Dividendový kráľ: Procter & Gamble

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

Procter & Gamble (PG:NYSE) je vysoko kvalitná akcia zo sektora spotrebného tovaru. Spoločnosť zvýšila dividendu 64 rokov v rade, čím sa stala dividendovým kráľom a má jednu z najdlhších histórií zvyšovania dividendy z indexu S&P500.

Ide tiež o akciu s významným podielom inštitucionálnych investorov, ako je napríklad hedžový fond Bridgewater Associates, hedžový fond Ray Dali, ktorý je známy svojou schopnosťou identifikovať investície s vynikajúcim pomerom výnos / riziko.

Akcie spoločnosti Procter & Gamble síce nepatria medzi rýchlo rastúce akcie, ale je to pravdepodobne jedna z najbezpečnejších dividendových akcií na celom akciovom trhu.

Obchodný prehľad

Procter & Gamble je gigant so spotrebným tovarom, ktorý predáva svoje výrobky vo viac ako 180 krajinách a generuje ročné tržby vo výške približne 74 miliárd dolárov. Medzi najznámejšie značky spoločnosti patria Pampers, Luvs, Tide, Gain, Bounty, Charmin, Puffs, Gillette a Head & Shoulders.

Vďaka veľkej popularite a povesti svojich produktov spoločnosť Procter & Gamble zvyšuje svoje zisky už celé desaťročia. Spoločnosť v posledných rokoch zmenila svoj obchodný model, aby sa pomaly zbavila rastúcich značiek. Spoločnosť sa zbavila takmer dvoch tretín svojich značiek a zbavila sa produktov s nízkym rastom a marží, kým si ponechala tie s najsilnejším rastovým potenciálom a najvyššími maržami. Týmto spôsobom sa vedenie dokázalo oveľa efektívnejšie zamerať na svoje najsilnejšie značky.

Vďaka tomuto zjednodušeniu podnikania sa spoločnosť Procter & Gamble za posledných päť rokov vrátila do režimu rastu. Spoločnosť tiež ťaží z koronavírusovej krízy, ktorá významne podporila predaj výrobkov pre domácu starostlivosť a hygienu. To viac než vyrovnalo negatívny účinok pandémie na spotrebu výrobkov súvisiacich s osobnou starostlivosťou.

Silný obchodný impulz sa prejavil v roku 2020. Za posledný štvrťrok spoločnosť Procter & Gamble zvýšila svoje tržby o 8,3% v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom a upravený zisk na akciu o 15,5% z 1,42 dolárov na 1,64 dolárov. Tento výkon bol výsledkom rastu naprieč všetkými segmentmi, pričom päť segmentov spoločnosti – Beauty, Grooming, Health Care, Fabric & Home Care and Baby, Feminine & Family Care – vykázalo rast tržieb nad 5%. Vďaka trvalej obchodnej dynamike je gigant v oblasti spotrebného tovaru na dobrej ceste k dosiahnutiu rekordného zisku na akciu vo fiškálnom roku 2021 vo výške približne 5,60 dolárov.

Dividendový výnos: 2,53%

päťročný graf Procter & Gamble, zdroj: GOOGLE

Rastové vyhliadky

Spoločnosť Procter & Gamble za posledné desaťročie zvyšovala zisk na akciu priemernou ročnou sadzbou 3,8%. Rast sa vďaka reštrukturalizácii v poslednej dobe zrýchlil. Keďže zostávajúce značky v portfóliu spoločnosti Procter & Gamble sú tými, ktoré majú najsľubnejšie vyhliadky na rast a najvyššiu maržu, možno odôvodnene očakávať, že spoločnosť bude pokračovať vo zvyšovaní svojich ziskov po mnoho ďalších rokov. Celkovo očakávame, že spoločnosť Procter & Gamble zvýši svoj zisk na akciu v priemere približne o 4% ročne v nasledujúcich piatich rokoch mimo tohtoročnú rekordnú úroveň.

Akcionári budú z tohto rastu ťažiť aj naďalej, čiastočne s rastúcou dividendou. Spoločnosť Procter & Gamble zvýšila dividendu 64 rokov v rade. Tohto výnimočného rekordu dosiahla vďaka stálemu rastu predaja svojich prémiových produktov a expanziou na medzinárodné trhy.

Ďalším kľúčovým faktorom, ktorý stojí za radom rastu dividend spoločnosti Procter & Gamble, je jej odolnosť voči kríze. Jej výrobky sú pre spotrebiteľov zásadné, a preto neznižujú ich spotrebu ani za nepriaznivých ekonomických podmienok. V prebiehajúcej pandémii, ktorá spôsobila, že sa USA v roku 2020 dostala do recesie, si spoločnosť Procter & Gamble viedla ešte lepšie, keď zverejnila rekordný zisk.

Vďaka svojej odolnosti počas hospodárskych poklesov, silnej súvahe a zdravému dividendovému výplatnému pomeru vo výške približne 56% by spoločnosť Procter & Gamble mala ľahko pokračovať vo zvyšovaní dividendy po mnoho ďalších rokov.

Záver

Spoločnosť Procter & Gamble ponúka 2,5%-ný dividendový výnos a má výnimočnú históriu rastu dividend. V posledných rokoch dosiahla silného rastu vďaka značkám svetovej triedy a globálnym konkurenčným výhodám. Investori môžu očakávať, že spoločnosť bude pokračovať vo zvyšovaní dividendy po mnoho rokov, čo z nej robí atraktívnu akciu pre investorov s averziou k riziku, ako sú dôchodcovia.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár