JPMorgan: 2 dividendové „buy“ a 1 “hold”

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel Spotrebiteľský sektor Základné materiály

Teraz sme na medveďom trhu, pretože pandémia koronavírusu, karantény a obmedzenia na boj proti nej tvrdo zasiahli celosvetovú ekonomiku. Ale na Wall Street sa hovorí – býci a medvede zarábajú peniaze, zatiaľ čo ošípané sú zabité. Áno, trhy klesajú, ale dôvtipný investor môže stále nájsť ziskové hry – je to jednoduché : stačí nebyť nenásytný a zisk môžete zmeniť bez ohľadu na podmienky na trhu.

Od začiatku strachu z vírusu a počas ekonomického výkyvu od býka k medveďovi, investičná banka JPMorgan držala prst na pulze akciového trhu. Analytici firmy hľadajú akcie, ktoré ponúkajú potenciálne zisky – alebo úskalia. S inštitucionálnou múdrosťou siahajúcou viac ako 200 rokov prináša JPM na trhy dlhodobú perspektívu.

Preskúmali sme nedávne výskumy spoločnosti JPMorgan a vybrali sme tri akcie s mimoriadne vysokými výnosnými dividendami a značným potenciálom rastu – nad 50% v nasledujúcich mesiacoch. Jeden z nich si však od investorov vyžaduje väčšiu opatrnosť. Pozrime sa bližšie.

päťročný graf Nutrien, Ltd., zdroj: GOOGLE

Nutrien, Ltd. (NTR:NYSE)

Začneme s poľnohospodárskou spoločnosťou. Spoločnosť Nutrien začala podnikať pod súčasným názvom v januári 2018 po zlúčení spoločností PotashCorp a Agrium. Nutrien so sídlom v Saskatoone v Saskatchewane je najväčším výrobcom hypermangánových a dusíkatých hnojív na svete, ktoré sú nevyhnutné v modernom poľnohospodárstve a poľnohospodárstve veľkých podnikov. Aj po poklese súčasného trhu má spoločnosť stále celkový trhový strop 15 miliárd dolárov.

Spoločnosť NTR vo štvrtom kvartáli v roku 2019 vykázala zisk vo výške 9 centov, čo je hlboko pod prognózou – 29 centov. Príjmy boli tiež výrazne pod odhadmi – 3,44 miliardy dolárov. Čo sa týka budúcnosti, spoločnosť poskytla usmernenie pre fiškálny rok 2020 a teda EPS v rozmedzí 1,90 až 2,60 dolárov, čo bolo pod konsenzom, ktorý očakával 3,04 dolárov. Napriek smutnej štvrťročnej správe sa akcie NTR v skutočnosti mierne zvýšili – a prudko poklesli až v prvom marcovom týždni, keď sa nedalo vyhnúť vplyvu koronavírusu.

Spoločnosť Nutrien si zachovala dividendu po dobu 45-tich štvrťrokov, pričom ďalšia platba je naplánovaná na polovicu apríla. Ročná platba je vo výške 1,80 dolárov a výnos je 6,8%. Ak vezmeme do úvahy, že priemerný výnos spoločností kótovaných v indexe S&P je iba 2% a že Fed znížil svoju kľúčovú sadzbu na takmer nulovú hodnotu, akcie NTR ponúkajú investorom značnú návratnosť.

Analytik Jeffrey Zekauskas vo svojich nedávnych pripomienkach ku NTR dal tejto akcii upgrade z „neutral“ na „buy“. Spolu s tým určil cenový cieľ vo výške 44 dolárov, čo znamená potenciálny rast 69%.

Na podporu svojho stanoviska Zekauskas hovorí: „Myslíme si, že stabilita poľnohospodárskeho dopytu a celková finančná návratnosť dokážu prilákať investorov v prostredí neistého globálneho priemyselného dopytu ovplyvneného COVID-19 … Myslíme si, že veľké maloobchodné podnikanie Nutrienu má dobrú pozíciu do roku 2020, vzhľadom na pravdepodobné zvýšenia vysadených akrov kukurice a sóje.“

Celkovo získala Nutrien v posledných týždňoch 9 hodnotení „buy“ a 4 „hold“, čo dalo akcii rating „moderate buy“  z pohľadu konsenzu analytikov. Akcie NTR sa predávajú za zľavnenú cenu 26,63 dolárov a priemerný cenový cieľ 51,85 dolárov naznačuje v nasledujúcich mesiacoch prémiu vo výške 92%.

ročný graf BHP Group, Plc., zdroj: GOOGLE

BHP Group, Plc. (BHP:LON)

Pokračujeme s banským konglomerátom BHP. Spoločnosť má hlavné ťažobné činnosti v Austrálii, Severnej Amerike a Južnej Amerike, ako aj ťažbu ropy a plynu v USA, Veľkej Británii, Alžírsku a Karibiku. Ťažobné operácie, ktoré tvoria väčšinu úsilia spoločnosti, sa zameriavajú na uhlie, meď a železnú rudu. BHP zaznamenala v roku 2019 tržby vyššie ako 44 miliárd dolárov.

BHP hlásila pozitívne výsledky práve v čase, keď sa epidémia koronavírusu začala rozširovať. Vedenie spoločnosti uviedlo, že neočakáva, že COVID-19 bude mať výrazný vplyv na súčasné operácie, ale môže sa tak stať, ak sa prepuknutie choroby rozšíri ešte viac. Čína, epicentrum koronavírusu, je hlavným kupcom austrálskej železnej rudy spoločnosti BHP.

To znamená, že v 2019 spoločnosť BHP vykázala solídne výsledky s polročným ziskom 4,9 miliardy dolárov a voľným hotovostným tokom 3,7 miliardy dolárov. Zisk vo voľnom peňažnom toku súvisel s vyššími cenami železnej rudy. Masívna fiškálna výkonnosť podporila 65-percentné dividendové vyhlásenie spoločnosti. BHP vypláca dividendy polročne a upravuje platby, aby zabezpečila udržateľnosť. Súčasná anualizovaná dividenda je 1,30 dolárov, čo predstavuje silný výnos 8,24%. Vďaka pevnému finančnému postaveniu je spoločnosť BHP v dobrej pozícii na zvládnutie súčasnej búrky na trhu.

Analytik Lyndon Fagan v nedávnej správe aktualizoval svoje hodnotenie BHP a prešiel z „neutral“ na „buy“. Jeho cenový cieľ – 42 dolárov naznačuje 55%-né zvýšenie

Fagan vo svojich pripomienkach napísal: „Kým kríza COVID-19 ešte nie je na vrchole a dlhopisové trhy sa oceňujú v globálnej recesii, kľúčovým zákazníkom spoločnosti BHP je Čína, kde sa situácia zlepšuje. Vidíme výrazný rast cien akcií pre investorov ochotných preniesť sa cez krízu.“

Recenzia Fagana ponúka samé pozitíva pre akcie BHP. Akcie držia na základe konsenzu analytikov „moderate buy“ na základe 2 hodnotení „buy“  a 1 „hold“.

ročný graf Occidental Petroleum, zdroj: GOOGLE

Occidental Petroleum (OXY:NYSE)

Poslednou na našom zozname je Occidental Petroleum. OXY je hlavná spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom uhľovodíkov so sídlom v USA, Kolumbii a na Strednom východe a petrochemickými výrobnými závodmi v USA, Kanade a Čile. Spoločnosť je významným hráčom v ropnom priemysle v Texase, ktorý v posledných rokoch urobil z USA najväčšieho producenta ropy na svete – a nedávno aj čistého vývozcu ropných produktov.

Napriek tomu, že OXY bola štatútom veľkého výrobcu ropy a zemného plynu a napriek rastúcim výnosom, v štvrtom kvartáli 2019 nedosiahla očakávaný zisk vo všetkom. Spoločnosť zaznamenala celkové tržby za štvrťrok 6,8 miliárd dolárov, čím prekonala odhad o 3,6% a medziročne vzrástla o 41%. EPS však dopadla zle a vykázala čistú stratu 30 centov na akciu v porovnaní s očakávanou stratou 9 centov.

Vedenie spoločnosti OXY si zachovalo svoju štvrťročnú dividendu vo výške 79 centov a stanovilo dátum výplaty na 15. apríla, aj keď zisk nie je dostatočný na jej udržanie. Ročne vyplácaná dividenda je 3,16 dolárov, čo je samo osebe vysoké – a aj po poklese ceny akcií na nedávnom trhu táto ročná platba mala ohromujúci výnos 27,8%. V dnešnej atmosfére nízkych cien ropy a klesajúcich trhov predstavuje spoločnosť OXY skutočné riziká pre investorov – tento dividendový výnos však môže byť užitočný, najmä ak vezmeme do úvahy 14-ročnú históriu spoločnosti týkajúcu sa spoľahlivosti vyplácania dividend.

Analytik Phil Gresh to však vidí inak. O OXY píše: „Spoločnosť OXY sa stala oveľa viac prepadnutou v prípade poklesu cien ropy a potrebuje zvýšenie cien ropy, dokonalé vykonanie synergie a významný predaj aktív, aby preklenula medzeru. Naše hodnotenie „underweight“ vychádza z nášho názoru, že ocenenie spoločnosti OXY nie je dostatočne presvedčivé na to, aby odškodnilo investorov za zvýšenú dividendovú záťaž a finančnú páku. Zrátané a podčiarknuté, veríme, že neexistuje „ľahká cesta von“ z týchto  finančných ťažkostí, chýba prípad vyššej ceny ropy alebo zníženie dividend.“

Hodnotenie konsenzu OXY je „hold“ na základe 15 nedávnych recenzií. Medzi ne patrí 8 „hold“ a 5 „sell“, ako aj 2 „buy“. Cena akcie sa znížila na 11,34 dolárov, ale investori, ktorí sú ochotní znášať určité riziká, tu hrajú peknú hru – priemerný cenový cieľ 25,55 dolárov naznačuje potenciál nárastu 125%.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár