Harley – Davidson plánuje investície za 1,6 miliardy dolárov

Akcie Americké akcie Ekonomika Spotrebiteľský sektor

Najznámejší americký výrobca motocyklov Harley-Davidson (HOG:NYSE) plánuje investovať v najbližších štyroch rokoch do oživenia svojho podnikania 1,6 miliardami dolárov. Oznámenie spoločnosti však vyvolalo obavy o jej ďalší zisk a jej akcie padli, uviedla agentúra Reuters. 

Firma oznámila investorom, že do roku 2022 sa budú jej kapitálové výdavky pohybovať v rozmedzí 200 až 250 miliónov dolárov ročne. Z toho mieni v najbližších štyroch rokoch investovať do vývoja elektrických a menších motocyklov 225 až 275 miliónov dolárov. Taktiež firma plánuje do roku 2022 prevádzkovú investíciu vo výške 450-550 miliónov dolárov.

ročný graf HARLEY DAVIDSON, zdroj: FINANZEN100

Analytik spoločnosti CFRA, Garrett Nelson, mieni, že takáto investícia zníži tok hotovosti a tak spôsobí tlak na zisk. Väčšina analytikov vo svojich výhľadoch tiež nepočítala s takýmto hospodárením spoločnosti a teda bude musieť prispôsobiť svoje prognózy zisku. Akcie firmy strácali približne 4% po danom ohlásení. 

Spoločnosti sa už pár rokov nedarí zvýšiť predaj v USA – na jej najväčšom trhu. Dôvodom je hlavne to, že jej tradiční zákazníci starnú a pokusy o prilákanie mladých a nových zákazníkov sa zatiaľ do hospodárenia firmy nepremietli priaznivo. V snahe vykompenzovať slabší dopyt v USA, sa firma snaží viac preniknúť do zahraničia, najmä na ázijské trhy. Jej cieľom je, aby sa do roku 2027 príjmy zo zahraničia podieľali polovicou na celkových príjmoch. 

Firma očakáva, že plánované investície zvýšia jej ročné príjmy v roku 2022 v porovnaní s rokom 2017 o jednu miliardu dolárov. Zisk by mal narásť o 250 miliónov dolárov. Peniaze na investície chce firma získať zo zníženia nákladov a prerozdelenia zdrojov.

Zdroj: echo24

Ohodnoť článok

Pridaj komentár