George Soros nakupuje tieto 3 dividendové akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Reality Ropa Služby

Len málo investorov si uvedomilo mať lepšie trvalé zisky tak ako George Soros. Ročné výnosy jeho hedžového fondu presahovali 30% za viac ako 30 rokov a vďaka tomu sa stal jedným z najbohatších mužov na svete. Slávu získal v roku 1992, keď urobil slávnu stávku proti anglickej libre a za 24 hodín dosiahol zisk viac ako 1 miliardu dolárov. Zatiaľ čo jeho politické aktivity vyvolali kontroverziu a kritiku, nikto nemôže pochybovať o jeho finančnom názore.

Zakladá sa na jednoduchom aforizme: „Ak je investovanie zábavné, tak sa bavíte, pravdepodobne nebudete zarábať. Dobré investovanie je nudné. “ Znamená to samozrejme, že najspoľahlivejšie akcie sú tie, ktoré sú najmenej pravdepodobné, že budú na vlnách trhov alebo v titulkoch správ. Neočakávajte teda, že v cenných papieroch v hodnote 3,6 miliardy dolárov nájdete niečo vzrušujúce, ale očakáva sa, že nájdete spoľahlivé výnosy a spoľahlivé dividendy. Koniec koncov, tam je aj zisk.

Ide o investície, ktoré nástroj Stock Screener odhaľuje ako „buy“, a čo je dôležitejšie, všetky tri ponúkajú robustné dividendové výnosy medzi 4% a 11%. Priemerný dividendový výnos akcií kótovaných na burze S&P je len asi 2%, takže výber od G. Sorosa sa začína dvojnásobne – a postupuje nahor.

BP (BP)

Na prvom mieste je spoločnosť BP (BP:NYSE), ktorá je šiestou najväčšou ropnou a plynárenskou spoločnosťou na svete. Výnosy spoločnosti v kalendárnom roku 2018 dosiahli 303,7 miliárd dolárov a dosiahli čistý zisk 9,6 miliárd dolárov. Spoločnosť BP však mala problémy s udržiavaním tohto druhu výkonnosti v roku 2019. V oznámení hospodárskych výsledkov za tretí kvartál, spoločnosť vykázala zisk 2,3 miliardy dolárov, postupne poklesla o 17% a medziročne poklesla o 39%.

Pokles ziskov je dôsledkom klesajúcich cien ropy. Globálna referenčná cena ropy Brent na ropných trhoch klesla o 12,7% oproti maximu v apríli tohto roku. Štvrťročné príjmy spoločnosti BP (BP:NYSE) odrážajú všeobecne nízke ceny ropy, ale tie isté ceny ropy od októbra mierne klesajú – a čísla za tretí kvartál spoločnosti BP prekonali očakávania analytikov. Medzi záporné aspekty, ktorým spoločnosť čelí, je výmena generálneho riaditeľa, keďže súčasný šéf Bob Dudley tento rok v marci odstúpi. 

ročný graf BP, zdroj: GOOGLE

BP (BP:NYSE) je teda akciou, ktorá bojuje s poklesom cien komodít. To je dobrá pozícia pre spoločnosť, ktorá sa drží. Ešte lepšie je, že pre investorov si spoločnosť zachovala svoju dividendu. Štvrťročná platba bola za posledných šesť štvrťrokov stanovená na 61 centov (pred tým 60 centov). Ročne vyplácaná dividenda vo výške 2,44 dolárov dáva výnos 6,67%, čo je viac ako trojnásobok priemeru S&P. Pomer výplaty, aj keď vysoký, je na 92% dlhodobo udržateľný.

Akcie ponúkajú solídne postavenie v sektore, spoľahlivú dividendu a jasnú cestu pre budúce zisky. Soros nakúpil akcie spoločnosti BP (BP:NYSE) v počte 270 000. Pri dnešných cenách majú tieto akcie hodnotu takmer 10 miliónov dolárov.

Wall Street je optimistická v súvislosti s vyhliadkami spoločnosti BP. Tento tón určuje analytik spoločnosti BMO – Daniel Boyd, ktorý píše: „Myslíme si, že spoločnosť BP po rokoch mení obrat a signalizuje finančnú výkonnosť, ktorá je čiastočne spôsobená poklesom platieb za únik ropy. Očakávame, že silný rast výroby a peňažných tokov, ktorý umožňujú projekty s vysokou maržou, podporí rast dividend a zlepšenie návratnosti.“ 

Boyd’sove hodnotenie “buy” sa opiera o cenový cieľ 53 dolárov, čo naznačuje silne pozitívnu hornú hranicu 43%. 

Akcie spoločnosti BP (BP:NYSE) získali tri nedávne ratingy „buy“, vďaka čomu na základe analytického konsenzu dostali akcie jednomyseľne „strong Buy“. Priemerná cieľová cena je vysoká – 51,33 dolárov, čo naznačuje silný potenciál nárastu – 39%.

Dominion Energy (D)

Spoločnosť BP nebola jedinou spoločnosťou v oblasti energetiky, o ktorú sa zaujímal Soros. Hlavný investor tiež uskutočnil veľký nákup v energetickej spoločnosti Dominion Energy (D:NYSE) so sídlom v Richmonde vo Virgínii. Dominion je hlavným dodávateľom elektriny vo Virgínii a Karolíne a dodáva zemný plyn zákazníkom v Pensylvánii, Ohiu, Západnej Virgínii, Carolíne a Georgii.

Zisk spoločnosti Dominion Energy (D:NYSE) v 3. štvrťroku 2019 dosiahol 1,18 dolára za akciu, čím porazil odhady o 1,7% a porazil čísla z minulého roka – 2,6%. Tržby medziročne vzrástli o viac ako 23%, ale premeškali prognózu tretieho kvartálu o 3%.

Platba 92 centov, ročne dosahuje 3,67 dolárov, čo predstavuje solídny výnos 4,54%. Spoločnosť má desaťročnú históriu výplaty dividend a za posledné tri roky ju každoročne zvyšuje. Dominion Energy (D:NYSE) sa ukázal ako spoľahlivý dividendový fond.

ročný graf DOMINION ENERGY, zdroj: GOOGLE

Dlhodobá spoľahlivosť výnosu pravdepodobne pritiahla Sorosa, ktorý v treťom štvrťroku kúpil 150 000 akcií. Jeho nákup má teraz hodnotu viac ako 12 miliónov dolárov. Rovnako ako spoločnosť BP, išlo o novú pozíciu Sorosa, ktorá signalizuje záujem o energetický priemysel.

Analytik Wolfe – Steve Fleishman zaujal voči Dominionu býčie stanovisko. V správe o akciách uviedol: „Dominion má vyváženú stratégiu, ktorá kombinuje vysoko rastúce elektrické a plynové inžinierske siete so silne zazmluvneným plynovodom a exportnými aktívami LNG. Spoločnosť odviedla dobrú prácu, pričom riskovala mix príjmov v súvahe a na súčasnej úrovni to považujeme za atraktívne… “

Fleishman dáva akciám Dominion Energy (D:NYSE) hodnotenie „buy“ s cenovým cieľom 90 dolárov. Jeho cieľ naznačuje sebadôveru a približne 12%-ný pozitívny rast akcií. 

Dominion Energy (D:NYSE) je na Wall Street rovnomerne rozdelený, analytici dávajú akciám 4 buy a 4 hold. Akcie sa obchodujú za 80,69 dolárov, a cieľový priemer 87,57 dolárov znamená prémiu vo výške 8,5% z obchodovacej ceny. 

Annaly Capital Management (NLY)

Ak sa odvrátime od energetického priemyslu, dostaneme sa k akciám, v ktorých už Soros zastával pozíciu. V treťom štvrťroku pridal miliardár viac ako 1,15 milióna akcií k svojmu existujúcemu podielu v Annaly Capital Management (NLY:NYSE), čo predstavuje výrazný nárast o 49%. Spoločnosť je dôverou v investovanie do nehnuteľností a je jednou z najväčších v USA.

Investičné spoločnosti v oblasti nehnuteľností (REIT) sú spoločnosti, ktoré vlastnia a spravujú kombinácie obytných alebo komerčných nehnuteľností alebo investujú do pôžičiek a hypoték použitých na financovanie týchto nehnuteľností. Annaly Capital Management (NLY:NYSE) investuje predovšetkým do cenných papierov krytých hypotékami a vo svojom portfóliu vlastní aktíva v hodnote približne 133 miliárd dolárov.

ročný graf ANNALY CAPITAL MANAGEMENT, zdroj: GOOGLE

Pre dividendových investorov, či už ide o hedžových guru, malých investorov alebo miliardárov, je táto akcia jasným cieľom. Americké daňové predpisy vyžadujú, aby REIT vrátili až 90% svojich príjmov priamo akcionárom, čo sa zvyčajne robí vo forme dividend. Pre investorov s príjmom je to výhoda. Akcie, ako je NLY, majú obvykle výplaty dividend, ktoré začínajú na 85%; v 3. štvrťroku bol pomer spoločnosti NLY niečo vyše 100%, čo znamená, že všetky príjmy spoločnosti boli vrátené investorom. Súčasná dividenda, vyplácaná štvrťročne pri 25 centoch na akciu, anualizuje výnos presahujúci 10%.

Vysoká dividenda predstavuje pokles hodnoty akcií, čo pomáha udržať investorov zaujímajúcich sa o Annaly Capital Management (NLY:NYSE), aj keď tento rok tento kapitál poklesol o 4,8%. Ako je uvedené vyššie, záujem Sorosa o spoločnosť je značný – a jeho celkový podiel na akciách  (3,517 milióna akcií) má hodnotu 32,88 milióna dolárov.

Analytik Barclays  – Mark Devries uvádza jasnú tézu o investovaní do Annaly: „Diverzifikácia spoločnosti NLY na neagentúrne a komerčné investície do nehnuteľností sú iniciatívy, ktoré by z dlhodobého hľadiska mohli priniesť atraktívne výnosy. V tomto bode cyklu sa nám páči agentúra zameraná na hypotekárne REIT, vzhľadom na ich defenzívny charakter a schopnosť prekonať výkonnosť na medveďom trhu s akciami.“

Devries dáva tejto akcii cenový cieľ 10 dolárov a hodnotenie „buy“. Jeho cieľ naznačuje, že akcie by mali mať 7%-ný nárast – čo nie je síce veľkolepé, ale stále ziskové. 

Analytik z Wall Street schvaľuje spoločnosť Annaly Capital Management (NLY:NYSE) s výhodou 3: 1, pričom do akcie zaraďuje hodnotenie konsenzu „strong buy“. Priemerný cenový cieľ 9,69 dolárov znamená mierne zvýšenie o 4% z ceny akcií – 9,35 dolárov. Z pohľadu investora je tu vysoká dividenda atraktívnejšia ako potenciál zhodnocovania akcií. 

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár