Kam investovať v roku 2020 očami expertov – časť druhá

Akcie Ekonomika všetky články Zaujímavosti

Kde tento rok hľadať atraktívne investičné príležitosti a kde zrejme nezbohatnete? Pýtame sa ľudí zo sveta peňazí.

Rok 2019 bol pre investorov nadmieru úspešný. Ak nemali vyložene smolu, nemohli prerobiť. A hravo si museli poradiť aj s pažravou infláciou, ktorá sa rozhodne nedržala pri zemi: v novembri dokonca prekonala tri percentá, čo je najvyšší medziročný rast cien od roku 2012.

Ale späť k investíciám: tradične sa darilo americkým akciám – v žiari reflektorov stáli opäť predovšetkým technologické firmy. Neoľutovali ani tí, ktorí vložili peniaze do realitných fondov. A na svoje si prišli aj priaznivci alternatív, či už klasických, ako je napríklad zlato, alebo tých divokejších v podobe Bitcoinu.

„Investori po celom svete, vrátane Slovenska, v roku 2019 v súhrne zaznamenali najlepší výnos za posledné desaťročie. Takmer všetko zarábalo, teda samozrejme okrem vkladov na bankových účtoch či zambijskej burzy (a niekoľko mála ďalších). Vlani bolo teda na burzách „umením“ skôr o peniaze prísť, ako ich zarobiť. To je však do značnej miery dané výnimočne dobrým štvrtým štvrťrokom 2019. Svetovo významné centrálne banky totiž v posledných mesiacoch minulého roka opäť prevádzkovali extrémne uvoľnenú menovú politiku a tlačenie peňazí vo veľkom prispieva k nafukovaniu cien aktív, vysvetľuje hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

Ako sa na tohtoročné vyhliadky pozerajú investori, ekonómovia a finanční analytici? Bude pokračovať spanilá investičné jazda? Čo je dobré v roku 2020 sledovať? A samozrejme nás zaujíma aj to, čomu sa radšej pri investovaní vyhnúť.

Jaroslav Súra – investor

Kapitálové trhy bude zaujímavé sledovať – ​​rovnako ako v posledných rokoch – najmä v USA, kde sa vytvára sentiment pre celý akciový svet. Prím budú hrať opäť hlavne technologické tituly. Či v pozitívnom zmysle, možno ťažko predikovať, predsa len sú cenové nárasty veľmi robustné. Vzhľadom k uvoľnenej politike centrálnych bánk by som sa ale nečudoval ďalšiemu zhodnotenie v tomto sektore. Prípadný tip – firma IBM. Mne osobne sa začali páčiť niektoré zahraničné banky, ako je ING, ABN AMRO, Danske bank (všetky majú vysokú dividendu), Unicredit (skvostne plnený reštrukturalizačný plán, chystané spätné odkúpenia, výhľadovo výrazné zvýšenie dividendy), zaujali ma aj nemecké tituly Covestro, Bayer, Thyssenkrupp a pod. Kedy inokedy kupovať vyklesané priemyselné nemecké spoločnosti, keď nie v kulminujúcej nemeckej recesii v tomto odvetví? Veľký rastový potenciál vidím u energetickej spoločnosti ČEZ, čakám (už dlho) výraznejší rast zisku a dividendy. Naďalej ma neoslovujú kryptomeny pre svoj brutálne špekulatívny charakter a samozrejme obligácie kvôli nízkym alebo záporným sadzbám.

Olívia Lacenová – analytička TopForex

V Európe bude zaujímavé sledovať segment automotive, ktorý je momentálne podhodnotený. Neistota okolo brexitu skončila víťazstvom Borisa Johnsona, ktorý si želá brexitovú dohodou. A Európska únia sa vyjadrila, že urobí všetko, aby dohoda bola podpísaná. USA chcú rokovať o uzavretí dohody s Britániou po dokončení brexitu. To všetko nahráva rastu hodnoty britských spoločností. Po takmer dvoch rokoch turbulentných rokovaní medzi USA a Čínou sa vyjasnilo v obchodnej vojne medzi veľmocami: v najbližších dňoch sa očakáva podpis prvej fázy dohody. To by mohlo byť hnacím motorom rastu hlavných amerických i ázijských akciových indexov. Na druhej strane však musíme počítať s neistotou, ktorá vždy panuje v roku, kedy sa v USA konajú prezidentské voľby. Budú v novembri. Zaujímavé bude určite sledovať aj vývoj ceny drahých kovov, ktoré posledný rok stúpali na hodnote, aj vzhľadom na indikátory naznačujúce spomalenie rastu globálnej ekonomiky a možný príchod recesie.

Radomír Jáč – hlavný ekonóm Generali Investments CEE

Niektorí investori občas zabúdajú, že pre úspešnosť ich investícií býva dôležitý aj vývoj našej meny (CZK). Poďme sa preto zamerať na českú korunu. Tá by v roku 2020 mohla posilňovať, ťahať by ju mala lepšia nálada na globálnych, trhoch spojená s opadávaním politických neistôt. Koruna má sama o sebe podporu v podobe relatívne atraktívnej úrovne tuzemských úrokových sadzieb – bezpochyby v porovnaní s eurozónou – a tiež v podobe ukazovateľov ekonomickej rovnováhy (mierne prebytkový bežný účet platobnej bilancie, z pohľadu finančných trhov aj naďalej bezproblémový vývoj verejných financií). Od jari 2018 je ale česká koruna, rovnako ako ďalšie stredoeurópske meny, v zajatí výkyvov nálad na globálnych trhoch – a za týmito výkyvmi väčšinou stáli faktory, ktoré boli pre regionálne meny nepriaznivé. Od septembra 2019 sa nálada na globálnych trhoch zlepšila s tým, ako sa znížili obavy z priebehu brexitu a zlepšili sa správy prichádzajúce z obchodných rokovaní medzi USA a Čínou. Vývoj obchodných vojen a brexitu bude mať kľúčový vplyv na sentiment v globálnej ekonomike a na finančných trhoch aj v roku 2020, predpokladám však, že sa obidve v priebehu roka podarí vyriešiť, respektíve že súvisiace neistoty nebudú mať na trhový sentiment podobne deštruktívny dopad ako mnohokrát v minulom a predminulom roku. Koruna bude najskôr prechádzať výkyvmi aj v priebehu roka 2020, napriek tomu predpokladám posilnenie českej meny. Očakávam, že voči euru koruna čoskoro prelomí hladinu 25,50 a v druhom polroku by mala prísť na rad úroveň 25,00 s tým, ako sa vonkajšie riziká utlmia a viac sa prejaví fundament českej ekonomiky a atraktívna úroveň korunových úrokov.

Lukáš Kovanda – hlavný ekonóm Czech Fund

Dlh a ego. Tieto dve veci potiahnu v roku 2020 trhy nahor. Aj keď miernejšie ako v roku 2019, úvodné „nakopnutie“, ktoré sa prejavilo hlavne v štvrtom štvrťroku 2019, už trhy majú za sebou. Ego amerického prezidenta Donalda Trumpa mu káže jasne: musíš vyhrať novembrové voľby = nesmú tí padať burzy. Svoju colnú vojnu s Číňanom bude držať v útlme, aby ju prípadne obnovil v novom funkčnom období. Peking tiež nebude nič síliť. Potrebuje stabilitu, a preto od Nového roka dopuje svoju ekonomiku ďalším dlhom (znížil rezervné požiadavky bankám).
Dlhový doping už od vlaňajšieho štvrtého štvrťroka poskytujú trhu masívne ako americká centrálna banka, tak Európska centrálna banka, čo koncom roka vyhnalo mnohé aktíva k najlepšiemu ročnému výkonu za desaťročia. Vlastne sa nedarilo len surovinám a menám rozvíjajúcich sa trhov. Rizikom tohto roka nepochybne je, že Trumpove ego bude v istom momente až príliš impulzívne. V takom prípade sa vytiahne na Peking a možno napríklad aj na Brusel, kto vie, s ďalšími clami, napriek tomu, že tým ohrozí svoje znovuzvolenie. To by trhy zhodilo. Lenže „tlačiareň dolárov“ menom Fed pribehne v takom prípade nepochybne na pomoc, a pomôže Trumpovým dôsledkom jeho impulzívnosť hasiť. Samozrejme v podstate len ďalším dlhom. Kto verí v Trumpove ego a možnosť ešte ďalšieho dlhového dopovania, ten zrejme tuší, že podniky najmä v USA budú v slušnej miere odkupovať svoje vlastné akcie, vyplácať slušné dividendy a realizovať slušné zisky. Vďaka dlhu vykážu lepšiu výkonnosť aj rizikovejšie aktíva, vrátane napríklad mien či akcií rozvíjajúcich sa trhov typu Turecka, Brazílie či Mexika, ktoré po vlaňajšku majú odkiaľ výrazne rásť.

Každý má ale svoju hlavu a sebelepšiemu investičnému expertovi tá jeho občas poradila zle. Vyššie uvedené nech je teda len akýmsi odrazovým mostíkom pre rozhodnutia – rozhodnutia urobené vlastnou hlavou – ako sa tento rok v investičných perejách pohybovať. Veľa šťastia.

Zdroj: peníze.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár