Je dividenda Exxon Mobil bezpečná?

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel Ropa

Exxon Mobil (NYSE:XOM) zvýšila dividendu 37 rokov po sebe. Tento rekord je zdanlivo rovnako spoľahlivý ako čokoľvek, čo môžu investori očakávať na Wall Street. V apríli spoločnosť Royal Dutch Shell (NYSE: RDS.A) (NYSE: RDS.B) prvýkrát od roku 1945 znížila svoju dividendu. Dividendové zníženie spoločnosti Shell by malo slúžiť ako budíček pre investorov spoločnosti Exxon Mobil, ktorí veria jej 7,3%-nej dividende, ktorá je podľa nich neporaziteľná.

Akciová spoločnosť Exxon Mobil zaznamenala od roku 2000 výplatu dividend väčšinou medzi 2% a 5%. Je bezpečné predpokladať, že vedenie to chce mať práve na tej úrovni. Akcie spoločnosti Exxon Mobil však za posledných päť rokov klesli celkovo o 45%, čo najhorším možným spôsobom zvýšilo jej dividendový výnos.

Investori chcú, aby dividendové výnosy rástli v dôsledku výplaty, nie v dôsledku klesajúcej ceny akcií.

Základy akcií Exxon Mobil

Neexistuje zaručený spôsob, ako určiť, kedy je dividenda akcií ohrozená, ale existuje niekoľko červených „vlajok“, ktoré treba sledovať. Začnime so základmi spoločnosti.

V tomto okamihu musia dokonca aj vlastníci akcií XOM pripustiť, že základy spoločnosti nie sú skvelé.

Násobok budúcich výnosov spoločnosti Exxon je približne 32,6, čo je určite najvyššia hodnota pre spoločnosť v nízko rastovom priemysle, ako je ropa a plyn. Nie je prekvapujúce, že pomer PEG, ktorý ovplyvňuje rast, je 2. PEG nad 2 nie je ani zďaleka ideálny.

Dlh spoločnosti Exxon je tiež veľkým problémom. Spoločnosť mala na konci roka 2019 dlh vo výške 46,9 miliárd dolárov, v marci však vydala 9,5 miliárd dolárov na boj proti Covid-19. Našťastie vzhľadom na obrovskú veľkosť spoločnosti je pomer dlhu k vlastnému kapitálu stále primeraný 0,33. Tento pomer však v posledných piatich rokoch vzrástol o 67%, čo je znepokojujúci trend.

Posledný štvrťrok bol katastrofa pre akcie Exxon Mobil v dôsledku kolapsu cien ropy a globálneho zastavenia cestovania. Tržby klesli o 10,5%, čistý zisk klesol o 125,9% a čisté ziskové marže poklesli o 129,1%. Prvá polovica roku 2020 bude takmer určite anomáliou. Tieto čísla sú však stále bolestivé.

Za posledných päť rokov je celkový výsledok spoločnosti (12-mesačný čistý zisk, ziskové rozpätie a príjmy), celkovo medzi 22 a 52%.

Pomer výplaty

Aj keď sú tieto základné metriky dôležité, najdôležitejšou metrikou pre všetkých dividendových investorov je pomer výplaty. Pomer výplaty je výplata dividendy na jednu akciu vydelená jej ziskom na akciu. Tento pomer predstavuje hrubý odhad toho, do akej miery sú zisky spoločnosti prísne viazané na výplaty dividend.

V ideálnom prípade zdravé dividendy budú mať výplatné pomery pod 50%, ale čím nižší je pomer, tým lepšie.

Bohužiaľ, pomer výplaty spoločnosti Exxon založený na koncových 12 mesačných príjmoch je teraz 154,6%. Neočakáva sa, že Exxon dosiahne v roku 2020 zisk. Preto bude celá jej výplata dividend v tomto roku financovaná z dlhov. Jej predpokladaná miera výplaty založená na odhadoch 2021 je 892,3%. Inými slovami, za každý dolár zisku, ktorý spoločnosť Exxon zarobí v roku 2021, vyplatí spoločnosť dividendu takmer 9 dolárov. 

Budúcnosť pre Exxon Mobil 

Problémom prílišného spoliehania sa na finančné metriky a prognózy v týchto dňoch je jednoducho obrovské množstvo hospodárskej neistoty. Býci Exxon Mobil by pravdepodobne tvrdili, že prognózy analytických výnosov na rok 2021 sú jednoducho príliš nízke.

ročný graf Exxon Mobil, zdroj: GOOGLE

Analytik Bank of America Doug Leggate hovorí, že investori by sa mali zamerať na oživenie Exxonu aj po druhom štvrťroku. „Pri zotavení bude mať rastovú kapacitu na podporu rýchleho znižovania dlhu, ktorá nie je k dispozícii mnohým jeho kolegom,“ hovorí.

Tiež tvrdí, že vedenie spoločnosti Exxon sa zaviazalo k dividende. Exxon má tiež krátkodobú finančnú flexibilitu, aby sa držala svojho slova.

„Ak existuje jedna akcia, ktorú vlastniť počas tohto poklesu, je to určite XOM, s tým ako teraz vedie v sektore dividend, keďže vlastne vypláca investorov za čakanie,“ hovorí Leggate.

Bank of America má rating „buy“ a cieľovú cenu 77 dolárov pre akcie XOM.

Záver

Nie je pochýb o tom, že Exxon je na tesnom mieste vzhľadom na náročné prostredie a svetové tlaky na fosílne palivo. Vedenie spoločnosti zatiaľ uviedlo, že dividenda je bezpečná. Investori si však musia uvedomiť, že manažment spoločnosti Shell hovoril to isté len pred pár mesiacmi.

Súčasné fundamenty naznačujú, že investori cenných papierov Exxon Mobil by určite nemali túto dividendu považovať za samozrejmosť. Kľúčom k schopnosti spoločnosti Exxon udržať si svoju dividendu v priebehu času bude to, ako rýchlo a do akej miery sa jej základný obraz v druhej polovici roku 2020 a neskôr zlepší.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár