Dividendový tip – Cardinal Health (CAH:NYSE)

Akcie Americké akcie Dividendy Zdravotníctvo


Prehľad a aktuálne udalosti

Cardinal Health je jedným z najväčších distribútorov produktov zdravotníckej starostlivosti v USA spolu s McKesson (MCK) a AmerisourceBergen (ABC). Základnou činnosťou spoločnosti Cardinal Health je farmaceutická distribúcia. Takisto prevádzkuje segment distribúcie zdravotníckych pomôcok. Cardinal Health zvyšuje dividendu už 32 rokov v rade a je tak členom indexu dividendových aristokratov. Začiatkom novembra (08.11.18) oznámilo vedenie spoločnosti Cardinal Health výsledky za prvý štvrťrok fiškálneho roku 2019. Spoločnosť vykázala tržby vo výške 35,2 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 8% v porovnaní s prvým štvrťrokom fiškálneho roku 2018. Upravený zisk na akciu bol na úrovni 1,29 dolára oproti 1,09 dolára v rovnakom období pred rokom, čo predstavuje rast o 18%. Zisk vo farmaceutickom segmente klesol o 12% oproti predchádzajúcemu štvrťroku, čiastočne kompenzované rastom zisku o 5% v menšom zdravotníckom segmente. Vedenie spoločnosti potvrdilo svoj výhľad zisku za rok 2019 a to v rozmedzí medzi 4,90 doláre a 5,15 doláre na akciu. Tiež schválilo nový $ 1 miliardový program spätného odkupu akcií a deklaroval dividendu vo výške $ 0.4763.

ročný graf CVS Health, zdroj: GOOGLE

Konkurenčné výhody a výkonnosť v recesii

Priemysel farmaceutickej distribúcie je teraz v problémoch, ale stále považujeme Cardinal Health za atraktívnu investíciu. Náš názor je založený na zakorenenej pozícii spoločnosti v tomto odvetví, rovnako ako na očakávanom raste zdravotníctva v USA. Cardinal Health poskytuje svoje služby viac ako 24 000 lekárňam a viac ako 85% nemocniciam v USA. Spoločnosť vytvorila tržby vo výške 137 miliárd dolárov za posledný fiškálny rok. Táto úroveň je veľmi ťažko opakovateľná a mala by umožniť spoločnosti Cardinal Health, aby si udržala svoje konkurenčné postavenie. Ďalšou výhodou spoločnosti Cardinal Health je, že je výnimočne odolná voči recesii. Farmaceutické a zdravotnícke výrobky majú z roka na rok stabilný dopyt. Spin-off CareFusion pomohol spoločnosti zvýšiť tržby, prevádzkový zisky a dividendy počas Veľkej recesie. Ľudia budú vždy potrebovať svoje lieky, a to aj v čase, keď ekonomika začne klesať.

Perspektívy rastu, ocenenie a katalyzátor

Primárnym rastovým katalyzátorom spoločnosti Cardinal Health je starnúca populácia v USA. Rastúca očakávaná dĺžka života a veľmi veľká populácia seniorov znamenajú, že dopyt po distribúcii zdravotnej starostlivosti by mala v budúcnosti v USA rásť. Akvizícia pomohla Cardinal Health k týmto možnostiam rastu. Napríklad v roku 2017 spoločnosť Cardinal Health získala od spoločnosti Medtronic (MDT) oddelenie pre rekonvalescenciu za 6,1 miliardy dolárov, čo by malo znamenať prírastok 0,55 dolárov na akciu vo fiškálnom roku 2019.
Akcie spoločnosti Cardinal Health sa obchodujú za pomer ceny a zisku 9,0 na základe očakávaného zisku na akciu vo výške 5,02 dolára za fiškálny rok 2019. Náš odhad reálnej hodnoty pre akciu činí pomer ceny a zisku 14,0, čo znamená, že zmena ocenenia by mohla pridať 9,2% ročne k výnosom akcionárov. Navyše očakávame, že Cardinal Health zvýši zisk na akciu o 5% ročne. Pridaním 4,3% dividendového výnosu by celková očakávaná návratnosť mohla v najbližších piatich rokoch dosiahnuť na 18% ročne.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár