Teva zaplatí 260 miliónov USD.

Akcie Americké akcie všetky články

Izraelská Teva a traja dodávatelia opioidov sa v USA vyhli súdu. Zaplatia 260 miliónov USD.

Traja veľkí distribútori a jeden výrobca liečiv sa vyhli na poslednú chvíľu súdu, ktorý mal začať v súvislosti s opioidovou krízou v Ohiu. Dohodli sa na mimosúdnom vyrovnaní vo výške 260 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na právneho zástupcu dvoch ohaiských okresov. Opioidová kríza si podľa Strediska pre kontrolu chorôb a prevenciu (CDCP) v rokoch 1999 až 2017 vyžiadala okolo 400 tisíc životov.

Štvorica firiem – distribútori AmerisourceBergen (ABC:NYSE), Cardinal Health (CAH:NYSE), McKesson (MCK:NYSE) a izraelský výrobca Teva Pharmaceutical (TEVA:NYSE) – detaily vyrovnania ešte zverejnia. Právny zástupca žalobcov Hunter Shkolnik uviedol, že Teva zaplatí 20 miliónov dolárov v hotovosti a za 25 miliónov dolárov nakúpi liek Suboxone. Ten užívajú ľudia, ktorí sa chcú závislosti od opioidov zbaviť.

ročný graf TEVA PHARMACEUTICAL, zdroj: FINANZEN100

Sudca uviedol, že stanoví nový dátum pre začatie súdneho procesu s piatym zo žalovaných, s americkým reťazcom lekární Walgreens Boots Alliance (WBA:NYSE). Šiesty odporca, menšia distribučná spoločnosť Henry Schein (HSIC:NASDAQ), súdnemu procesu v Ohiu unikol vďaka vyrovnaniu 1,25 milióna dolárov.

V piatok sa firmám nepodarilo dosiahnuť širšieho mimosúdneho vyrovnania vo výške 48 miliárd dolárov, ktorým sa chceli vyhnúť 2600 žalobám. Tie na spoločnosti podali jednotlivé americké mestá, okresy a štáty, pripomenula agentúra Reuters.

Žalobcovia spravidla výrobcov liečiv obviňujú z toho, že výhody opioidov zveličili a naopak bagatelizovali riziká vzniku závislosti. Distribútori podľa nich zase nenahlásili príliv podozrivých objednávok.
Farmaceutické firmy poukazujú na to, že štítky na liekoch schválené štátnym úradom CDCP pred možným vznikom závislosti varujú. Distribútori sa bránia tým, že sú „len malý článok farmaceutického dodávateľského reťazca“, ktorého funkciou je dodať lieky predpísané lekármi k pacientom.


Zdroj: euro.cz, ctk

Ohodnoť článok

Pridaj komentár