov, spoločnosť preto zaviedla viacero iniciatív, ktoré by jej mali pomôcť vrátiť sa k pozitívnemu rastu v budúcnosti.

V minulosti vysoko kvalitné spoločnosti, akou je Cardinal Health, vždy obstáli aj v ťažkých ekonomických obdobiach a prežijú aj budúce recesie. Faktory ovplyvňujúce cenu akcií v krátkodobom horizonte však predstavujú veľkú nákupnú príležitosť v dlhodobom horizinte a to nielen u tohto dividendového aristokrat.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár