Dividendoví aristokrati – AbbVie (ABBV:NYSE)

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Zdravotníctvo

AbbVie (ABBV:NYSE)

AbbVie (ABBV:NYSE) je jednou z najväčších biotechnologických spoločností na svete, ktorej trhová kapitalizácia presahuje 116 miliárd dolárov. Spoločnosť generuje ročné tržby viac ako 30 miliárd dolárov a vznikla nedávno oddelením (spin-off) od spoločnosti Abbott Laboratories (ABT:NYSE).

So svojim liekom, „mega-Blockbuster“, s názvom Humira, ktorý je možné použiť pre celú radu chorôb, má AbbVie (ABBV:NYSE) vlastnú veľkú dojnú kravu, čo spoločnosti umožňuje investovať do niekoľkých ďalších vecí naraz. Jednou z týchto investícií sú snahy o vývoj a uvedenie na trh terapie vyššej úrovne, ktoré by mali nahradiť príjmy, ktoré v súčasnosti generuje liek Humira, pretože patentová ochrana lieku Humira v USA sa onedlho skončí. Malo by sa tak stať začiatkom roka 2020, ale vďaka dvom sľubným liekom, ktoré sú zamerané na rovnaké symptómy ako Humira, má AbbVie dobrú šancu úspešne prekonať ukončenie patentovej ochrany.

ročný graf ABBVIE, zdroj: NASDAQ

Rast ďalších liekov, ako je napríklad onkologický liek Imbruvica, bude hrať v nasledujúcich rokoch tiež významnú úlohu v raste spoločnosti.
Vďaka predstaveniu liekov upa & risa, pokračujúcemu rastu lieku Imbruvica a ďalším opatreniam sa vedenie spoločnosti AbbVie (ABBV:NYSE) bude snažiť dosiahnuť viac ako 35 miliárd dolárov z predajov do polovice roka 2020. To znamená, že spoločnosť AbbVie (ABBV:NYSE) bude schopná zostať rastová, aj keď počas tohto časového obdobia dôjde k ukončeniu patentu a príjmy z Humira by tak spadli na nulu.

AbbVie (ABBV:NYSE) dnes svojim investorom ponúka pomerne vysoký dividendový výnos, takmer 5,5%. Vďaka silnej ziskovosti spoločnosti je dividenda dobre krytá, vedenie spoločnosti predpokladá, že za fiškálny rok 2018 vyplatí len asi 50% svojich príjmov vo forme dividendy.

Nízke ocenenie v kombinácii s prognózou rastu výnosov v nasledujúcich rokoch (vďaka rastúcim príjmom a spätným odkupom akcií) by malo zabezpečiť rast ceny akcií nad rámec dividendového výnosu, takže možno predpokladať, že celkové výnosy budú aj v roku 2020 veľmi atraktívne.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár