Vyberáme pre vás – utility akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Verejné služby

Časť prvá

American Electric Power (AEP:NYSE)

American Electric Power (AEP:NYSE) bola založená v roku 1906 a za 113 rokov sa rozrástla v USA na diverzifikovanú a regulovanú spoločnost. Spoločnosť sa zaoberá výrobuo, prenosom a distribúciou elektrickej energie v 11 rozličných štátoch USA. AEP používa uhlie, zemný plyn, obnoviteľnú energiu a jadrovú energiu. Akcie sa obchodujú s tržnou kapitalizáciou 46 miliard dolárov.

Spoločnosti American Electric Power (AEP:NYSE) sa podarilo vyplatiť štvrťročnú dividendu ohromujúcich 109 po sebe nasledujúcich rokov. Aj keď rozhodne nie vo všetkých týchto rokoch došlo k nárastu dividendy, je táto história návratnosti akcionárom obdivuhodná.

American Electric Power (AEP:NYSE) 16 rokov po sebe zvýšila dividendu a tieto navýšenia boli značné. Spoločnosť v posledných štyroch rokoch zvýšila výplatu v priemere o viac ako 6% ročne. Spoločnosť AEP je na zozname Dividend Achievers (dividendový uchádzači), čo sú spoločnosti, ktoré zvyšujú dividendu nepretržite najmenej desať po sebe idúcich rokov.

Očakávame, že spoločnosť American Electric Power (AEP:NYSE) v najbližších rokoch dosiahne 5% ročného rastu zisku na akciu, čo je podporované plánmy spoločnosti premeniť sa na významného hráča v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Spoločnosť buduje svoje podnikanie v oblasti veternej energie, čo jej pomôže dosiahnuť cieľ, ktorým je rozšírenie portfólia obnoviteľných zdrojov exponenciálne do roku 2030. Spoločnosť American Electric Power (AEP:NYSE) v poslednom desaťročí zvýšila zisk o menej ako 4%, ale veríme, že investície jej pomôžu zlepšiť budúce výsledky.

Náš odhad rastu ziskov je o 5%, dividendový výnos je nižší ako 3% a nízky jednociferný pokles z ocenenia, ktorý sa časom znižuje, je naša prognóza celkových ročných výnosov spoločnosti American Electric Power (AEP:NYSE) v nasledujúcich rokoch približne 6%.

Sempra Energy (SRE:NYSE)

Spoločnosť Sempra Energy (SRE:NYSE) bola založená pred 20 rokmi a rozrástla sa na spoločnosť s trhovou kapitalizáciou vo výške 40 miliárd dolárov. Spoločnosť má značnú zákaznícku základňu v USA zameranú hlavne na južnú Kaliforniu.

Spoločnosť distribuje zemný plyn a elektrinu svojim viac ako 20 tim miliónom zákazníkov a vlastní tiež väčšinový podiel v texaskom Oncore, čo je prenosová a distribučná spoločnosť.

Spoločnosť Sempra Energy (SRE:NYSE) tiež vlastní vlastné projekty obnoviteľnej energie, zariadenia na skvapalnený zemný plyn, plynovody a zariadenia na skladovanie plynu v USA a Latinskej Amerike.

Sempra Energy (SRE:NYSE) ťaží z makroekonomického posunu smerom k čistejšej energii a pokračujúcemu rastu populácie v južnej Kalifornii. Spoločnosť nedávno reštrukturalizovala svoje portfólio prostredníctvom akvizícií a odpredajov a teraz očakáva výrazný 8% ročný rast zisku na akciu.

Sempra Energy (SRE:NYSE) očakáva, že na základe sadzieb v južnej Kalifornii dosiahne ročného rastu o 9%, čo okrem ďalších rastových iniciatív povedie aj k rastu ziskov, ale aj na financovanie investícií do obnoviteľnej energie.

Expozícia a dominancia spoločnosti Sempra Energy (SRE:NYSE) na trhu v južnej Kalifornii je obrovskou konkurenčnou výhodou a mala by zostať počas nasledujúcich rokov „dojnou kravou“ spoločnosti. Okrem toho by jej aktíva v Mexiku mali stimulovať rast, pretože sa táto krajina aj naďalej snaží rozvíjať svoju infraštruktúru inžinierskych sietí.

Prognóza rastu spoločnosti Sempra Energy (SRE:NYSE) pomôže v nasledujúcich rokoch dosiahnuť celkového ročného výnosu približne 6%, pretože pokles ocenenia povedie k zníženiu celkového výnosu, zatiaľ čo dividendový výnos nižší než 3%, pomôže čiastočne vyrovnať tento pokles.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár