Investičné tipy – Walgreen Boots Alliance

Akcie Americké akcie Dividendy Zdravotníctvo

Walgreens Boots Alliance Inc. (WBA:NYSE)

Popis spoločnosti

Walgreens je najväčšia maloobchodná lekárenská firma ako v Spojených štátoch, tak v Európe. Spoločnosť bola založená už v roku 1901. Súčasnú podobu spoločnosť získala, keď sa Walgreens v roku 2014 zlúčil s Alliance Boots. Spoločnosť prevádzkuje približne 18 750 obchodov v 11 krajinách po celom svete

Výsledky

Spoločnosť nedávno uzavrela prvý štvrťrok fiškálneho roku 2020 a výsledky boli zmiešané. Vedenie spoločnosti vykázalo za štvrťrok pokles upraveného zisku na akciu o 6%, zatiaľ čo tržby vzrástli o 1,6% (o 2,3% bez započítania vplyvu meny) a to vďaka pokračujúcemu rastu v segmente Retail Pharmacy USA a nárastu o 5,2% v Pharmaceutical Wholesale segmente.

Budúci výhľad

Vedenie spoločnosti dosiahlo v minulom štvrťroku pokrok v rade strategických cieľov. Bol založený spoločný podnik so spoločnosťou McKesson (MCK) a vytvorená organizácia so spoločnosťou Kroger (KR). Vedenie sa domnieva, že na tieto strategické partnerstvá pomôžu zvýšiť podiel na trhu a zlepšiť výhľad pre dlhodobý rast. V krátkodobom horizonte vedenie očakáva relatívne malú zmenu zisku na akciu.

Posledný štvrťrok ukázalo, že vedenie spoločnosti pokračuje v boji s rastom zisku na akciu, ale tiež podniká kroky na zabezpečenie dlhodobého rastu strategickými investíciami. Cieľom je urýchliť digitalizáciu, reštrukturalizovať maloobchodné podnikanie, transformovať svoje obchody do susedných zdravotníckych stredísk a výrazne zlepší nákladovú efektivitu.

päťročný graf Walgreens Boots Alliance Inc., zdroj: GOOGLE

Ocenenie

Akcie spoločnosti Walgreens sa aktuálne obchodujú za cenu približne 54 dolárov a stred odhadu upraveného zisku na akciu za fiškálny rok 2020 je vo výške 6,00 dolárov. Výsledkom je, že akcie sa obchodujú za pomer ceny k zisku 9,0. To je veľmi nízke ocenenie pre vysoko ziskovú spoločnosť so silnou značkou a vedúcim postavením vo svojom odbore.

Index S & P 500 má v súčasnosti priemerný pomer ceny k zisku cez 21. Za posledných 10 rokov mala spoločnosť Walgreens priemerný pomer ceny k zisku 16,2.

V dôsledku toho sa zdá, že akcie Walgreens sú podhodnotené a to tak voči širšiemu trhu, ako aj voči vlastným historických priemerov. Ale vzhľadom k pomalšiemu rastu Walgreens a súčasným trhovým podmienkam, vidíme férové ocenenie pri pomere ceny k zisku vo výške 12.

Hodnotenie

Pokiaľ ide o maloobchodné akcie, na trhu sú veľké obavy. To je zrejmé aj u silných maloobchodníkov, ako je Walgreens. Investori sa nielen obávajú pomaly sa meniaceho prostredia pre maloobchodníkov s kamennými predajňami, ale aj toho, že Amazon vstúpi do zdravotníctva.

Walgreens zostáva silnou spoločnosťou so silnou značkou a pozitívnymi vyhliadkami na rast. Pridanie Rite Aid umožnilo spoločnosti zvýšiť svoj podiel na trhu s liekmi na predpis.

Okrem toho ponúka spoločnosť Walgreens dividendový výnos vyšší než ponúka trh. Vzhľadom k obchodnému základu by spoločnosť nemala mať ťažkosti s každoročným zvyšovaním dividendy. Považujeme akcie za výrazne podhodnotené a hodnotíme ich ako vhodné k nákupu.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár