Investičné tipy – 3M company

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel

3M company (MMM:NYSE)


Popis spoločnosti

História spoločnosti 3M siaha až do roku 1902, kedy to bol malý banský podnik. Pôvodný názov spoločnosti 3M bol
„Minnesota Mining and Manufacturing Company“, teda Minesotská ťažobná a výrobná spoločnosť.
Jej zakladatelia začali s veľmi jednoduchým cieľom: ťažiť korund z bane zvaného Crystal Bay. Na ťaženie korundu firma nezbohatla, ale v nasledujúcich 114 rokoch diverzifikovala do mnohých ďalších odvetví a stala sa jedným z najväčších priemyselných konglomerátov sveta. Dnes je spoločnosť 3M veľkým diverzifikovaným svetovým výrobcom. Vyrába 60 000 produktov, ktoré sa predávajú v 200 krajinách po celom svete. Spoločnosť 3M sa vďaka zameraniu na najatraktívnejšie segmenty trhu stala dominantnou spoločnosťou v oblasti priemyselnej výroby.

Výsledky

Vo výsledkoch spoločnosti 3M za štvrtý štvrťrok bolo veľa negatívnych správ – niektoré sa očakávali a niektoré nie. Za štvrtý štvrťrok boli tržby spoločnosti vo výške 8,11 miliárd dolárov, čo len s nepatrnou odchýlkou ​​splnilo očakávania analytikov. Upravený zisk na akciu dokonca prekonal odhady o 0,05 dolárov, ale GAAP EPS bol nižší o 0,44 dolárov. Dôvodom boli z veľkej časti dva veľké výdavky, ktoré neboli zohľadnené v predchádzajúcich odhadoch vedenia spoločnosti: výdavky na súdne spory vo výške 0,29 dolárov na akciu a výdavky na reštrukturalizáciu 0,20 dolárov na akciu.

Pri pohľade na výkonnosť podľa segmentu podnikania sa spoločnosti nedarí najmä v segmentoch bezpečnosti / priemyslu a dopravy / elektroniky. Firma vykázala pokles vo väčšine geografických oblastiach (o 2,7% – 2,9%), okrem Latinskej Ameriky a Kanady, ktoré vykázali rovnaké výsledky ako vlani. Generálny riaditeľ Mike Roman uviedol, že v segmentoch bezpečnosti / priemyslu a dopravy / elektroniky zostáva dynamika i naďalej rovnaká, takže možno očakávať vplyv aj na zisky v roku 2020. Výsledky by mohol ovplyvniť aj šíriaci sa koronavírus. Vírus spôsobil úplné zastavenie časti Číny. Spoločnosť 3M vykázala vo štvrtom štvrťroku mierne pozitívny rast v Číne / Hongkongu, ale ten je teraz ohrozený, zvlášť ak sa vírus bude v Číne šíriť.

Marže spoločnosti tiež výrazne poklesli, prevádzková marža klesla z 22,4% na 19,0%. Dôvodom boli akvizície a vyššie spomínané reštrukturalizačné náklady, ktoré zahŕňajú „nový globálny operačný model“ a „zjednodušenú organizačnú štruktúru“. Zmeny vyústili vo vyššie náklady za štvrtý štvrťrok vo výške 134 miliónov dolárov a znamenajú prepustenie 1 500 zamestnancov. Tieto zmeny organizačnej štruktúry ušetria spoločnosti 40-50 miliónov dolárov v roku 2020 a 110-120 miliónov dolárov ročne v nasledujúcich rokoch.

Budúci výhľad

Cez množstvo negatívnych správ je dôležité spomenúť, že väčšina týchto faktorov neovplyvní základy podnikania spoločnosti. Náklady na reštrukturalizáciu (a výsledné zníženie marže) sú pravdepodobne dočasné, pretože spoločnosť 3M je vysoko diverzifikovaný priemyselný konglomerát s obrovským množstvom produktov predávaných na stovkách trhov.

Aj cez tieto problémy spoločnosť v roku 2019 vygenerovala 5,4 miliardy dolárov voľných peňažných tokov, čo je najviac v celej histórii. Čo je dôkazom dlhodobej sily spoločnosti a konkurenčné výhody plynúce z rozsahu spoločnosti a tisícov patentovaných produktov predávaných na väčšine priemyselných trhov.

Spoločnosť si tak udržuje perspektívny dlhodobý výhľad. Veríme, že spoločnosť je schopná v nasledujúcich piatich rokoch dosiahnuť rast upraveného zisku na akciu o 5% ročne. Hoci medzinárodné trhy v súčasnej dobe upadajú, bude to pravdepodobne krátkodobý pokles. Dlhodobé vyhliadky na rozvíjajúcich sa trhoch zostávajú veľmi atraktívne a to kvôli relatívne vysokej miere hospodárskeho rastu v nedostatočne rozvinutých regiónoch sveta.

Spoločnosť 3M stále vytvára mierny rast v segmentoch zdravotníctva a spotrebného tovaru, čo sú dva hlavné segmenty spoločnosti. Akvizície tiež prispejú k ďalšiemu rastu a to najmä v zdravotníckom segmente, viď. napríklad poslednej akvizície spoločnosti Acelity za takmer 7 miliárd dolárov.
Acelity je popredná svetová spoločnosť v oblasti lekárskej technológie, ktorá vyrába produkty pre starostlivosť o rany a špeciálne chirurgické výrobky pod značkou KCI. Acelity generuje ročné tržby 1,5 miliardy dolárov, s organickým rastom 5%. Vedenie spoločnosti 3M očakáva, že akvizícia v prvých 12 mesiacoch po uzavretí pridá k upravenému EPS zhruba 0,35 dolárov na akciu.

Zdravotná starostlivosť je rastovým odvetvím a akvizície iba posilní už tak silné zastúpenie spoločnosti 3M v tomto sektore.

päťročný graf IBM, zdroj: GOOGLE

Ocenenie

Na začiatku roku 2018 sa akcie spoločnosti obchodovali za cenu cez 250 dolárov, ale od tej doby cena výrazne klesla. Akcie sa teraz obchodujú za cenu okolo 160 dolárov za akciu, pretože výsledky za štvrtý štvrťrok stlačili cenu nadol.

Vedenie spoločnosti vydalo odhad zisku za rok 2020 vo výške 9,30 až 9,75 dolárov na akciu. Stred tohto odhadu by predstavoval pomer ceny a zisku vo výške 16,79. To je o 16% menej ako je 10-ročné priemerné ocenenie P / E vo výške 19,54.

Keď sa pozrieme na FCF, tak je najvyšší od roku 2013-2014. Aj z hľadiska dividendového výnosu môžu dnes investori získať viac, než tomu bolo v minulosti. Aktuálny dividendový výnos vo výške 3,59% je vysoko nad desaťročným mediánom, ktorý je iba 2,47%.

Hodnotenie

Keď sa pozrieme na akcie 3M, tak ich cena je dnes atraktívna zo všetkých uhlov pohľadu. Aj keď je súčasné prostredie náročné, je to práve to obdobie, ktoré je vhodné pre investíciu. Investori by mali sledovať ako sa budú vyvíjať súdne spory, ale to nie je dôvod na to, aby sme neodporučili tohto dividendového kráľa ako vhodného kandidáta k nákupu. Ak predpokladáme rast zisku o 6-8%, môžu investori očakávať celkový výnos medzi 9% a 11% ročne.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár