Euro Stoxx 50 – všetko o európskom akciovom indexe 5/5 (1)

Európske akcie všetky články

Index Euro Stoxx 50 je meradlom rozvoja európskeho kapitálového trhu a „vlajkovou loďou“ eurozóny pre medzinárodných investorov. Jedná sa o nesmierne dôležitý (Benchmarkový index) pre fondy investujúce v Európe. Slúži ako základ pre deriváty všetkých druhov, od klasických termínovaných zmlúv až po ETF. V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o jednom z najdôležitejších evrópskych akciových indexov.

Čo je index Euro Stoxx 50

Index Euro Stoxx 50 (symbol: SX5E – ISIN: EU0009658145 – WKN: 965814) je akciový index vybraných akcií Eurozóny navrhnutých švajčiarskou firmou STOXX Ltd.. Jedná sa o index, ktorý obsahuje 50 najväčších a najlikvidnejších akcií európskych spoločností. Indexové futures a opcie na Euro Stoxx 50, obchodované na burze Eurex, patria medzi najlikvidnejšie produkty v Európe a na svete.

Index Euro Stoxx 50 je odvodený od 19 indexov regionálneho supersektoru EURO STOXX a predstavuje najväčší ukazovateľ z hľadiska kapitalizácie trhu v Európe. Index zachytáva približne 60% trhovej kapitalizácie voľného trhu indexu celkového trhu EURO STOXX (TMI), ktorý zase pokrýva asi 95% trhovej kapitalizácie voľného trhu zastúpených krajín.

História

Index Euro Stoxx 50 bol dlhšiu dobu veľkými investormi zanedbávaný, pretože investori stále dávali prednosť menším národným indexom, ako je DAX, alebo FTSE 100. To sa zmenilo v roku 2002 po zavedení eura, kedy si mnoho investorov uvedomilo výhodu tohto indexu, keďže všetky akcie obsiahnuté v indexu Euro Stoxx 50 pochádzajú z Eurozóny.

Prevádzkovateľom indexu je spoločnosť STOXX Ltd. zo Švajčiarska. Avšak táto spoločnosť v skutočnosti spadá pod nemeckú spoločnosť DeutscheBörse AG. (DB1:ETR).

historický graf DEUTSCHEBORSE, zdroj: FINANZEN100

Index Euro Stoxx 50 bol prvýkrát kótovaný 26. februára 1998 a jeho počiatočná hodnota bola 1000 bodov. V porovnaní, napríklad s indexom DAX si však za 30 rokov neviedol príliš dobre.

Toto celé je zapríčinené faktom, že Euro Stoxx 50 je cenový index, ktorý berie do úvahy iba skutočné zmeny cien akcií zahrnutých do indexu a DAX je výkonnostný index, ktorý započítava dividendy vyplácané spoločnosťami, ako by tieto dividendy boli reinvestované v celku a bez krátenia.

Zloženie

Index Euro Stoxx 50 je často porovnávaný s indexom DAX, pretože aj európskemu indexu dominujú nemecké akcie. Konkrétne 14 z 30 akcií DAX-u je obsiahnutých aj v indexe Euro Stoxx 50.

Zloženie indexu Euro Stoxx 50 je každoročne reevidované a upravované.

historický graf EURO STOXX 50, zdroj: FINANZEN100

Index Euro Stoxx 50 obsahuje 50 akcií spoločností, ktoré majú najvyššiu trhovú kapitalizáciu v Eurozóne.

Rozloženie nie je dostatočne rovnomerné. Vedľa nemeckých spoločností indexu dominujú spoločnosti francúzske, holandske, španielske a talianske.

Obchodovanie indexu

Index Euro Stoxx 50 je jednoduchým merítkom európskeho akciového trhu. Nejedná sa teda o žiadny investičný inštrument, ktorý by ste obchodovali ako taký. Existuje však niekoľko derivátových inštrumentov, prostredníctvom ktorých môžete špekulovať na vývoj hodnoty indexu Euro Stoxx 50. Ide o tieto nástroje: futures, CFD, ETF, certifikáty a warranty.

Každý z týchto inštrumentov je niečím špecifický. Je potrebné si zvoliť, aký z nich vyhovuje vašej investičnej stratégii

Futures na Euro Stoxx 50

Futures sú finančné zmluvy, ktoré zaväzujú kupujúceho ku kúpe aktíva, alebo predávajúceho na predaj aktíva, vo vopred stanovenom čase a cene. Futures kontrakty podrobne opisujú kvalitu a množstvo podkladového aktíva. Sú štandardizované tak, aby uľahčili obchodovanie na burzách futures. Niektoré kontrakty môžu vyžadovať fyzickú dodávku aktíva, zatiaľ čo iné sú vysporiadané v hotovosti.

Najznámejším futures na index Euro Stoxx 50 je futures zvaný Euro Stoxx 50 Futures a nájdete ho pod symbolom ESTX50 s jeho jednotlivými typmi kontraktov s rôznymi expiráciami.

Pred obchodovaním futures na index Euro Stoxx 50 je potrebné pochopiť, ako takéto futures kontrakty fungujú. Jedná sa o pomerne rizikové a inštrumenty.

CFD na Euro Stoxx 50

CFD (kontrakt na rozdiel) sú tzv. rozdielové zmluvy. V princípe je CFD kontrakt medzi dvoma stranami, ktoré sa môžu označiť ako kupujúci a predávajúci. Zmluva zaväzuje obe strany vyrovnať rozdiel medzi aktuálnou cenou aktíva a cenou aktíva v dobe vzniku kontraktu. Ak je rozdiel pozitívny, predávajúci zaplatí čiastku kupujúcemu. A naopak, ak je rozdiel negatívny, kupujúci zaplatí čiastku predávajúcemu.

ETF na Euro Stoxx 50

ETF je skratka pre verejne obchodovateľný fond. Tieto fondy spravidla kopírujú vývoj určitého podkladového aktíva. ETF na Euro Stoxx 50 teda nakupuje všetkých 50 akciových titulov, ktoré sú obsiahnuté v indexe Euro Stoxx 50. Fondy potom emitujú svoje vlastné akcie, ktoré sú verejne obchodovateľné.

Ak teda investujete do ETF na Euro Stoxx 50, investujete de facto do všetkých päťdesiatich spoločností. Obľuba ETF poslednou dobou značne rastie najmä vďaka ich stabilite a diverzifikácii rizika.

historický graf iSHARES EURO STOXX 50 ex FINANCIALS, zdroj: FIANANZEN100

Na Euro Stoxx 50 je momentálne naviazaných 32 ETF. Tým najvýkonnejším za posledných 12 mesiacov je Strategy of iShares EURO STOXX 50 ex-Financials UCITS ETF (viz. graf vyššie).

Zdroj: lynx

Ohodnoť článok

Pridaj komentár