Kam teraz investovať? Akcie očami expertov

Akcie Financie Zaujímavosti

Prvá časť

Hovorí sa, že väčší pokles cien akcií je ideálna doba k ich nákupu. Pýtame sa odborníkov, či to platí aj teraz. A ak áno, do akých akcií teda investovať.

Akciovým trhom sa v posledných rokoch – až na pár výnimiek – darilo. Aj keď sa celkom dlho hovorilo o tom, ako môže s rekordnými cenami svetových indexov zahýbať prípadná kríza, väčšina investorov ostávala optimistická. Pandémia koronavírusu ale ukázala, ako rýchlo sa môže situácia zmeniť.

„Dlhodobí a priebežní“ investori rozdýchavajú prepad v posledných týždňoch asi lepšie ako tí, ktorí jednorázovo zainvestovali vlani na jeseň. Osvedčené investičné poučky každopádne radia prikupovať v dobe, v ktorej sa trhy ohýbajú k zemi. Lenže aká je istota, že sa čoskoro nepohnú ešte oveľa viac?

„Ak chce niekto kupovať akcie a držať ich ďalších päť rokov, tak je to určite dobrá príležitosť k nákupu. Krátkodobé časovanie trhu by som ale neodporúčal. Nevieme, či sme si už šliapli na dno, či príde až za pár týždňov alebo za pol roka,“ upozorňuje v rozhovore pre penize.cz Martin Řezáč, predseda Asociácie pre kapitálový trh SR a šéf českej pobočky Erste Asset Management.

Objavujú sa ale aj názory, že najlepší moment na skutočný nákup v zľave je už pár týždňov preč. Panika totiž pomerne rýchlo opadla a na trhoch opäť vládne – možno až prehnaný – optimizmus.

Ako sa na situáciu na akciových trhoch pozerajú experti? Je podľa nich správny čas na „nákup vo výpredajoch“, alebo zažívame len pokoj pred ďalšou búrkou, ktorá pošle trhy ešte výraznejšie nadol? A na aké konkrétne akcie – prípadne segmenty akciových trhov – by sa teraz mali investori zamerať?

Jaroslav Brychta

šéf analytického tímu X-Trade Brokers

Investor Howard Marks kedysi povedal, že neverí predpovediam, a už vôbec nie tým vlastným. Mám to podobne.Marcové minimá môžu, ale nemusia, byť definitívnym minimom tejto korekcie. O tom, či budú, alebo nebudú, rozhodnú faktory, ktoré nejde v súčasnej situácii predpovedať. Preto sa o to nepokúšam. Podľa mňa je dôležité mať portfólio nastavené tak, aby sa dokázalo vysporiadať s každou variantou. To môžu urobiť len investori, ktorí neboli plne „zainvestovaný“ v akciách v čase, keď indexy dosahovali historické maximá. Ja osobne som mal približne 50 percent v akciách a 50 percent v hotovosti a dlhopisoch. Teraz som na 70 percentách u akcií a zvyšok hotovosť (v dolároch) + trochu zlata ako zaistenie proti oslabeniu dolára. Prikupoval som predovšetkým technologické akcie a spoločnosti, ktoré majú nízke zadlženie, silné cash-flow a celkovo kvalitnú bilanciu. Spoločnosti, ktoré považujem za najlepšie v mojom portfóliu, ale ktoré som dlhšiu dobu nekupoval kvôli ich vysokým hodnotám. Pokiaľ budú akcie ďalej klesať, budem prikupovať.

Jan Traxler

investičný poradca a konateľ FINEZ Investment Management

Myslím, že správny čas na nákup akcií vo výpredaji bol pred mesiacom, kedy sa hodnota indexu MSCI World krátko dostala do prepadu 35 percent od vrcholu. Dnes už sú ceny z polovice späť a v priemere len zhruba 15 percent pod historickým maximom z februára. To už nie je žiadna super zľavová akcia. Kto sa v marci bál nakupovať alebo bol pažravý a čakal na ešte väčší prepad, tak podľa môjho názoru premrhali najlepšiu nákupnú príležitosť od roku 2009. Možno sa ešte dočkáme nejakej ďalšej vlny poklesov, ale veľmi tomu už neverím. Panika opadla a nemyslím si, že by mohla nadobudnúť ešte rozmerov z marca.

Jaroslav Šura

investor

Turbulencie na akciových trhoch moje portfólio prečkalo bez straty, pretože bolo zložené prevažne z amerických technológií, preto budem možno až príliš optimistický. Je zjavné, že investori sa už toľko neobávajú o svoje životy a životy svojich blízkych a začínajú sa orientovať na výsledkovú sezónu. Vzhľadom k tomu, že analytici spolu s investormi sledujú prevažne ziskové a dividendové modely, ktoré im samozrejme nebudú vyznievať pozitívne, možno predpokladať občasné výpredaje. Avšak, myslím si, že marcové dno zostane neprekonaná, ba naopak, do konca roka uvidíme také ocenenie akcií, že súčasným váhavým typom bude ľúto, že nenakúpili. Monetárna a fiškálna expanzia rozhodne o veľkom raste akcií najmä v USA a ťažko tomu môže niečo zabrániť. Dlho nebola taká nákupná príležitosť. V súčasnosti som časť portfólia previedol z „drahého“ dolára do korún a začínam pomaly nakupovať zdemolované akcie slovenských bánk a časť som previedol z technológií do „starej ekonomiky USA“, pretože akcie firiem ako napr. Alcoa a Halliburton sa znásobí skôr ako akcie Apple alebo Amazonu, hoci pri zvýšenom riziku. Časť ponechávam v technológiách. Prajem, nech sa všetkým darí.

Martin Mašát

portfólio-manažér investičnej spoločnosti Partners

Tak hlavne svojím spôsobom nešlo o výpredaj, pretože každý predaj musí mať i kupca. Len sa predajcovia a kupci zhodli na iných, a to o niekoľko desiatok percent nižších cenách. Faktom je, že pandémia, respektíve štátne opatrenia veľmi utlmili ekonomickú aktivitu. Súčasné vzopätie cien akcií, ktoré už často zdolali polovičnú cestu späť k vrcholom, je založené na viere v rýchle obnovenie aktivity a v nezmenený krásny predkoronavirový svet. Osobne si myslím, že táto viera je prehnaná a že skutočnosť nebude tak ružová. Preto by som bol ešte opatrnejší a očakávam ešte jeden pokles cien akcií, ktorý bude ťahaný fundamentálnymi dátami a opätovným nastavením sveta na nový „normál“.

Lukáš Foral

predseda správnej rady Robot Asset Management

Nakupovať, nakupovať, nakupovať – ​​predovšetkým za predpokladu, kedy máte investičný horizont tri, päť a viac rokov. V búrke už sme a jedná sa o prepad trhu nie v tvare V ale U, nejakú dobu na dne ešte pobudneme. Avšak akciové trhy majú privilégium rýchlej revitalizácie a návratu k výnosom. Udržte dlhodobý investičný horizont, využite situáciu, nakupujte, ignorujte prognózy a nečasujte trh, to nie je v ľudských silách.

Súčasný stav trhu je jeden obrovský Rorschachov test. Zamerajte sa predovšetkým na to, čomu naozaj rozumiete alebo kde veríte ľuďom, ktorí spravujú vaše peniaze, všetko ostatné je obyčajné kasíno. Vo fonde Quant sa držíme konzervatívnej stratégie. Investujeme do amerických akcií prostredníctvom ETF na index Standard & Poors 500. Investujeme teda do trhu ako celku s nízkymi nákladmi a nevyberáme jednotlivé akcie.

Zdroj: penize.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár