Dvaja noví dividendoví aristokrati na rok 2021 a jeden rizikový

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Dividendoví aristokrati sú najlepšie akcie čo sa týka rastu dividend. Majú dlhú históriu prekonávania trhu a nižšiu volatilitu. Nižšia volatilita dáva niektorým investorom „kľudný spánok“, ale má to aj svoju cenu. V roku 2020 celková návratnosť dividendových aristokratov opäť nedosahuje výkonnosť indexu S&P 500. (viď graf nižšie)

zdroj: moneyinvestexpert.com

Zmeny dividendových aristokratov v roku 2020

Poďme sa najskôr pozrieť na to, ako sa index dividendových aristokratov zmenil v roku 2020.

Požiadavky na dividendového aristokrata sú:

 • musí byť členom indexu S&P 500
 • mať viac ako 25 po sebe nasledujúcich rokov zvyšovania dividend
 • splniť určité požiadavky na minimálnu veľkosť a likviditu
 • S&P tiež uplatňuje určité pravidlá diverzifikácie

S&P Dow Jones Indices oznámil ročné výsledky vyváženia dividendových aristokratov S&P 500 vo februári 2020. Vďaka tomu bolo do indexu dividendových aristokratov S&P 500 pridaných sedem nových spoločností, ktorými sú:

 • Amcor plc (AMCR)
 • Atmos Energy Corp (ATO)
 • Realty Income Corp (O)
 • Essex Property Trust (ESS)
 • Rost Stores inc. (ROST)
 • Albemarle Corp (ALB)
 • Expeditors Intl of WA inc (EXPD)

To znamená, že index dividendových aristokratov S&P 500 vzrástol z 57 na 64 členov. Je to aj nový “rekord počtu členov”.

31. marca 2020 sa spoločnosť United Technologies spojila so spoločnosťou Raytheon, aby vytvorila spoločnosť Raytheon Technologies, zmenila svoj ticker na RTX a vyčlenila spoločnosti Carrier Global (CARR:NYSE) a Otis Worldwide (OTIS:NYSE), čím sa celkový počet dividendových aristokratov zvýšil na 66.

Spoločnosť Ross Stores (ROST:NASDAQ), ktorá bola pridaná na zoznam dividendových aristokratov vo februári, oznámila, že pozastavuje vyplácanie dividend v máji tohto roku. Spoločnosť bola indexom S&P oficiálne stiahnutá z indexu The Dividend Aristocrats Index pred otvorením trhu 1. júla, čím sa jej celkový počet znížil na 65.

Dvaja kandidáti na dividendových aristokratov do roku 2021

Dvaja členovia indexu S&P 500, ktorí momentálne majú zvyšujú dividendu 24 po sebe nasledujúcich rokov a mali by v roku 2021 dosiahnuť štatút dividendového aristokrata, sú Church & Dwight (CHD:NYSE) a Stryker Corp (SYK:NYSE).

Church & Dwight je spoločnosť zaoberajúca sa spotrebiteľskými výrobkami, ktorá vyrába a distribuuje výrobky pod mnohými známymi názvami ako Arm & Hammer, Trojan, OxiClean, Spinbrush, First Response, Waterpik, Nair, Orajel a XTRA. Spoločnosť bola založená v roku 1896, zvýšila svoju dividendu 24 po sebe nasledujúcich rokov a obchoduje s trhovou kapitalizáciou 20 miliárd dolárov.

Predpokladá sa, že dividendy spoločnosti Church & Dwight za 3 roky budú dobre pokryté príjmami s výplatným pomerom 30,9%. Aktuálny ročný dividendový výnos je 1,11% na základe ročnej výplaty dividend 0,96 dolárov.

Stryker Corp je svetový líder v oblasti zdravotníckych pomôcok. Produktové rady spoločnosti zahŕňajú chirurgické vybavenie, neurovaskulárne produkty a ortopedické implantáty. Spoločnosť Stryker Corporation bola založená v roku 1941 a ústredie má v meste Kalamazoo v štáte Michigan. Spoločnosť zvýšila svoju dividendu už 24 po sebe nasledujúcich rokov a obchoduje s trhovou kapitalizáciou 87 miliárd dolárov.

Aktuálny ročný dividendový výnos je 0,99% na základe ročnej výplaty dividend vo výške 2,30 dolárov. Tu je uvedený vývoj dividendového výnosu za posledných 5 rokov.

zdroj: moneyinvestexpert.com

Na základe ich celkového päťročného výnosu obe spoločnosti prekonali index dividendových aristokratov, ako ukazuje nasledujúci graf.

zdroj: moneyinvestexpert.com

Exxon Mobil v riskantnej zóne v roku 2021

Spoločnosť Exxon Mobil Corp. (XOM:NYSE) bola silným dividendovým aristokratom so zvyšovaním dividendy 37 po sebe idúcich rokov. Spoločnosť Exxon v súčasnosti trpí kolapsom dopytu po ropných produktoch spôsobeným pandémiou. Výsledkom bolo, že Exxon sa v apríli rozhodla ponechať svoju štvrťročnú dividendu nezmenenú, keď tradične v tom čase dividendu každoročne zvyšuje. Spoločnosť Exxon vyplatila rovnakú dividendu (0,87 dolárov na akciu) už sedem po sebe nasledujúcich štvrťrokov. Pokiaľ spoločnosť neurobí nejaký krok najneskôr v roku 2021, už viac nebude dividendovým aristokratom.

Zdroj: moneyinvestexpert

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.


Ohodnoť článok

Pridaj komentár