Investičné tipy – Altria

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

Altria Group (MO:NYSE)

Popis spoločnosti

Skupina Altria je gigantickým producentom tabakových výrobkov. Vlajkovou loďou spoločnosti je značka cigariet Marlboro. Altria tiež vlastní nefajčiarske značky ako Skoal, žuvací tabak Copenhagen, vinárstvo Ste.Michelle a má 10% podiel v globálnom pivnom obrovi Anheuser Busch Inbev.

Výsledky

Na konci júla vedenie spoločnosti Altria vykázalo finančné výsledky za druhý štvrťrok. Čisté tržby vo výške 6,6 miliardy dolárov vzrástli oproti rovnakému štvrťroku pred rokom o 5%. Tržby po odpočítaní spotrebných daní sa medziročne zvýšili o 6,4% a prekonali očakávania analytikov o 110 miliónov dolárov. Upravený zisk na akciu (EPS) vzrástol o 9% na 1,10 dolárov a zodpovedal očakávaniam analytikov. Hlavný segment produktov pre fajčiarov vykázal 7,4% rast tržieb po odpočítaní spotrebnej dane, ktorý bol spôsobený predovšetkým vyššími cenami, ktoré kompenzovali 7% pokles objemu dodávok fajčiarskych produktov. Vedenie spoločnosti zopakovalo odhad upraveného zisku na akciu, ktorý by mal činiť 4,15 až 4,27 dolárov, čo predstavuje pre rok 2019 tempo rastu 4 až 7%.

Budúci výhľad

Altria má obrovské konkurenčné výhody. Pôsobí vo vysoko regulovanom odvetví, ktoré prakticky eliminuje hrozbu nových konkurentov. Má najcennejšiu cigaretovú značku v USA, Marlboro, ktorá ovláda viac ako 40% domáceho trhu. To dáva vedenie spoločnosti možnosť zvyšovať ceny a riadiť rast tržieb, ako je to už mnoho rokov. Ďalšou výhodou obchodného modelu spoločnosti je fakt, že je vysoko odolný voči kríze. Predaju cigariet a alkoholu sa darí veľmi dobre počas krízy, vďaka tomu je udržaná ziskovosť spoločnosti a rast dividend zostáva nedotknutý. Vzhľadom k tomu, že má spoločnosť Altria aj značný podiel v ABInbev, malo by sa jej pri ďalšom poklese veľmi dobre dariť. Najväčším rizikom je klesajúca miera fajčiarov v USA, ktorej dopad je jasne viditeľný vo výsledkoch začiatkom roka 2019. V reakcii na to vedenie spoločnosti investovala značné prostriedky do nehorľavých produktov. Verí, že so sebou nesú menej zdravotných rizík. Investovala napríklad 13 miliárd dolárov do lídra elektronických cigariet juuli. Nedávno tiež vedenie investovalo 372 miliónov dolárov, aby získalo 80% majetkový podiel vo švajčiarskej tabakovej spoločnosti, Burger Söhne Group. Vedenie spoločnosti navyše nedávno oznámilo nový program spätného odkupu akcií vo výške 1 miliardy dolárov, ktorého dokončenie sa očakáva do konca roka 2020.

päťročný graf Altria, zdroj: GOOGLE

Ocenenie

Akcie sa obchodujú za pomer ceny k zisku (P/E) 10,5 v porovnaní s našim odhadom reálnej hodnoty 15. V dôsledku toho sa zdá, že akcie Altria sú podhodnotené a mali by investorom ponúknuť značný výnos vďaka rastu násobku ocenenia. Ročný rast zisku o 4% počas nasledujúcich 5 rokov a súčasný dividendový výnos 7,5% pridá tiež nemalý výnos. Výnos akcií spoločnosti Altria by tak mohol akcionárom priniesť ročný výnos až 17% ročne do roku 2024.

Hodnotenie

V nedávnej dobe došlo k výraznému poklesu ceny akcií a tým sa dostali na atraktívnu úroveň pre dividendových investorov, pretože dividendový výnos prekonal hranicu 7%. Navyše cena sa spamätala a vyzerá to, že sa obracia smerom nahor. Z nášho pohľadu sú teda akcie spoločnosti Altria vhodné k nákupu.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár