Do čoho sa tento rok oplatí investovať

Akcie Ekonomika všetky články Zaujímavosti

Zopakujú tento rok akciové trhy úspešný minulý rok? A aký bude cenový vývoj napríklad u zlata? Oslovení analytici mienia, že mnoho aktív by investorom mohlo priniesť ďalšie zhodnotenie, avšak už nie tak výrazné ako vlani, kedy napríklad európske akcie zaznamenali najvyšší rast od finančnej krízy 2009. Český akciový index PX posilnil v roku 2019 o 13 percent, darilo sa však aj burzám v USA či Ázii.

Ondřej Martínek, Patria Finance

Repete veľmi úspešného roku 2019 nečakáme. Akciám minulý rok totiž nahral slabý záver roka 2018, takže mohli rásť z relatívne nízkej základne, zatiaľ čo silný štvrtý kvartál 2019 priniesol presný opak.

Náš odhad rastu indexu S&P 500 zhruba o 5 percent znamená úroveň koncom budúceho roka 3350 bodov. Pre index európskych akcií StoxxEurope600 vidíme rast okolo siedmich percent, teda na 445 bodov. Proti americkému trhu by tu mali byť menšie tendencie brzdiť kvôli vysokým valuácaám, navyše európske firmy môžu viac profitovať z uvoľnenia obchodného napätia.

České akcie môžu podľa nás ponúknuť slušné zhodnotenie medzi 5 a 10 percent, najmä vďaka silnému dividendovému výnosu. Podobne ako tie európske by mali ťažiť zo stabilizácie hospodárskeho rastu, poklesu napätia okolo obchodných vojen, brexitu a spamätania priemyslu.

Najdôležitejšími konstituentmy pražskej burzy sú banky a ČEZ. Akcie bánk by mali pozvoľne posilňovať vďaka naďalej priaznivej platobnej morálke a pozvoľnému rastu trhových úrokových sadzieb. ČEZ čaká zlepšenie hospodárskych výsledkov vďaka vyšším cenám energií, avšak stále pri akciách panuje neistota spôsobená výstavbou nových jadrových blokov.

Zlato bude s ohľadom na stabilný výhľad monetárnej politiky skôr držať dobyté pozície. Ropa by sa mala držať v cenovom pásme 60 až 70 amerických dolárov za barel. V ročnom výhľade sa prikláňame k udržaniu cien ropy bližšie nižšej hranici tohto pásma, teda mierne nad 60 dolárov.

Bohumil Trampota, Komerční banka

Odhadnúť, ako sa bude celý rok obchodovať na pražskej burze, je veľmi zložité. To je veľmi dlhý investičný horizont. Avšak verím tomu, že aspoň začiatok roka bude na akciových trhoch pozitívny. Indikuje to niekoľko skutočností.

Ekonomický rast spomalí. Ale stále by malo ísť o rast, nie o pokles. Je veľmi pravdepodobné, že sa menová politika nebude sprísňovať. Skôr naopak. Aj v tomto roku nás čaká uvoľnená menová politika ako zo strany zámorského Fedu, tak i ECB. Dokonca náš výhľad je na ďalšiu podporu vo forme zníženia sadzieb a pumpovanie dodatočnej likvidity do trhu. U nás zmenu monetárnej politiky nečakáme.

Ďalej investorov doslova potešilo uzavretie prvej časti obchodnej dohody medzi USA a Čínou. Zatiaľ ide len o čiastočnú dohodu = v prvej fáze, ale malo to za následok ďalšie nezvyšovanie colných taríf zo strany USA a na druhej strane by to tiež malo znamenať väčšie nákupy amerických, najmä poľnohospodárskych komodít zo strany Číny. To samozrejme investori vítajú a naďalej by to malo na akciové trhy mať pozitívny vplyv.

Drvivé víťazstvo Borisa Johnsona v britských voľbách by s najväčšou pravdepodobnosťou malo znamenať, že brexit bude s nejakou formou dohody, nemalo by dôjsť na tzv. tvrdý brexit.

A priaznivé správy sa objavujú aj v Číne. Tamojšia centrálna banka znížila požiadavky na minimálnu výšku hotovostných rezerv pre banky. Uvoľní sa tým ďalší objem prostriedkov, ktoré banky nebudú musieť držať a ktoré môžu byť použité na ďalšie financovanie. Na druhú stranu sú aj negatívne udalosti, ktoré trhom príliš nepomôžu. Teraz je to napríklad eskalujúca situácia v Iraku. Avšak ak všetko sčítame dokopy, máme za to, že pozitíva by mali prevážiť.

V posledných mesiacoch minulého roka hlavné indexy takmer denne zvyšovali svoj výkon a postupne vylepšovali svoje historické maximá. Vyššie sú uvedené skutočnosti, ktoré sú z nášho pohľadu pre akciové trhy pozitívne. Preto si myslíme, že by trhy mali nadviazať na pozitívnu výkonosť na konci roka a mali by investorom priniesť ďalšie zhodnotenie.

David Brzek, Fio

Rast českého trhu v predchádzajúcom roku išiel na vrub predovšetkým akcií AVAST, ktoré posilnili s dividendami o takmer 80 percent a obstarali tak viac ako polovicu rastu českého indexu. Domnievam sa, že takto silný rast tohto titulu sa už v tomto roku opakovať nebude, ale pozitívne body môžu domácemu indexu pridávať naopak emisie, ktoré v minulom roku nezaznamenali tak oslnivý výsledok.

Veľmi zaujímavý potenciál naďalej vidím v akciách energetickej spoločnosti ČEZ. V budúcom roku (a aj rokoch nasledujúcich) bude spoločnosť výrazne vylepšovať svoje hospodárenie, keď sa pozitívne prejaví rast cien elektrickej energie.

Čiastkovou podporou bude refinancovanie existujúceho dlhu, ktoré prinesie citeľné nákladové úspory. Z pohľadu vývoja kurzu bude podstatné, či táto silná fundamentálne dáta preváži nad obavami, ktoré čiastočne panujú ohľadom výstavby nových jadrových blokov. Náklady spojené s týmto projektom sú však zatiaľ veľmi vzdialené a celkovo by situácia nemala vyústiť v to, že sa ČEZ pustí do nerentabilného projektu bez určitých štátnych garancií.

Priestor pre posun na vyššie hodnoty majú aj bankové tituly, ktoré si z pohľadu hospodárskych výsledkov budú naďalej udržiavať veľmi vysokú ziskovosť. Reštrukturalizácia aktivít v spoločnosti Kofola prinesie zlepšenie ziskovosti a titul spoločne so Stock Spirits môže byť čiernym koňom pražskej burzy.
Kľúčovou otázkou pre trhy zostáva, ako sa bude vyvíjať obchodný spor medzi USA a Čínou.

Neistota v medzinárodnom obchode brzdí plánovanie a investície firiem, čo sa postupne prejavovalo spomaľovaním svetovej ekonomiky. Ak spor nebude ďalej vyhrotený a centrálne banky budú pokračovať v monetárnych stimuloch, akcie môžu mať ďalší priestor pre rast. Do určitej miery je však už avizovaná obchodná dohoda aj oživenie globálnej ekonomiky v cenách započítaná. Ťažko tak čakať na akciách podobné zhodnotenie ako vlani, obzvlášť keď silnejší rast svetovej ekonomiky bude brzdiť pokračujúce spomaľovanie čínskej ekonomiky kvôli prebiehajúcim štrukturálnym zmenám.

Zdroj: novinky.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár