Kam investovať v roku 2020 očami expertov – časť prvá

Akcie Ekonomika všetky články Zaujímavosti

Kde tento rok hľadať atraktívne investičné príležitosti a kde zrejme nezbohatnete? Pýtame sa ľudí zo sveta peňazí.

Rok 2019 bol pre investorov nadmieru úspešný. Ak nemali vyložene smolu, nemohli prerobiť. A hravo si museli poradiť aj s pažravou infláciou, ktorá sa rozhodne nedržala pri zemi: v novembri dokonca prekonala tri percentá, čo je najvyšší medziročný rast cien od roku 2012.

Ale späť k investíciám: tradične sa darilo americkým akciám – v žiari reflektorov stáli opäť predovšetkým technologické firmy. Neoľutovali ani tí, ktorí vložili peniaze do realitných fondov. A na svoje si prišli aj priaznivci alternatív, či už klasických, ako je napríklad zlato, alebo tých divokejších v podobe Bitcoinu.

„Investori po celom svete, vrátane Slovenska, v roku 2019 v súhrne zaznamenali najlepší výnos za posledné desaťročie. Takmer všetko zarábalo, teda samozrejme okrem vkladov na bankových účtoch či zambijskej burzy (a niekoľko mála ďalších). Vlani bolo teda na burzách „umením“ skôr o peniaze prísť, ako ich zarobiť. To je však do značnej miery dané výnimočne dobrým štvrtým štvrťrokom 2019. Svetovo významné centrálne banky totiž v posledných mesiacoch minulého roka opäť prevádzkovali extrémne uvoľnenú menovú politiku a tlačenie peňazí vo veľkom prispieva k nafukovaniu cien aktív, vysvetľuje hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

Ako sa na tohtoročné vyhliadky pozerajú investori, ekonómovia a finanční analytici? Bude pokračovať spanilá investičné jazda? Čo je dobré v roku 2020 sledovať? A samozrejme nás zaujíma aj to, čomu sa radšej pri investovaní vyhnúť.

Martin Mašát – portfólio manažér Partners investičnej spoločnosti

Rozhodne sa nemusíme báť prepadu cien rezidenčných nehnuteľností v Prahe, kde aj naďalej bude nedostatok nielen kvalitného, ​​ale vlastne akéhokoľvek bývania. V pokoji môžu byť extrémne konzervatívni klienti, ktorým sa o dobrú náladu a istý zárobok stará Česká národná banka svojou základnou sadzbou na úrovni dvoch percent. Zaujímavé to bude na akciových trhoch, ktoré majú za sebou rast o niekoľko desiatok percent. Pre gamblerov tu bude stále Bitcoin. Fanúšikovia áut, ktoré sa do Európy nikdy nedostanú, môžu kupovať a vsádzať na Muskov Cybertruck. No a potom tu máme americké voľby, ktoré môžu zahýbať cenami úplne všetkého.

Jana Múčková – riaditeľka Bondster

Akciové indexy sú dávno na dvojnásobku hodnôt pred krízou v roku 2008. Preto by som ich pomer v portfóliu skôr redukovala v prospech dlhopisov veľkých korporácií, P2P pôžičiek a zlata. Pre rok 2020 bude určite zaujímavé sledovať vzácne kovy, ktoré majú potenciál rastu. Teritoriálne by som určite znížila podiel portfólia na emerging markets a naopak posilňovala stabilnejšie ekonomiky. Zaujímavé bude sledovať Veľkú Britániu, ktorú čaká krok do neznáma. Podľa mňa sú ale dopady brexitu ekonómmi preceňované, a preto by do budúcnosti mohlo byť zaujímavé investovať práve tam. V rámci sektorov odporúčam opustiť technológie a akcie firiem zameraných na trvalo udržateľný rozvoj. Naopak telekomunikácie, farmácia a dividendové tituly môžu byť dobrou stávkou. Všeobecne čakám veľmi nervózny rok, preto sú moje kroky skôr defenzívne.

Michal Semotan – portfólio manažér J & T Investičné spoločnosti

Z môjho pohľadu ešte nepovedali akciové trhy posledné slovo, ani po minuloročnom silnom raste. Kombinácia nízkych úrokových sadzieb takmer na celom svete a nadbytok likvidity na hlavných trhoch naďalej bude tlačiť rizikovejšie aktíva ako sú akcie vyššie. Navyše sa zrejme po všetkých rokovaniach dočkáme nejakej formy dohody medzi USA a Čínou, takže na trhoch nebude toľko nervozity ako predtým. To však neznamená, že nemôže prísť technická korekcia, ktorá pošle indexy o niekoľko percent nadol (napríklad aj o päť až desať percent). Nebyť „zainvestovaný“ celkom naplno je preto rozumnejšie riešenie (ako rozumné, to sa ešte len ukáže …). Ak by som mal vybrať konkrétne investičné tipy, sme na rok 2020 naďalej optimistickí voči ČEZ – aj napriek zúfalej výkonnosti v roku 2019 veríme, že fundament sa nakoniec presadí a že dôjde k výraznému zlepšeniu zisku aj dividendy, obava z jadra by mala pominúť. Môj osobný odhad je, že v posune nahor môžu pokračovať vybrané európske banky, pozitívne sa pozerám na prevádzkovateľa ťažby medi Freeport a pokračujúci prísun finančných prostriedkov bude tlačiť nahor čínske akcie.

Jan Traxler – investičný poradca a konateľ Finez Investment Management

Rok 2019 bol investorom veľmi naklonený. Zarábali akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti a zlato. Výhľad pre budúci rok je u tradičných investičných inštrumentov slabší. Po tohtoročnom raste ťažko môžeme od akcií očakávať závratné výnosy, zvlášť keď ekonomika prechádza ochladením a firmám nerastú zisky. Klasické dlhopisové fondy sú zase pri súčasných úrokových výnosoch takmer bez výnosového potenciálu. Fondy peňažného trhu sú schopné zarábať okolo 1,5 percenta. Zlato a iné komodity sú vždy veľká neznáma. Stabilné výnosy možno očakávať len pri realitných fondov, tie by mali vďaka pravidelným príjmom z prenájmu nehnuteľností naďalej prekonávať infláciu. S klientmi dnes prostredníctvom fondov pre kvalifikovaných investorov investujeme vedľa nehnuteľností tiež do rôznych private equity projektov, developerských projektov, obnoviteľných zdrojov energie … Takéto investície mi dávajú oveľa väčší zmysel (z pohľadu výnosov i spoločenskej užitočnosti) ako klasické akciové a dlhopisové fondy. Akurát je na to potreba väčší kapitál a dostatok iných likvidných prostriedkov.

Zdroj: peníze.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár