Je dividenda Qualcomm bezpečná?

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie

Rovnako ako väčšina polovodičových akcií, aj akcie Qualcomm (QCOM:NASDAQ) prešli v roku 2019 divokou jazdou. Akcie začiatkom roka klesli o viac ako 30%. V poslednom mesiaci sa však rast akcie Qualcomm obnovil. Koncom roka akcie uzatvárajú na svojich maximách.

Väčšina nedávnych nárastov akcií Qualcomm (QCOM:NASDAQ) bola spôsobená silnými príjmami spoločnosti. 6. novembra spoločnosť vykázala zisk na akciu 78 centov. To bolo nad odhadmi analytikov (71 centov). Spoločnosť tiež priniesla 4,80 miliárd dolárov v porovnaní s priemerným odhadom analytikov – 4,71 miliárd dolárov.

Aj keď súčasný rast Qualcommu má za následok, že niektorí analytici vidia ružovú budúcnosť, Qualcomm má históriu, ktorá dáva investorom neistotu.

QCOM – dividenda

Spoločnosť Qualcomm (QCOM:NASDAQ) za posledných sedem štvrťrokov držala dividendu stabilne na 62 centoch. Výnosy spoločnosti z dividend dosahujú 2,74%. Odráža to nedávny nárast akcií Qualcomm. Keď sa cena akcií spoločnosti zvýšila, dividendový výnos akcií QCOM klesol. Spoločnosť však ostáva konkurencieschopná.

Qualcomm (QCOM:NASDAQ) v súčasnosti vypláca dividendu vo výške viac ako 87 centov na akciu zo svojich ziskov.

QCOM – obchodné segmenty

Qualcomm (QCOM:NASDAQ) je jedna spoločnosť, ktorá má dva odlišné obchodné segmenty. Známejší segment je segment čipov Qualcomm CDMA Technologies (QCT). Má však aj licenčné podnikanie, Qualcomm Technology Licensing (QTL). Posledné vymenované podnikanie bolo rušivé pre akcie Qualcomm.

Podnik QTL predstavoval približne 80% ziskov a cash flow spoločnosti Qualcomm. Keďže QTL sa primárne zameriava na vyberanie licenčných poplatkov, nie je prekvapujúce, že poskytne marže vo výške asi 85%.

V posledných niekoľkých rokoch sa však spoločnosť Qualcomm (QCOM:NASDAQ) zapájala do právnych bitiek kvôli obvineniam zákazníkov z porušovania protimonopolných zákonov. QCOM už dlho má politiku „bez licencie, bez čipov“, aj keď smartfóny nemôžu získať prístup k celosvetovým sieťam bez čipov.

Táto politika však postavila spoločnosť na krížovú bitku s Federal Trade Commission (Federálna obchodná komisia). FTC začala súdny proces, v ktorom tvrdila, že Qualcomm bol monopol.

Federálny súd rozhodol v prospech FTC. Ak bude toto rozhodnutie potvrdené, spoločnosť Qualcomm bude nútená zmeniť svoje licenčné postupy tak, aby boli v súlade s priemyselnými normami a spravodlivými, primeranými a nediskriminačnými praktikami (FRAND).

Rozhodnutie súdu by mohlo zničiť spoločnosť Qualcomm (QCOM:NASDAQ) v oblasti QTL. A ako sme už uviedli, QTL je zodpovedná za 80% ziskov spoločnosti, takýto krok by určite mal nepriaznivý vplyv aj na dividendu spoločnosti.

ročný graf QUALCOMM, zdroj: GOOGLE

Qualcomm – rozhodnutie FTC

Spoločnosť Qualcomm (QCOM:NASDAQ) bola úspešná, pokiaľ ide o prerušenie konania v rámci odvolania. Vzhľadom na profil tohto prípadu je pravdepodobné, že súd prípad urýchli. To znamená, že rozhodnutie by sa mohlo vydať niekedy v roku 2020.

Bude však Qualcomm (QCOM:NASDAQ) úspešný? Ankur Kapoor, protimonopolný partner spoločnosti Constantine Cannon, tvrdí, že ak má spoločnosť Qualcomm byť úspešná, bude musieť úspešne podkopať právny základ rozhodnutia.

„Jedinou možnosťou, ako to Qualcomm môže zvrátiť pri odvolaní, je čisto zákonná otázka, čisto právny problém,“ uviedol Kappor. „Ide aj o to, či porušenie povinností FRAND môže alebo nemusí predstavovať porušenie pravidiel alebo či je to iba porušenie zmluvy.“

Qualcomm – čo ďalej

Zatiaľ čo prebieha protimonopolný prípad, obchodný model spoločnosti Qualcomm (QCOM:NASDAQ) a jej dividenda vyzerajú byť v najbližších štvrťrokoch v bezpečí. A zatiaľ sa zdá, že analytici budú mať na burze ohľadom Qualcommu býčí výhľad. Ich priemerný cenový cieľ ohľadom Qualcommu je 87,27 dolárov s rozpätím 60 – 115 dolárov. Ich priemerné hodnotenie na akciách QCOM je „buy“.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár