Investície do bankového sektora – nemecké banky

Akcie Banky Dividendy Európske akcie

Predtým, než sa pustíme do analýzy nemeckých bánk, pozrime sa, čo je nové v bankovom sektore.

Európska centrálna banka (ECB) vydala vyhlásenie, v ktorom oznamuje, že až do 30. septembra 2021 neodporúča alebo limituje výplatu dividend európskych bánk. Ak banky chcú svoje dividendy za roky 2019 a 2020 vyplatiť, môžu tak urobiť do výšky 15 percent zo zisku za oba roky. ECB zostáva veľmi rozvážna, čo sa týka ďalšieho výhľadu v bankovom sektore. Ten tak zostáva pod prísnym dohľadom. Vplyv správy nie je jednoznačný. Pozitívom je, že banky budú môcť vyplácať svoje dividendy, aj keď obmedzene.

Negatívna je však skutočnosť, že rozhodnutie o výplate dividend stále nepatrí akcionárom, ale centrálnym bankám. Toto rozhodnutie neposilňuje dôveru akcionárov v možnosť ovplyvnenia chodu firmy, ktorej časť si kúpili.

Bude vo februári korekcia cien?

Situácia zostáva aj naďalej napätá. Bankové domy sú stále v prvej línii. Keďže trhy zatiaľ strmo od novembra rastú, dá sa predpokladať, že vo februári 2021 by mohla prísť prvá väčšia korekcia.

Banky budú určite predávané medzi prvými a môžeme sa pripraviť na výpredaje. Tie môžu byť zaujímavé, ak je náš investičný horizont dlhodobý.

Bieda nemeckého bankového sektora

Pre mnohých to môže byť zaujímavé zistenie, ale náš západný sused a priemyselná veľmoc – Nemecko, má veľmi zlý bankový sektor. Medzi Nemeckom a Francúzskom platí takmer priama úmera: o čo má Nemecko lepší priemyselný a technologický sektor, o to má Francúzsko mocnejší sektor bankový. Tento pomer platí aj obrátene. Dve najväčšie nemecké banky sa nachádzajú v rebríčku kapitalizácie európskych bánk (zo 14. januára 2021) na 17. mieste Deutsche Bank (burzová kapitalizácia 24 miliárd eur) a na 32. mieste Commerzbank (burzová kapitalizácia 8,5 miliárd eur).

Pre predstavu uveďme, že česká Komerční banka s kapitalizáciou 6,2 miliárd eur sa nachádza len šesť miest za Commerzbank. Nemeckým bankám sa jednoducho nedarí. Nemecký bankový sektor si však za svoju situáciu môže z veľkej časti sám, Deutsche Bank aj Commerzbank boli v posledných rokoch spomínané predovšetkým v súvislosti s bankovými škandálmi.

Deutsche Bank – pohľad do histórie

Ak si nastavíte na časovej osi dlhodobé meradlo, uvidíte biedu a pád nemeckého bankovníctva.

Z hodnôt okolo 100 euro sa prepadla do dnešných hodnôt pod 10 eur. Akcia Deutsche Bank nepatrí do portfólia dobrého hospodára, ktorý šetrí a zhromažďuje svoj majetok, aby ho odovzdal svojim deťom. V prípade tejto banky by mu zostala iba desatina pôvodného kapitálu. To je veľmi zlý výsledok.

Dividendový výnos: 1,03%

päťročný graf Deutsche Bank, zdroj: GOOGLE

Deutsche Bank – súčasná finančná štruktúra

V súčasnosti sa z pohľadu obratu Deutsche Bank, ktorý sa v roku 2020 odhaduje na 24 miliárd eur, dajú rozlíšiť tri hlavné aktivity. Poskytovanie bankových služieb fyzickým osobám tvorí 35,6%. Banka je tiež veľmi aktívna na finančných trhoch, poradná a analytická činnosť na svetových trhoch predstavuje 30% z jej obratu. 22,7% potom pripadá na investície do veľkých podnikov a financovania rozsiahlych projektov. 10% príjmu dopĺňajú priame výnosy zo spravovania finančných aktív. Z tohto krátkeho prehľadu vyplýva, že Deutsche Bank je spätá s finančnými trhmi. Práve odklon od klasického typu banky, kde vládla nemecká presnosť a dôvera, stojí za prepadom cien akcií.

Pre úplnosť dodajme, že banka sa starala o 572 miliárd eur úspor a 429 miliárd euro úverov. Zamestnáva vyše 87 000 osôb a má viac ako 1 900 pobočiek po celom svete. Po Nemecku je Deutsche Bank najviac prítomná v Spojených štátoch amerických. Veľkou neznámou zostáva objem investovaných aktív.

Na Deutsche Bank sa často poukazuje ako na systematickú banku, ktorá rada vyžíva veľké páky. Tým pádom sa z nej stáva kandidát na „too big, too fail“, čiže banku, ktorú bude Nemecko musieť vždy zachraňovať.

Výhľad do budúcnosti pre Deutsche Bank

V januári 2021 na seba banka upozornila tým, že už verejne nechce mať nič spoločné s končiacim americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Deutsche Bank v minulosti požičala Trumpovej organizácii 340 miliónov dolárov a teraz hľadá cestu, ako spoluprácu ukončiť, aby klient Trump nepoškodzoval jej meno.

Deutsche Bank patrí k menej zdravým bankám. Oplatí sa na nej špekulovať len ako na banke, ktorú nemecká vláda nenechá padnúť, pretože by veľká časť Nemcov mohla prísť o svoje vklady. Cesta k nájdeniu opätovnej dôvery v nemecký bankový sektor bude dlhá. Prvým krokom by mohlo byť úspešné riadenie celej koronakrízy. Dôležité budú celkové výsledky za rok 2020 a následne celý rok 2021.

Žiadna sláva ani pre druhú nemeckú banku

Osud Commerzbank je veľmi podobný. Z výkladnej skrine nemeckého bankovníctva sa stala inštitúcia s veľmi pošramotenou povesťou. Historický vývoj cien akcií túto stratu lesku dokazuje. Pred krízou v roku 2008 sa banka predávala v hodnotách 300 – 400 eur za akciu.

Dividendový výnos: 2,72%

päťročný graf Commerzbank, zdroj: GOOGLE

Vlani počas marcových výpredajov bolo dno 2,88 euro za kus. Avšak už na konci roka 2020 sa akcia Commerzbank obchodovala za viac ako päť euro. To dokazuje, že aj táto akcia dokázala investorom vygenerovať zisk blížiaci sa ku sto percentám. Nemali by sme však zabúdať na celý kontext.

Táto akcia sa nehodí k dlhodobým nákupom. Môže byť ale veľmi zaujímavá pre krátkodobé bankové špekulácie alebo jednodňový trading.

Commerzbank – finančná štruktúra

Obrat banky je tvorený predovšetkým tromi položkami. 53,4% predstavujú klasické bankové služby poskytované fyzickým osobám a malým podnikateľom. 36,5% obratu pochádza z investičných služieb a obchodovania na burze, 10% potom tvorí financovanie verejných zákaziek a veľkých stavebných projektov.

V roku 2019 táto nemecká banka spravovala 351 miliárd eur vkladov a poskytla úvery v celkovej hodnote 393 miliárd eur. Jej hlavné zastúpenie je, ako sa dá predpokladať, v Nemecku (72%), v Európe (23%), v Ázii (2,7%) a Amerike (1,7%). Banka zamestnáva vyše 48 000 ľudí po celom svete. V nasledujúcich rokoch chce zrušiť tisíce miest a pripraviť sa na dobu, kedy sa bude do jej pobočiek chodiť celkom výnimočne.

Koronavírus – príležitosť pre Commerzbank?

Druhá najväčšia nemecká banka vkročila do nového roku 2021 radikálne, pretože jej vedenia sa ujal nový generálny riaditeľ Manfred Knof. Stačil len jeden týždeň od uvedenia do funkcie, kedy oznámil goodwill v hodnote 1,5 miliárd eur.

Koronavírus bude pre Commerzbank oveľa nebezpečnejší, než sa čakalo. Nový riaditeľ predpokladá za uplynulý rok 2020 stratu 300 miliónov eur. Blížiaca sa reštrukturalizácia má banke zabezpečiť dlhodobú perspektívu a pomôcť jej získať dôveru jej klientov. Kontext nízkych úrokových sadzieb je však pre ňu nepriaznivý.

Podarí sa Nemecku znovu vybudovať silný bankový sektor? Alebo povedie koronavírus k jeho koncu, kedy budú nemecké banky fúzovať s inými, silnejšími európskymi bankami?

Zdroj: finex

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár