Investičné tipy – Pfizer

Akcie Americké akcie Dividendy Zdravotníctvo

Pfizer (PFE:NYSE)

Spoločnosť Pfizer Inc. je popredná svetová biofarmaceutická spoločnosť založená na výskume a vývoji vlastných liekov. Od svojho založenia v roku 1849 sídli v New Yorku, USA. Má trhovú kapitalizáciu vyše 200 miliárd dolárov. Zaoberá sa výskumom, vývojom a predajom humánnych liečiv, a to aj biologických liekov či vakcín. Do jej portfólia spadajú tiež zdravotnícke pomôcky a niektoré ďalšie spotrebné produkty. Vykonáva tiež klinické hodnotenie nových liekov.

Celosvetovo zamestnáva viac ako 97 000 zamestnancov a lieky sú k dispozícii vo viac ako 175 krajinách sveta. Vyrába lieky vo viac ako pätnástich terapeutických oblastiach, pričom k hlavným terapeutickým oblastiam patria onkológie, reumatológie, kardiológia, vakcíny, centrálny nervový systém a gynekológie.

Výsledky

Spoločnosť Pfizer mala oznámiť svoje výsledky za druhý štvrťrok v utorok 30. júla. Ale to bolo predtým, než vedenie spoločnosti oznámilo, že zlúči svoju jednotku Upjohn s firmou Mylan. V dôsledku tejto veľké správy zverejnila spoločnosť Pfizer svoje výsledky Q2 pred otvorením trhu v pondelok, deň skôr, ako sa očakávalo.

Výsledky za druhý štvrťrok boli zmiešané.

Spoločnosť Pfizer vykázala tržby za druhý štvrťrok vo výške 13,3 miliardy dolárov, čo je medziročný pokles o 2%. Príjmy spoločnosti boli tiež nižšie ako odhady analytikov vo výške 13,4 miliárd dolárov.

Lepšia však bola správa ohľadom zisku. Vedenie spoločnosti oznámilo čistý zisk na základe všeobecne uznávaných účtovných princípov (GAAP) vo výške 5,05 miliárd dolárov, čiže 0,89 dolárov na akciu. Zisk na akciu podľa GAAP odrážal 37% nárast oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka.

Spoločnosť vykázala v druhom štvrťroku upravený zisk bez GAAP vo výške 4,52 miliardy dolárov, čo znamená medziročný pokles o 2%. Upravený zisk spoločnosti Pfizer na akciu v druhom štvrťroku však dosiahol 0,80 dolárov, čo je o 4% viac ako v predchádzajúcom roku. Tiež to prekonalo odhad analytikov vo výške 0,75 dolárov na akciu.

Je jasné, že menové výkyvy sa pre spoločnosť ukázali ako problematické. Na základe konštantných mien by sa celkový príjem spoločnosti Pfizer medziročne zvýšil o 2% namiesto dvojpercentného poklesu.

Niet divu, že biofarmaceutický segment bol v druhom štvrťroku najúspešnejším obchodom s medziročným nárastom príjmov o 2% na 9,6 miliardy dolárov. Ibrance a Eliquis vykázali nárast prevádzkových tržieb o 27%, respektíve 26%. Xeljanz bol hlavným ťahúňom medzi najlepšími lieky spoločnosti Pfizer s medziročným nárastom prevádzkových tržieb o 36%.

Predaj však medziročne poklesol o 10% u najpredávanejšieho produktu Pfizer, pneumokokovej vakcíny Prevenar 13. Spoločnosť uviedla, že tento pokles bol spôsobený predovšetkým nižšími vládnymi nákupy v druhom štvrťroku a poklesom predaja na trhu pre dospelých.

Tržby v segmente Upjohn poklesli o 11% oproti predchádzajúcemu roku na 2,8 miliardy dolárov. Táto jednotka zaznamenala v Číne 20% pokles prevádzkových tržieb najmä v dôsledku implementácie nákupného programu založeného na objeme v niektorých čínskych mestách v marci 2019. Tržby z Viagry naďalej klesali v dôsledku zvýšenej všeobecnej konkurencie.

Segment spotrebiteľskej zdravotnej starostlivosti spoločnosti Pfizer vykázal tržby za Q2 vo výške 862 miliónov dolárov, medziročne o 3% menej. Tržby sa však prevádzkovo zvýšili o 1%, pričom 4% prevádzkový rast na medzinárodných trhoch bol čiastočne kompenzovaný 2% poklesom príjmov v USA.

Budúci výhľad

Vedenie firmy Pfizer teraz očakáva tržby za celý rok 2019 medzi 50,5 a 52,5 miliardami dolárov. To je menej ako odhad, prezentovaný v apríli, ktorý predstavoval 52 až 54 miliárd dolárov. Táto revízia smerom nadol je spôsobená očakávaným vznikom spoločného podniku v oblasti zdravotnej starostlivosti o spotrebiteľa so spoločnosťou GlaxoSmithKline v auguste a očakávaným ukončením akvizície spoločnosti Array BioPharma.

Vedenie spoločnosti teraz tiež očakáva upravený zisk na akciu za celý rok 2019 medzi 2,76 a 2,86 dolárov na akciu. Predtým vedenie spoločnosti očakávalo celoročný upravený zisk na akciu vo výške 2,83 až 2,93 dolárov na akciu.

Skutočne veľkým rozvojom, na ktorý sa môžeme tešiť, je samozrejme plánované spojenie Upjohn s firmou Mylan. CEO spoločnosti Pfizer Albert Bourla uviedol, že očakáva, že dokončenie tejto transakcie dostane spoločnosť Pfizer „medzi špičku v obore a poskytne rast tržieb a upraveného zriedeného zisku na akciu v polovici roka 2020“. Dodal tiež, že Pfizer bude aj naďalej „alokovať významný kapitál priamo akcionárom, predovšetkým prostredníctvom dividend“.

ročný graf Pfizer, zdroj: GOOGLE

Ocenenie

Veľa investorov a analytikov je skeptická k chystaným krokom spoločnosti Pfizer. Aj po znížení odhadu očakávaného zisku na akciu za celý rok 2019, ktorého stred činí 2,81 dolárov, sa akcie spoločnosti Pfizer teraz obchodujú s pomerom ceny a zisku vo výške 12,3. Priemerný pomer ceny a zisku za posledných päť rokov predstavuje 22,04 a ocenenia širšieho trhu (S & P 500) sa tiež pohybuje okolo tejto hodnoty. Na tomto základe sa akcie spoločnosti Pfizer pri súčasnej cene javia ako podhodnotené. Dividendový výnos sa pohybuje okolo 4% a pri súčasnej výške dividendy sa javí ako bezpečná ako z hľadiska zisku na akcii tak volného peňažného toku.

Hodnotenie

Spoločnosť Pfizer je dobrou voľbou pre dividendových investorov. Neočakávame, že výnosy budú fantastické počas zostávajúcich fáz býčieho trhu, ale očakávame, že sa spoločnosti Pfizer v budúcej kríze bude dariť dobre. Rozsiahle portfólio nových liekov čaká na schválenie, čo spoločnosti zaručí dlhú životnosť v odbore. Pri súčasnej cene, výnosu a budúcom výhľade hodnotíme akcie spoločnosti Pfizer ako vhodné ku kúpe.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár