Investori zameraní na pasívny príjem by mali zvážiť tieto 3 tabakové akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

Akcie tabaku boli dlho obľúbenými medzi investormi, ktorí sú zameraní na dividendový príjem. Prečo? V prvom rade, často vyplácajú vysoké dividendové výnosy (nad 5%). Niekoľkí vyvolení tiež udržiavali dlhú históriu zvyšovania svojich dividend a to aj počas recesií.

Okrem toho má toto odvetvie niekoľko výhod, ktoré ho robia atraktívnym pre investície. Najlepšie mená v tabaku majú schopnosť v priebehu času zvyšovať ceny, zatiaľ čo dopyt po tabakových výrobkoch zostáva stabilný aj počas hospodárskych poklesov. Toto odvetvie tiež ťaží z vysokej návratnosti investovaného kapitálu, ako aj z vysokých prekážok vstupu.

Výsledkom je, že akcie tabaku sú správne na výber – najmä pre príjmových investorov, ktorí hľadajú vysoké dividendové výnosy a stabilné výplaty.

Ale aké sú momentálne najlepšie príležitosti v tabaku? Všetky tieto tri akcie majú výnosy vyššie ako 5%, konzistentné výsledky v oblasti dividend a budúci potenciál rastu dividend.

  • Altria (NYSE: MO)
  • Philip Morris International (NYSE: PM)
  • Universal Corporation (NYSE: UVV)

Altria (MO:NYSE)

Výnos dividend: 8,01%

Akcia MO je pravdepodobne jednou z najpozoruhodnejších akcií tabaku v USA a jej vlajková loď značky Marlboro má 40%-ný podiel na maloobchodnom trhu. Okrem toho Altria vlastní aj populárne značky žuvacieho tabaku Skoal a Copenhagen, víno Ste.Michelle a približne 10%-ný investičný podiel v globálnom pivnom gigante Anheuser-Busch (NYSE: BUD).

Altria je legendárna dividendová akcia. Spoločnosť zvýšila svoju dividendu už 50 rokov za sebou, čím sa zaradila na exkluzívny zoznam 30 dividendových kráľov. Čiastočne za to vďačí svojim trvalým konkurenčným výhodám, ktoré generujú mimoriadne vysokú návratnosť kapitálu a zároveň ťažia z významných úspor z rozsahu vo výrobe a distribúcii.

ročný graf Altria, zdroj: GOOGLE

A pretože má špičkovú značku, Altria môže v priebehu času zvyšovať ceny a zvyšovať tak príjmy. MO aj napriek pandémii pokračovala v dobrých výsledkoch aj v roku 2020. V poslednom štvrťroku sa tržby vo výške 5,67 miliárd dolárov medziročne zvýšili o 4,9% a prekonali odhady analytikov. Upravený zisk na akciu (EPS) medzitým dosiahol 1,19 dolárov, čím prekonal prognózy o 4 centy.

A nakoniec, v reakcii na klesajúcu mieru fajčenia, investovala aj do nových kategórií, čo bolo zdôraznené nákupom 35%-ného podielu v spoločnosti Juul za 13 miliárd dolárov. To spôsobilo, že Altria bola vystavená kategórii rýchleho rastu. Okrem toho tiež nedávno oznámila investíciu v hodnote 1,8 miliárd dolárov do kanadskej konopnej spoločnosti Cronos (NASDAQ: CRON). To umožnilo získať 45%-ný akciový podiel v spoločnosti CRON a tiež opciu na získanie ďalších 10% vlastníckeho podielu. Spoločnosť Altria nakoniec uskutočnila rozsiahly výskum a vývoj vlastného tabakového výrobku IQOS, ktorý nehorí.

Kombinácia vapingu, marihuany a nových tabakových výrobkov podporí budúci rast spoločnosti Altria, aj keď tradičné cigarety klesajú. Investície do spoločností Anheuser-Bush, ako aj do vinárskych a bezdymových tabakových spoločností budú naďalej zabezpečovať rast a teda aj veľkú dividendu.

Philip Morris International (PM:NYSE)

Výnos dividend: 5,65%

Ďalej na zozname tabakových akcií je spoločnosť Philip Morris International, spoločnosť, ktorá sa odčlenila od spoločnosti Altria pred viac ako desiatimi rokmi. Dnes spoločnosť PM predáva značku Marlboro a mnoho ďalších mimo USA. Zatiaľ čo Altria dominuje v USA, PM má práva na medzinárodných trhoch.

Aj keď rok 2020 negatívne ovplyvnil akcie PM, vzhľadom na zložitú prevádzkovú klímu si viedli relatívne dobre. Čisté príjmy poklesli v 3. štvrťroku 2020 o 1,5%, pretože na mnohých medzinárodných trhoch došlo v dôsledku pandémie k hospodárskemu poklesu. Schopnosť spoločnosti zvyšovať ceny však spôsobila 6,5%-ný rast výnosov na jednotku a 5,6%-ný upravený rast zriedeného EPS. Za prvé tri štvrťroky dohromady sa upravený zriedený EPS zvýšil o 7,4%.

ročný graf Philip Morris, zdroj: GOOGLE

Konzistentná ziskovosť a stabilný rast výnosov spoločnosti Philip Morris teda spoločnosti umožnili udržať si dividendu. PM v septembri dokonca zvýšila dividendu o 2,6%.

Rovnako ako Altria, aj táto spoločnosť vidí svoju budúcnosť v oblasti nových produktov. Ale zatiaľ čo MO sa zmysluplne rozšírila do susedných vice kategórií, ako je pivo, víno a marihuana, PM stavia svoju budúcnosť na IQOS. Spoločnosť v posledných dvoch rokoch výrazne zvýšila svoje kapitálové výdavky na vývoj a výrobu tohto nového produktu. IQOS zaznamenal veľký úspech na niektorých trhoch – napríklad v Japonsku a Kórei.

Výnosy generované portfóliom PM so zníženým rizikom sa zmenili z – v podstate nulovej hodnoty v roku 2014 – na takmer 5 miliárd dolárov ročne. Za prvých deväť mesiacov roku 2020 predstavovali produkty spoločnosti PM so zníženým rizikom (RRP) 23% jej celkových výnosov v danom období. Pokračujúci rast RRP umožní spoločnosti neustále zvyšovať dividendy.

Universal Corporation (UVV:NYSE)

Výnos dividend: 6,20%

Spoločnosť Universal Corporation je jedným z najväčších vývozcov a dovozcov listového tabaku na svete. Spoločnosť je veľkoobchodný nákupca a spracovateľ tabaku pôsobiaci medzi farmami a spoločnosťami, ktoré vyrábajú cigarety, cigary a fajkový tabak.

Rovnako ako Altria, aj spoločnosť Universal je kráľom dividend, pretože tiež zvýšila svoju výplatu dividend už 50 rokov po sebe. Vďaka svojej vedúcej pozícii v spracovaní si UVV udržala aj dlhoročné výsledky stabilnej ziskovosti pri poklese fajčenia. Okrem toho zvýšenia cien vyvážili znížený dopyt a pomohli spoločnosti zostať ziskovou. V minulom roku vykázala upravený EPS na 3,49 dolárov. Udržiavanie konzistentnej ziskovosti umožnilo spoločnosti vrátiť nadmerné zisky akcionárom prostredníctvom dividend a spätného odkúpenia akcií.

ročný graf Universal Corp., zdroj: GOOGLE

Do budúcnosti chce Universal pokračovať v diverzifikácii svojho obchodného modelu. V reakcii na klesajúcu mieru fajčenia sa rozšírila na spracovanie ďalších produktov, ako je ovocie a zelenina. V skutočnosti spoločnosť uskutočnila niekoľko akvizícií v tejto oblasti.

Napríklad minulý rok získala spoločnosť UVV spoločnosť FruitSmart, špeciálneho spracovateľa ovocných a zeleninových prísad. FruitSmart dodáva džúsy, koncentráty, zmesi, pyré, vlákna a ďalšie potravinárske, nápojové a aromatické produkty po celom svete. 1. októbra spoločnosť Universal tiež dokončila akvizíciu spoločnosti Silva International, ktorá sa zaoberá spracovaním dehydrovanej zeleniny, ovocia a bylín.

Tento zámer by mal pomôcť akciám UVV prispôsobiť sa zložitej situácii, ktorej čelí tabakový priemysel, a umožniť udržanie si titulu dividendového kráľa. Vďaka tomu je toto meno medzi investormi v oblasti tabaku najlepším uchádzačom pre investorov zameraných na pasívny príjem.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár