Kam teraz investovať? Akcie očami expertov

Akcie Financie Zaujímavosti

Druhá časť

Hovorí sa, že väčší pokles cien akcií je ideálna doba k ich nákupu. Pýtame sa odborníkov, či to platí aj teraz. A ak áno, do akých akcií teda investovať.

Akciovým trhom sa v posledných rokoch – až na pár výnimiek – darilo. Aj keď sa celkom dlho hovorilo o tom, ako môže s rekordnými cenami svetových indexov zahýbať prípadná kríza, väčšina investorov ostávala optimistická. Pandémia koronavírusu ale ukázala, ako rýchlo sa môže situácia zmeniť.

„Dlhodobí a priebežní“ investori rozdýchavajú prepad v posledných týždňoch asi lepšie ako tí, ktorí jednorázovo zainvestovali vlani na jeseň. Osvedčené investičné poučky každopádne radia prikupovať v dobe, v ktorej sa trhy ohýbajú k zemi. Lenže aká je istota, že sa čoskoro nepohnú ešte oveľa viac?

„Ak chce niekto kupovať akcie a držať ich ďalších päť rokov, tak je to určite dobrá príležitosť k nákupu. Krátkodobé časovanie trhu by som ale neodporúčal. Nevieme, či sme si už šliapli na dno, či príde až za pár týždňov alebo za pol roka,“ upozorňuje v rozhovore pre penize.cz Martin Řezáč, predseda Asociácie pre kapitálový trh SR a šéf českej pobočky Erste Asset Management.

Objavujú sa ale aj názory, že najlepší moment na skutočný nákup v zľave je už pár týždňov preč. Panika totiž pomerne rýchlo opadla a na trhoch opäť vládne – možno až prehnaný – optimizmus.

Ako sa na situáciu na akciových trhoch pozerajú experti? Je podľa nich správny čas na „nákup vo výpredajoch“, alebo zažívame len pokoj pred ďalšou búrkou, ktorá pošle trhy ešte výraznejšie nadol? A na aké konkrétne akcie – prípadne segmenty akciových trhov – by sa teraz mali investori zamerať?

Michal Semotan

portfólio-manažér investičnej spoločnosti J&T

Situácia na akciovom trhu ponúka príležitosť kúpiť si spoločnosti na zaujímavých cenách. Možno si prejdeme ďalšími výkyvmi, ale v investičnom horizonte akcie (3 až 5 rokov) nevidím v období nízkych úrokových sadzieb lepšiu investíciu. Ale späť na začiatok …

Akciové trhy od začiatku roka strácali aj viac ako 30 percent. Podpora centrálnych bánk, predovšetkým Fedu, stimuly štátov v prospech postihnutých ekonomík, dodanie likvidity trhom, to všetko pomohlo k obnoveniu dôvery investorov v akcie a časť strát sa podarilo „odmazať“. Hlavné akciové indexy zatiaľ za tento rok strácajú 10 (americké trhy) až 25 (európske akcie) percent. Ukazuje sa, že akciové trhy predbiehajú reálny chod ekonomík. Klesali, keď štáty začali zatvárať hranice, zavádzať karanténu a utlmovať hospodárstva. Rástli, keď sa pandémia ešte len dostávala na vrchol.

Vplyvy budú vysoké, čím dlhší bude „lockdown“, tým vyššie. Ale do akcií investujeme na roky dopredu a biznis sa vracať začne. Jednoznačným víťazom je e-commerce (za mňa vhodná napr. Alibaba), porastie význam sociálnych sietí ako zdroja informácií aj reklám (Facebook, Twitter, Tencent), naďalej bude dôležitý sektor telekomunikácií vrátane platenej zábavy a TV. Najviac postihnuté budú cestovný ruch a letecká osobná doprava. Reštriktívne opatrenia mali tvrdý dopad aj na banky, priemyselných výrobcov, prípadne nájomcov obchodných centier.

Avšak aj v oblastiach klasického priemyslu sa nájdu zaujímavé možnosti. Napr. akcie Daimleru sú tento rok mínus 45 percent – mercedesy sa ale budú vyrábať ďalej a dopyt porastie. Naopak, u technologických akcií, ktoré najviac frčia, vidíme minimálne dopady do hospodárenia, marže sú vysoké. Vzdialený prístup, homeoffice, pripojenie na audio / video konferencie – aj preto sú „in“ firmy ako Microsoft, Alphabet, ale aj česká spoločnosť Avast. Do popredia sa logicky vyhupli farmaceutické spoločnosti či producenti zdravotných potrieb – Gilead, Teva, Sanofi, Abbott Laboratories. Každý si môže nájsť svoje.

Dominik Stroukal

hlavný ekonóm Roklen

Akcie porastú, ale nie kvôli tomu, že by sa nám darilo. Porastú, pretože máme v zákonoch napísané, že nesmú klesať. Pochopiteľne je to nadsázka, ale v konečnom dôsledku to tak skutočne je. Ak musia centrálne banky zo zákona dosahovať cenovú stabilitu, a tú si definujú ako dvojpercentný rast cien meraný pomocou indexu spotrebiteľských cien, potom spravidla potrebujú, aby rástol dopyt a s ňou ceny. Ak nerastie prirodzene, je potrebné, aby sme si brali viac úverov, než koľko ich splácame, teda aby bolo viac peňazí v obehu, kde tečú viac do akcií než do potravín. Od prepadu v roku 2009 akciový index S&P 500 urobil 390%, zatiaľ čo spotrebné ceny vyskočili len o 26%, ako Fed chcel. Aby to bolo v roku 2030 o ďalších 26%, budú musieť akcie urobiť ešte viac ako 390%. Ak sa nestane nič nečakané – a ľudia teraz očakávajú aj veľa zlých vecí – potom sme na ceste nahor. Na umelej ceste dláždenej novými peniazmi. Je to šialené, určite to nie je správne, zvyšuje to nerovnosť a má to celý rad ďalších nákladov, ale takto bohužiaľ náš menový systém funguje.

Jaromír Sladkovský

riaditeľ investičnej spoločnosti Raiffeisen

Boli sme svedkami najrýchlejšieho poklesu akciových trhov v histórii, o takmer 35%. Po rýchlej reakcii centrálnych bánk a vlád zase rýchlo posilnili o 25%. Pri analýze správania trhov pri predchádzajúcich krízach je viditeľný model niekoľkých fáz, ktoré sa viac či menej opakujú pri každej veľkej kríze.

V prvej fáze šoku sa trhy prepadnú. V druhej fáze hľadania riešení sa vracajú späť. Väčšinou ide oveľa viac o emócie než o ekonomické fundamenty. Myslím, že v súčasnej dobe sa nachádzame za vrcholom druhej fázy. Výsledková sezóna v USA ukazuje prvé dopady odstavenia ekonomiky a trh práce s rastúcim počtom nezamestnaných vysiela jasný signál. Otázkou je, kam sa prepadneme a ako rýchlo sa dokážeme vrátiť do staronových koľají. Tretia fáza je vždy oveľa pomalšia, pretože je založená na skutočných ekonomických základoch a sčítanie škôd je postupný proces. Očakávajú sa síce pomerne veľké škody, ale tiež rýchly návrat. Nemôžeme ale vylúčiť ani ďalší pokles a návrat k minimám. Bude záležať na štátnej pomoci, a predovšetkým jej efektivite. Čím viac sa podarí zachovať predkrízové ​​vzťahy medzi firmami všetkých veľkostí a medzi firmami a ich zamestnancami, tým lepšie. Čím viac budú pretrhané, tým hlbšia a dlhšia bude kríza.

Klientom odporúčame široko diverzifikovať a rozkladať investície v čase. Pri riadení portfólií investujeme na strednodobú perspektívu a finančne silné a stabilné spoločnosti. Naďalej preferujeme odbor zdravotníctva a technológií, vrátane segmentu dividendových akcií. Sektorové zloženie bude hrať významnú úlohu aj v ďalšom období. Mnoho sektorov je totiž v pohybe, a to aj úplne protichodnými smermi, napríklad energie (ťažba ropy) vs. zdravotníctvo. Zároveň aktívne vyhľadávame príležitosti na poli korporátnych dlhopisov krátkych a stredných splatností vydaných bonitnými emitentmi na vyspelých trhoch.

Lukáš Kovanda

hlavný ekonóm Czech Fund

Akciové trhy vo výpredaji dávno nie sú. Možno v ňom boli pred mesiacom, ale len chvíľu. Teraz sú potrebné americké akcie najdrahšie od začiatku milénia – ak teda ich cenu aplikujeme k očakávanej ziskovosti firiem v budúcom roku. Tá bude pochopiteľne kvôli koronavírusu silne podlomená. Reálna americká ekonomika, teda tamojší trh práce, fabriky či priemysel, prechádza najhoršou krízou od Veľkej depresie pred deväťdesiatimi rokmi. To ale finančné trhy zase toľko neznepokojuje. V marci niekoľko dní panikárili, ale potom dostali takú dávku upokojujúcej „drogy“ od Fedu, že sa celkom spamätali. Americká centrálna banka spustila objemovo neobmedzené kvantitatívne uvoľňovanie a po novom sa rozhodla tiež odkupovať dokonca aj „prašivé dlhopisy“. Dochádza teda k určitému poštátneniu amerických finančných trhov a ďalej sa prehlbuje „odpojenie“ reálnej ekonomiky od ekonomiky finančnej. Kurzy akcií teda stále menej vyjadrujú reálnu produktivitu a ziskovosť firiem a stále viac sú vo vleku štátnych opatrení, uplatňovaných centrálnou bankou a čiastočne tiež vládou.

Investorom raz dôjde, že finančné trhy už sú virtuálnym kasínom, v ktorom sa postupne čoraz viac hrá len s dolármi vytváranými stlačením klávesnice v centrálnej banke, a nie s dolármi vznikajúcimi na základe rastu produktivity a rýdzej ziskovosti v reálnej ekonomike. Fed robí všetko preto, aby tento okamih oddialil, a bude to robiť ešte dlho. Dávka „drogy“ však bude musieť byť vyššia a vyššia a tým bude priepastnejšie aj odpútanie búrz od reality. Na vlne tejto krajne nebezpečnej ilúzie sa dá určite ešte nejaký čas viesť. Takže investície v iluzórnom kasíne sa stále ešte môžu bežnému drobnému investorovi vyplatiť aj práve teraz, stačí, keď bude investovať napríklad len prostredníctvom ETF do indexu Standard & Poor ‚500. Oplatí sa mu to napriek tomu, že akcie sú v porovnaní s (očakávaným) vývojom reality predražené. Budú totiž predražené ešte oveľa viac. Okamih, kedy dostanú „zlatú dávku“ – teda dávku smrteľnú – ešte nenastal a len tak nenadíde, je stále pred nami.

Zdroj: penize.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár