Investori milujú Vanguard High Dividend Yield ETF

Akcie Dividendy Financie všetky články

The Vanguard High Dividend Yield ETF (NYSE: VYM) je jedným z najväčších domácich obchodovaných dividendových fondov a fond naďalej rastie vďaka viac ako dvom miliardám dolárov v medziročnom príleve, ale pochopenie, prečo majú investori radi tento fond je rovnako dôležitý ako vedomie, že VYM naďalej priťahuje ďalšie aktíva.

Čo sa stalo

VYM, ktorý sleduje index vysokej výnosnosti FTSE, je nad 14,62%. Áno, to zaostáva za S&P 500 a ďalšími hlavnými domácimi referenčnými hodnotami vlastného kapitálu, ale záujem investorov o fond Vanguard sa dá pripísať jeho zníženej nestabilite v porovnaní so štandardnými indexmi a jeho výnosom z dividend 3,12%.

V súčasnosti nemožno 3,12% z hľadiska výnosov považovať za „vysoké“, nie je to však až tak vysoké, keďže investori sú nútení uvažovať o prípadných zníženiach dividend medzi jednotlivými zložkami fondu. V skutočnosti to nie je priestor, ktorý hovorí, že len málo z tých, ktorí sú držiteľmi VYM, sú dôveryhodnými „platiteľmi“ dividend v blízkej dobe a to isté platí pre väčšinu, ak nie pre všetkých jej 10 najlepších holdingov, skupinu, ktorá kombinuje 26,50% zoznamu fondu.

päť ročný graf VYM, zdroj: ETF.com

Prečo je to dôležité

Okrem toho váha trhovej kapitalizácie spoločnosti VYM usmerňuje fond smerom k veľkým a mega veľkým spoločnostiam s vysokou kapitalizáciou so silnými súvahami a od spoločností, ktoré by mohli znížiť podiel dividend.

„Tento fond však váži svoje držby na základe trhovej kapitalizácie, ktorá ho nakláňa k relatívne väčším spoločnostiam, ktoré si pravdepodobne budú udržiavať výplatu dividend,“ uviedol Morningstar v nedávnej správe. „Jeho priemerná trhová kapitalizácia historicky prevyšovala index Russell 1000 Value Index. Zaťažovanie trhovou kapitalizáciou tiež znižuje obrat a súvisiace obchodné náklady. “

Napriek tomu, že je VYM umiestnený ako ETF s „vysokým výnosom“, nehlási si sa k nehnuteľnostným akciám a na verejné služby pripisuje iba 9,2% svojej váhy. Štyri ďalšie sektory – finančné služby, spotrebný tovar, zdravotníctvo a technológie – majú vo VYM väčšiu váhu ako verejné služby.

Čo bude ďalej

Dlhší návrat k hodnotovým akciám by pravdepodobne vyústil nahor do VYM vzhľadom na jeho sklon k hodnotám.

„Zameranie fondu na dividendový výnos znamená, že má hodnotovú orientáciu,“ uviedol Morningstar. „Za desať rokov do augusta 2019 patril medzi výkonnejšie fondy v kategórii Morningstar s vysokou hodnotou. Hodnotové stratégie však v poslednom desaťročí podcenili širší americký trh a táto stratégia nebola výnimkou. V rovnakom časovom úseku každoročne zaostávala index Russell 1000 o jeden percentuálny bod. “

Zdroj: finance.yahoo 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár