Fúzia Bristol-Myers Squibb a Celgene

Akcie Americké akcie Zdravotníctvo

Farmaceutická spoločnosť Bristol-Myers Squibb (BMY:NYSE) odštartovala rok 2019 oznámením plánu na nákup biotechnologického gigantu Celgene (CELG:NASDAQ) vo výške 74 miliárd dolárov. Tento odvážny krok sa ale nestretol so záujmom či podporou akcionárov. 

Akcie Bristol-Myers Squibb v prvých deviatich mesiacoch roku 2019 poklesli o 2,4%. Aktivistickí akcionári boli proti tomuto plánu a to priamo vo verejných listoch adresovaných investorom. Okrem toho, Celgene odpredáva lieky proti psoriáze (Otezla), aby zvýhodnila Federal Trade Commission.

Farmaceutická spoločnosť však na svojom pláne kúpiť Celgene stále trvá. Spoločnosti budú mať vedúce postavenie v oblasti onkológie a kardiovaskulárnych liekov a budú v top 5 čo sa týka imunologických a zápalových liekov.

Celkový predaj BMY akcií

Farmaceutická spoločnosť predáva krvné riedidlo Eliquis a liek proti rakovine Opdivo. Počas druhého štvrťroka dosiahli tržby spoločnosti Bristol-Myers v oblasti predaja lieku Eliquis 24% – teda 392 miliónov dolárov a tržby v oblasti predaja Opdivo boli 196 miliónov dolárov, čo je 12%. Celkový rast tržieb bol však menej robustný – okolo 10% a teda 6,27 miliárd dolárov.

Predaj Opdivo naďalej zaostáva za predajmi konkurenta Keytruda z Merck (MRK). Oba lieky sú imuno-onkologické a ich cieľom je „naučiť“ imunitný systém, aby identifikoval nádorové bunky. V druhom štvrťroku dosiahli tržby predaja lieku Keytruda spoločnosti Merck 2,63 miliardy dolárov, pričom podľa údajov vykázali 58%.

Zisk Bristol-Myers Squibb vzrástol v druhom štvrťroku o 17% na 1,18 dolárov na akciu. Obe tržby a zisky prekonali očakávania analytikov. Ani jedna metrika však nie je v súlade s krivkou investovania spoločnosti CAN SLIM. Najlepšie rastúce akcie majú štvrťročný rast výnosov 25% alebo lepší.

Rast výnosov spoločnosti Bristol-Myers Squibb sa ďalej spomaľoval, respektíve ostal na úrovni troch štvrťrokov. Rast tržieb sa v druhom štvrťroku tiež ochladil. Analytici očakávajú, že tento trend bude pokračovať.

V treťom štvrťroku analytici odhadovali zisk z predaja spoločnosti Bristol-Myers Squibb vo výške 1,06 dolára na akciu s obratom 5,83 miliárd dolárov. Bolo by to prvýkrát, čo sa výnosy znížili od polovice roku 2017. Rast tržieb by sa spomalil na 2,4%. To by predstavovalo najmenší nárast predaja spoločnosti Bristol-Myers od konca roka 2015.

Čo hovoria o ročných metrikách akcie BMY

Akcie Bristol-Myers Squibb klesli v roku 2018 o takmer 17%. K tomuto poklesu došlo, keď sa príjmy zvýšili o 9% na 22,56 miliárd dolárov. Bolo to však lepšie ako rast v obrovských farmaceutických spoločnostiach Merck (MRK) a Pfizer (PFE). V minulom roku tržby spoločnosti Merck vzrástli o 5% a tržby spoločnosti Pfizer vzrástli o 2%.

Aj v roku 2018 bol prevádzkový hotovostný tok spoločnosti Bristol-Myers 4,40 dolárov, čo je len 10,6% zisku na akciu. Vo všeobecnosti by investori mali hľadať prevádzkový peňažný tok na akciu, ktorý je najmenej o 20% vyšší ako zisk.

ročný graf BRISTOL MAYERS SQUIBB, zdroj: FINANZEN100

Analytici tiež zostávajú menej býčí, čo sa týka akcií Bristol-Myers Squibb v roku 2019. Žiadajú farmaceutickú spoločnosť, aby tento rok vykázala tržby za 24,07 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 6,7%. Po fúzii spoločnosti Celgene analytici predpovedajú tržby v roku 2020 vo výške 40,56 miliárd dolárov.

Či sa to uskutoční, môže závisieť od notoricky známeho lieku od Celgene. Kľúčový patent na ochranu proti rakovine Revlimid by mal skončiť na konci roka. Revlimid je masívny liek na „výrobu peňazí“. V roku 2018 Revlimid vygeneroval tržby vo výške 9,67 miliárd dolárov, čo predstavuje 63% príjmov spoločnosti Celgene.

Revlimid bol pre investorov akcií Bristol-Myers Squibb, ktorí sú proti fúzii Celgene, ťažiskom. Keď uplynie platnosť patentu, Celgene bude čeliť náporu konkurencie farmaceutických spoločností s biologicky podobnými látkami, ktoré dúfajú, že vyradia tento trhák.

Technická analýza akcií BMY 

Akcie Bristol-Myers Squibb sa v súčasnosti konsolidujú s bodom nákupu na 63,79. Ku koncu októbra boli akcie takmer o 15% nižšie ako tento potenciálny vstup.

Je dôležité si uvedomiť, že zásoby Bristol-Myers Squibb majú zložený rating 96 a relatívnu pevnosť 87. CR meria kľúčové technické a základné ukazovatele akcie. Kompozitné hodnotenie 96 umiestňuje akcie BMY medzi 4% všetkých akcií. RS Rating sleduje 12-mesačnú výkonnosť akcií oproti všetkým ostatným akciám v mierke 1-99. Akcie vedúce na trhu majú RS 80 alebo vyššiu.

Akcie Bristol-Myers Squibb sú teraz špičkovou farmaceutickou spoločnosťou, ktorá porazila Zoetis (ZTS), ktorý toto miesto držal už dlhšiu dobu. Akcie spoločnosti Bristol-Myers sú tiež výrazne nad ich 50-denným a 200-dňovým kĺzavým priemerom.

Môže odkúpenie pomôcť farmaceutickej spoločnosti?

V januári spoločnosť Bristol-Myers Squibb oznámila svoj plán na prevzatie Celgene. Farmaceutické spoločnosti budú mať spolu 10 liekov v neskorom štádiu testovania a šesť liekov, ktoré by sa mohli čoskoro uviesť na trh.

Farmaceutické spoločnosti tvrdia, že majú tiež 50 liekov na začiatku či v polovici testovania. 21 z nich je onkologických, čo je dôležitá a rastúca oblasť výskumu.

Spoločnosť Bristol-Myers Squibb očakáva, že dohoda prinesie v prvom úplnom roku prírastok najmenej 40% na samostatný zisk na akciu. Farmaceutická spoločnosť tiež požaduje, aby sa do troch rokov po uzavretí obchodu požadoval voľný hotovostný tok vo výške viac ako 45 miliárd dolárov a aby do roku 2022 bežná miera nákladovej synergie bola 2,5 miliardy dolárov.

Napriek tomu nie každý je v dohode samostatný. Vo februári si niekoľko aktivistických akcionárov sťažovalo, že fúzia Celgene podhodnocuje akcie BMY. Jedny obvinili Bristol-Myers zo snahy „staviť  spoločnosť“. Ďalší uviedli, že fúzia donútila držiteľov akcií BMY, aby akceptovali príliš veľké riziko.

ročný graf CELGENE, zdroj: FINANZEN100

V apríli však akcionári spoločnosti Bristol-Myers Squibb túto fúziu schválili. V júni spoločnosť Bristol-Myers uviedla, že spoločnosť Celgene sa bude musieť zbaviť lieku Otezla skôr, ako FTC uzná transakciu. Spoločnosť Bristol-Myers už predáva liek na psoriatickú artritídu Orencia a vlastníctvo oboch by mohlo vytvoriť monopol.

V auguste Amgen (AMGN) vystúpil na povrch s tým, že na získanie Otezly by utratil 13,4 miliárd dolárov. Táto dohoda by mohla pomôcť skĺbiť fúziu medzi spoločnosťami Bristol-Myers a Celgene.

Posledné správy farmaceutickej spoločnosti

Štúdie Opdiva v liečbe nových foriem rakoviny boli zmiešané.

V priamom predstihu v októbri Bristol-Myers uviedol, že režim liečby rakoviny pľúc pomocou Opdiva, Yervoy a chemoterapie prevyšuje samotnú chemoterapiu z hľadiska celkového prežitia. Správa poslala akcie BMY o 2,3% vyššie. Medzitým akcie Merck poklesli o 3,8%.

V septembri Bristol-Myers uviedol, že Opdivo prekonal chemoterapiu pri zlepšovaní celkového prežitia u pacientov s pokročilou rakovinou pažeráka. Opdivo preukázalo 23%-né zníženie rizika úmrtia a 2,5-mesačné zlepšenie priemerného prežitia v porovnaní s chemoterapiou.

Bristol-Myers sa tiež pokúsil pridať Opdivo na úroveň starostlivosti – kombináciu chemoterapie a ožarovania – u pacientov s agresívnou formou rakoviny mozgu. V septembri farmaceutická spoločnosť uviedla, že pridanie Opdiva nedokázalo významne zlepšiť výsledky pre pacientov.

Prelomové označenie pre Opdivo

Ešte priaznivejšie je, že v auguste dostali Bristol-Myers a Nektar Therapeutics (NKTR) priekopnícke označenie od FDA pre kombináciu Opdiva a lieku s názvom NKTR-214 v predtým neliečenom pokročilom melanóme.

Akcie Nektaru však 9. augusta spadli potom, čo spoločnosť odhalila výrobný problém, ktorý by mohol skresliť výsledky niekoľkých štúdií liečby rakoviny vrátane tohto kombinovaného testu na melanóm.

Tretia fáza štúdie Opdiva s chemoterapiou neprešla prijatím vo forme rakoviny pľúc.

Štúdia skúmala režim u pacientov s formou rakoviny pľúc bez ohľadu na to, koľko proteínu PD-L1 je v tele. Predpokladá sa, že pacienti s vysokými hladinami tohto proteínu lepšie reagujú na lieky ako Opdivo a Keytruda.

Keď sa však porovnával so samotnou chemoterapiou, režim Opdivo+chemoterapia nepreukázal štatisticky významné zlepšenie celkového prežitia.

Ďalšia štúdia však preukázala nádej. Bristol-Myers kombinoval Opdivo a jeho vlastný liek proti rakovine, Yervoy, u pacientov s rakovinou pľúc, ktorých nádory vykazujú hladiny PD-L1. V tejto štúdii režim Opdiva a Yervoy prekonal samotnú chemoterapiu pri zlepšovaní celkového prežitia.

Je teda čas na kúpu BMY?

Je to úplne jednoduché – akcie Bristol-Myers Squibb nie sú práve vhodné na nákup.

Akcie farmaceutickej spoločnosti v súčasnosti netvoria definitívny graf. Analytici v zásade očakávajú, že tržby v treťom štvrťroku sa zvýšia minimálne a upravený zisk na akciu poklesne.

Celgene zaznamenal tri štvrtiny zrýchlenia rastu EPS a jednu štvrtinu zrýchlenia rastu tržieb. Dohoda však ešte nie je dokončená a dôležité produkty stoja pred veľkými otáznikmi.

Investori by mali sledovať, ako odpredaj Otezly ovplyvní predaj Celgene, a mali by neustále dozerať na prebiehajúce patentové bitky okolo Revlimidu. Ak dôjde k zlúčeniu, obidva faktory ovplyvnia akcie Bristol-Myers Squibb.

Zdroj: investors

Ohodnoť článok

1 thought on “Fúzia Bristol-Myers Squibb a Celgene

Pridaj komentár