Exxon a Chevron sú dividendoví aristokrati, ale na ako dlho?

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa

Spoločnosti Exxon Mobile (XOM:NYSE) a Chevron (CVX:NYSE) už desaťročia zvyšujú dividendu, ale po nedávnom poklese cien komodít si investori kladú otázku, či je udržateľná.

Keďže spoločnosť Exxon Mobil Corp. pracuje na pláne znižovania nákladov, investori uvažujú, či sa spoločnosti Exxon a Chevron Corp po desiatkach rokov prvýkrát nevzdajú vyplácania dividend.

Exxon a Chevron sú jediné dve ropné spoločnosti na zozname „Aristokratov dividend S&P“ alebo spoločností, ktoré každý rok zvyšujú svoju dividendu najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov.

Exxon každoročne zvyšoval svoju dividendu za posledných 37 rokov a Chevron takmer tak isto. 

„Bolo by prakticky nemysliteľné, aby jedna z nich znížila dividendu,“ uviedol Pavel Molchanov.

Stewart Glickman súhlasil.

„Obaja majú veľmi čisté súvahy,“ s pomerom čistého dlhu ku kapitálu v rozmedzí 10% až 11%. Typický E&P má asi 35%, uviedol na porovnanie. „Zníženie dividend by odradilo investorov, ktorí sa zameriavajú na príjem a rastoví investori už dávno utiekli,“ uviedol.

Exxon nedávno vyhlásil, že v období znižovania ratingu „sa snaží v krátkom čase výrazne znížiť výdavky“, pretože zápasí s pádom z dôvodu novej pandémie koronavírusu a prudkým poklesom cien komodít.

Očakáva sa, že plán bude čoskoro dokončený, uviedla spoločnosť. Akcie spoločnosti Exxon práve zažili menšiu rally, v ktorej pokračujú.

Akcie získali takmer 8%, čo bolo neskutočné tempo a najväčší jednodňový nárast od novembra 2008. Akcie majú 55% z 52-týždňového maxima – 83,38 dolárov.

S&P Global Ratings znížil svoje ratingové hodnotenie dlhu Exxon o jeden stupeň na AA a uviedol, že peňažný tok ropného gigantu klesol výrazne pod očakávania.

„To, na čo sa v súčasnosti každý výrobca ropy zameriava v rámci prvej obrannej línie  je, že znižuje kapitálové výdavky –  v mnohých prípadoch celkom ostro o 30% alebo viac,“ uviedol Molchanov.

Pravdepodobne dôjde k zníženiu podnikových nákladov vrátane prepúšťania, hlavným dôvodom však bude spomalenie vrtnej činnosti a odloženie projektov, uviedol Molchanov. Niekoľko spoločností už oznámilo zníženie kapitálových výdavkov.

Medzi poslednými ohlásenými škrtmi boli Hess Corp. a Pioneer Natural Resources Co. Začiatkom týždňa spoločnosť Hess oznámila 27%-né zníženie svojho kapitálového rozpočtu na rok 2020 na 2,2 miliardy dolárov z 3 miliárd dolárov, pričom väčšina znížení sa uskutoční v USA.

Spoločnosť Pioneer revidovala výhľad do roku 2020 a znížila svoj program do roku 2020 na „režim údržby“ s celkovým kapitálom nepresahujúcim 2 miliardy dolárov.

„ To zachováva silnú súvahu spoločnosti a vytvára voľný peňažný tok, ktorý umožňuje PXD zvrátiť poklesový cyklus a pri zlepšovaní životného prostredia sa objaví silnejší,“ uviedli analytici spoločnosti SWS Equity Research.

Glickman povedal, že je presvedčený, že Exxon aj Chevron za daných okolností znížia svoj rozpočet na kapitálové výdavky do roku 2020.

„Znamená to slabší rast výroby a pomalší rast v prípade dlhodobejších projektov, ale zachovanie hotovosti sa teraz javí ako silnejšia priorita,“ uviedol.

Šírenie choroby COVID-19 má vplyv na dopyt po rope a v kombinácii s cenovými vojnami medzi hlavnými producentmi nebolo ničím ničivým.

Molchanov vyzval na to, aby ceny ropy obchodované v NYMEX testovali na úrovni 20 dolárov za barel v druhom štvrťroku 2020 a potom v druhej polovici roka by došlo k návratu – okolo 45 dolárov.

Analytici spoločnosti Goldman Sachs uviedli, že sa domnievajú, že ceny ropy Brent, obchodované v Londýne, sa pravdepodobne v treťom štvrťroku 2020 pohybujú smerom k 20 – 30 dolárom za barel a do budúceho roku sa vrátia späť na 53 dolárov za barel. Rafinérie, ktoré by nakupovali ropu s nízkymi cenami, by však napriek tomu boli zasiahnuté slabým dopytom, najmä pokiaľ ide o prúdové palivo a benzín.

Analytici spoločnosti Goldman hodnotia Exxon ako „sell“ a pokračujúc vo svojich dlhodobých preferenciách, zdieľaných mnohými analytikmi, uprednostňujú Chevron pred Exxonom.

Medzi najväčšími spoločnosťami upozorňujú na veľké kapitály, ktoré majú Chevron, ConocoPhillips a Suncor Energy Inc., kde by silné bilancie mali umožniť spoločnostiam dostať sa na druhú stranu OPEC/dopytu poháňaného „downcycle“ v pozícii sily.

Zdroj: marketwatch

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár