Fin-tech akcie 2021 – 6 tipov na zaujímavé spoločnosti pre vaše investičné portfólio

Akcie Americké akcie Ekonomika Financie Technológie Zaujímavosti

Finančné technologické akcie získavajú obľubu u mnohých investorov. Jedná sa o akcie spoločností, ktoré sa zameriavajú na využívanie technológií vo finančnom a bankovom sektore. Táto oblasť zažíva posledné roky nebývalý rozkvet.

Vzniká mnoho nových zaujímavých spoločností a projektov. Do roku 2021 analytici očakávajú, že investície do tohto sektora prevýšia až 30 miliárd dolárov.

V článku si vysvetlíme, čo je fin-tech sektor a aký je jeho význam. Predstavíme si zaujímavé fin-tech spoločnosti a ich činnosť v tomto odvetví.

Ku každej akcii vám ponúkneme aj aktuálny cenový graf. Poďte sa teda ponoriť do sveta fin-tech akcií a zistiť, ktoré spoločnosti by v roku 2021 mohli sláviť úspech.

Čo je to fin-tech a jeho význam

Termín finančné technológie (skrátene fin-tech) zahŕňa všetky inovácie v rôznych oblastiach finančného priemyslu využívajúce nové technológie.

Nejde však len o bezhotovostné platobné spôsoby, čo je zrejme prvá vec, ktorá väčšine ľudí v spojení s fin.tech príde na myseľ. Fin-tech majú svoje využitie aj v oblasti investícií, poradenstva, úverov alebo v oblasti správy, ukladaní a prenos dát.

Fin-tech sektor je právom považovaný za inovatívny, pretože tu vznikajú nové technológie, ktoré stále rýchlejšie vytláčajú klasické bankové podnikanie. Tieto moderné trendy tak tlačia na banky a poisťovne, aby sa na nové možnosti a podmienky adaptovali.

Klasickým príkladom takejto situácie je rozšírenie bankomatov v 80. rokoch. Ľudia vďaka nim získali ľahký prístup k hotovosti a k ​​informáciám o svojom účte. Neboli už závislí na bankových pobočkách a ich otváracích dobách.

Online bankovníctvo na začiatku nového tisícročia znamenalo podobnú revolúciu. Platby a prevody peňazí sa preniesli do online prostredia a ľudia tak mohli konať z pohodlia domova, bez toho, aby museli do banky.

To samozrejme malo svoje dôsledky. Banky a poisťovne sa novým trendom museli prispôsobiť. Došlo k uzatváraniu mnohých klasických pobočiek a obmedzovania počtu zamestnancov. Pre stále viac úkonov sa začali využívať počítače a technológie.

Medzi fin-tech trendy poslednej doby môžeme spomenúť elektronické obchodovanie, ktoré umožňuje prístup na burzu ľuďom takmer po celom svete.

Za zmienku tiež stojí zaizovanie elektronického poradenstva v oblasti poisťovníctva. Doslova fenoménom posledných rokov je potom kryptomena, jej využitie a obchodovanie.

Nové technológie tak majú jednoznačný vplyv na finančný a bankový svet. Fin-tech spoločnosti tak nepriamo nútia tieto inštitúcie, aby sa novým a efektívnejším metódam prispôsobovali a prijali ich.

Fin-tech akcie – riziká a príležitosti

Fin-tech akcie sú bezpochyby zaujímavou investičnou príležitosťou. Keď sa pozrieme na investície v tomto sektore, vidíme, že exponenciálne rastú. Do roku 2021 analytici očakávajú, že investície presiahnu až 30 miliárd dolárov.

Nájdeme tu mnoho známych spoločností, ktoré si už vybudovali svoju pozíciu na trhu. Vedľa nich sa tiež objavujú zaujímaví nováčikovia, ktorí majú obrovský potenciál.

Investície do takýchto firiem ale samozrejme prinášajú aj zvýšené riziko. Obozretný prístup pri investovaní do fin-tech akcií je na mieste. Jedná sa o veľmi dynamický sektor.

Internetová dot-com bublina z počiatku tisícročia nám ukázala, že aj u sľubne sa rozvíjajúcich technologických spoločností nemusia byť naplnené očakávania a môže prísť rýchly pád.

Každé nové odvetvie predstavuje osobitné riziká, ktoré by sme určite mali vziať do úvahy. Pre spotrebiteľov, ktorí využívajú služby v obore fin-tech, existuje riziko narušenia ich súkromia.

V rámci fin-tech je veľa osobných údajov zdieľaných medzi rôznymi spoločnosťami a inštitúciami. Čím viac dát je zdieľaných, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa nájde cesta, ako tieto dáta zneužiť.

Legislatívne normy, ktoré by mali používateľa a jeho osobné dáta a informácie chrániť, často nestačia rýchlo reagovať na tak rýchly vývoj. V prípade zneužitia dát je potom často ťažké hľadať konkrétneho vinníka.

Avšak podľa prieskumov ešte asi 1,5 miliardy ľudí na svete nemá bankový účet. Tu sa ponúka obrovský potenciál do budúcnosti práve pre finta spoločnosti. Priestor pre rozvoj tu určite je.

Pokiaľ ide o investície do nových, rýchlo rastúcich odvetví, ako vždy by ste mali starostlivo zvážiť, do akých akcií investovať. Je vždy lepšie svoje portfólio diverzifikovať a aplikovať zásady správneho money managementu. 

6 najlepších fin-tech akcií pre rok 2021

Nižšie vám prinášame naše tipy na zaujímavé fin-tech akcie, ktoré by v roku 2021 mohli byť zaujímavou inšpiráciou pre vaše investičné portfólio.
Z týchto vybraných spoločností iste mnoho z nich už poznáte, ale nie je na škodu spomenúť ich prínos v oblasti fin-tech, rovnako ako sa pozrieť na aktuálny cenový graf.

päťročný graf PayPal, zdroj: GOOGLE

PayPal (PYPL:NASDAQ)

Ak hovoríme o veteránovi v tomto celkom mladom odvetví, bol by to americký poskytovateľ platobných služieb PayPal. Spoločnosť bola založená v roku 1998 a jej zisky niekoľko rokov stabilne rastú. Do roku 2025 PayPal očakáva výnosy až 50 miliárd dolárov.

Táto fin-tech akcia zažila v roku 2020 rast až o 123%. Online nákupy sa počas koronavírusovej krízy stali veľmi populárne. PayPal sa navyše zapojil do bezkontaktných platieb v tradičnom maloobchode.

Spoločnosť tiež oznámila, že v roku 2021 zavedie novú službu, ktorá umožní užívateľom platiť v kryptomenách. PayPal má cez 346 miliónov aktívnych účtov a dané platby umožňujú až 26 miliónov obchodov. Počet aktívnych účtov plánuje do roku 2025 zvýšiť až na 750 miliónov.

päťročný graf Hypoport, zdroj: GOOGLE

Hypoport (HYQ:ETR)

Hypoport Group je nemeckého pôvodu a je sieťou technologických spoločností poskytujúcich finančné služby v úverovom, realitnom a poisťovacom sektore. Rovnako ako u PayPal sa jedná o silne rastúcu spoločnosť. Tržby a zisky sa v priebehu rokov veľmi rýchlo zvyšovali.

Cenový graf HYQ nám ukazuje, že aj táto spoločnosť zaznamenala začiatkom roka 2020 krátky prepad. Potom ale nastal rast o viac ako 55% a dosiahla nové historické maximá.

Dividendový výnos: 1,07%

päťročný graf Fidelity National Information Services, zdroj: GOOGLE

Fidelity National Information Services (FIS:NYSE)

Fidelity National Information Services je americká spoločnosť s veľmi perspektívnymi vyhliadkami. Spoločnosť poskytuje inovatívne technologické riešenia a podporu pre bankový a poisťovací priemysel.

Cez rastúce tržby sa ale zisky v posledných dvoch rokoch dostali pod tlak. Cena akcie dosiahla nových rekordov v čase pred koronavírusovou krízou. Potom ale nastal rýchly a prudký pád.

Firma sa z toho spamätala, ale technická analýza nám ukazuje, že sa posledné mesiace cena pohybuje v cenovom kanáli. Zdá sa, že táto akcia našla svoj support na úrovni okolo 120 dolárov. Pokiaľ bude prerazená rezistencia na hodnote 150 dolárov, táto fin-tech akcia by mohla dosiahnuť historicky najvyššie hodnoty.

Dividendový výnos: 0,57%

päťročný graf Visa, zdroj: GOOGLE

Visa (V:NYSE)

Spoločnosť Visa má dominantné postavenie na poli digitálnych platieb. Po celom svete má americká spoločnosť v obehu viac ako 3,3 miliardy kreditných kariet. Visa sa snaží držať krok s technologickými trendmi a vývojom.

Umožňuje napríklad bezkontaktné platby prostredníctvom telefónu a sústredí sa aj na nevyhnutné zabezpečenie a ochranu osobných údajov. Táto fin-tech akcia má aktuálne pomer P / E na úrovni 47.

Graf vývoja ceny nám ukazuje, že spoločnosť zažíva dlhodobý rast. Posledný rok bol poznačený niekoľkými väčšími prepadmi, ale rastúci trend nebol narušený.

Dividendový výnos: 0,68%

päťročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Apple (AAPL:NASDAQ)

Spoločnosť Apple nie je potrebné predstavovať, pretože je bezpochyby jednou z najznámejších spoločností na svete. Apple sa presadzuje najmä prostredníctvom platobného systému Apple Pay a právom tak patrí medzi naše fin-tech akcie. V roku 2019 bola v spolupráci s Goldman Sachs predstavená platobná karta Apple Card.

Pri pohľade na cenový graf spoločnosti Apple je jasné, že to bol fantastický rok. Firma sa spamätala z krátkodobého cenového prepadu zo začiatku roka 2020 a potom nastal famózny býčí trend. Dosiahol nového historického maxima okolo 145 dolárov za akciu. Aktuálny pomer P / E je na úrovni 36.

päťročný graf Square, zdroj: GOOGLE

Square (SQ:NYSE)

Spoločnosť Square je vo svete fin-tech známa najmä vďaka spracovávaniu platieb cez mobilné zariadenia. Za zmienku stojí tiež Square Capital, čo je platforma, ktorá poskytuje pôžičky najmä pre malé a stredné podniky.

Medzi najpopulárnejšie aplikácie patrí ale Cash App. Jedná sa o platobnú službu, ktorá umožňuje jednoduchý prevod peňazí medzi jednotlivými zariadeniami. O popularite tejto aplikácie svedčí aj fakt, že aktívna užívateľská základňa stále narastá.

Ďalšou významnou zložkou podnikania tejto firmy je Square Online. V podstate sa jedná o platformu, ktorá používateľom umožňuje ponúkať a predávať ich tovar. Spoločnosť Square je teda veľmi aktívna a právom patrí medzi ostatné spomínané fin-tech akcie.

Graf vývoja ceny akcie SQ nám ukazuje, že ani tejto firme sa nevyhol prudký pád na začiatku roka 2020. V marci 2020 však opäť nastal rast a cena sa vyšplhala na svoje historické maximum.

Zdroj: lynxbroker

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár