Kanada sa prebúdza z marihuanového sna. Investori na bubline prišli o miliardy

Akcie Ekonomika Spotrebiteľský sektor všetky články

Kanadskí investori sa po roku od legalizovania marihuany na rekreačné účely prebúdzajú zo sna o ľahkom zbohatnutí. Počas roka klesla hodnota desiatich najväčších tamojších producentov konope o 57 percent, píše denník Financial Post.

Legalizácia konope v Kanade mala v krajine otvoriť nové, doteraz neobjavené investičné možnosti. Zhodovali sa na tom analytici aj sami investori, ktorí verili novým firmám, že dostatočne využijú potenciál odvetvia. Po roku od legalizácie sa však podľa kanadského ekonomického denníka Financial Post sen zmenil na nočnú moru.

Od legalizácie užívania marihuany na rekreačné účely v Kanade ubehne 17. októbra presne rok. Počas tejto doby desať najväčších tamojších producentov konope vygenerovalo svojim investorom 57 percentnú stratu hodnoty akcií.

Hodnota samotnej spoločnosti Tilray Inc. (TLRY:NASDAQ) klesla o viac ako 14 miliárd dolárov z pôvodných 18.

ročný graf TILRAY INC., zdroj: FINANZEN100

Firma Aurora Cannabis Inc (ACB:TSE), stratila 6,8 miliardy dolárov z 13 miliárd. Šesť z desiatich najväčších producentov konope počas roka prišlo o viac ako polovicu svojej hodnoty a napríklad firma CannTrust Holdings (TRST:TSE) z pôvodného ôsmeho miesta v rebríčku zo zoznamu úplne vypadla.

ročný graf AURORA CANNABIS, zdroj: FINANZEN100

Hodnota samotnej spoločnosti rástla iba u jedinej firmy a to Cronos Group Inc (CRON:TSE), hoci cena akcií, rovnako ako u všetkých ostatných producentov, klesla.
„Ešte pred samotnou legalizáciou, ceny akcií samotných producentov rástli a sľubovali ďalšie masívne zhodnotenie,“ povedal Chris Kerlow z investičnej skupiny Richardson GMP. To sa však nestalo a podľa Kerlowa sa asi ťažko hodnota akcií producentov marihuany vráti na hodnoty z vlaňajšieho októbra.

ročný graf CRONOS GROUP INC, zdroj: FINANZEN100

Kríza na obzore

Podľa Kerlowa bolo možné zachytiť náznaky marihuanovej bubliny už skôr. Počas legalizácie totiž bola hodnota celého reťazca firiem, ktoré v konopnom biznise pôsobili, vyššia ako celková hodnota na burze obchodovaných predajcov potravín.

„To nám hovorilo, že ľudia budú nakupovať konope viac ako potraviny, a to sa samozrejme nemohlo stať,“ dodal Kerlow.

Bezprostredne po legalizácii 17. októbra začali mať producenti problém uspokojiť dopyt zákazníkov. Firmám rýchlo došli zásoby a to znamenalo dve veci – oneskorenie dodávok a zároveň nové a ešte agresívnejší plány expanzie.

Plány investorov však prekazil trh, ktorý sa rozvíjal pomalšie, než sa čakalo. Ľudia verili, že marihuanu začnú ponúkať lekárne, avšak v súčasnosti je v celom Ontáriu len 25 registrovaných predajcov konope.

Do toho záujem zákazníkov umelo znížil aj štát, ktorý zakázal reklamy a nariadil konope predávať v obaloch bez grafických prvkov.

Následky krízy

Zástupcovia investičných skupín, ktoré Financial Post oslovil, teraz hľadia na americký trh. Ten podľa nich sľubuje istejší výnos. Kritici investícií do konope teraz tvrdia, že sa trh iba zrovnal a že sa opäť obchodujú len „výrobky namiesto sľubov“.

S pesimizmom však nesúhlasí analytik GMP Robert Fagan, ktorý poukazuje na jedného z veľkých kanadských producentov, firmu Hexo Corp (HEXO:NYSE), ktorá v období od februára do apríla v minulom roku zarobila 1,2 milióna dolárov a za rovnaké obdobie v roku 2019 predstavovali príjmy už 15 miliónov dolárov.

ročný graf HEXO CORP., zdroj: FINANZEN100

Rovnako tak sa odrazila od dna napríklad firma Supreme Cannabis Company Inc. (FIRE:TSE), ktorá v roku 2018 prerábala až päť miliónov dolárov každý štvrťrok, avšak v súčasnosti je už v čiernych číslach. Napriek tomu hodnota firmy na trhu od legalizácie klesla na polovicu.

ročný graf SUPREME CANNABIS, zdroj: FINANZEN100

Celému odvetviu sa nevyhli ani škandály, ktoré hrali do kariet kritikom trhu. Napríklad takzvaný CannTrust scandal, čo bolo reklamné video spoločnosti CannTrust, v ktorom riaditeľ firmy Peter Aceto stál pri miestnosti plnej konope. Neskôr vyšlo najavo, že práve tomuto pestovateľovi chýbala potrebná licencia od Kanadskej zdravotníckej inšpekcie.

Počas následného vyšetrovania inšpektori firme zabavili tisícky kilogramov marihuany a firma sama pozastavila predaj svojho tovaru, kým sa celá záležitosť neprešetrí.

Podľa Kerlowa tento škandál vrhá na celé odvetvie zlé svetlo. Potom čo CannTrust prišla o určité štátne povolenie, stratila hodnota akcií firmy desiatky percent a investori zistili, ako ľahko sa dá na marihuane prerobiť.

Celá aféra, ktorá sa odohrala počas tohtoročného leta, zmiernila už tak slabé očakávania investorov pred takzvanou druhou legalizáciou, ktorá v krajine povolí marihuanu pridávanú do jedla a pitia.

Niektorí analytici, vrátane Grega McLeisha z Mackie Research Capital, teraz obracajú svoju pozornosť na malých lokálnych producentov, ktorí majú lepšiu šancu udržať si rovnomernú produkciu než niektorí marihuana obri. „Myslím si, že je to preč,“ uzavrel McLeish príbeh o marihuanové bubline v Kanade.

Zdroj: Neufus, zpravy.aktualne.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár