Každých sedemnásť hodín nový miliardár – pandémia vlani priala najbohatším

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

„Dvadsať miliónov Američanov prišlo počas pandémie o prácu,“ vyhlásil Joe Biden vo svojom stredajšom príhovore v Kongrese. „Za rovnaký čas približne 650 amerických miliardárov zvýšilo svoj majetok o viac ako bilión dolárov. Dohromady teraz vlastnia viac ako štyri bilióny dolárov,“ dodal.

Biden má pravdu. Podľa výpočtu Forbesu celková hodnota imania amerických miliardárov na konci apríla tvorila dokonca 4,6 bilióna dolárov. To je 35%-ný nárast oproti januáru 2020, kedy sa tesne pred vypuknutím pandémie celková hodnota ich majetku pohybovala okolo 3,4 biliónov. Jednoducho povedané, americkí miliardári počas pandémie zbohatli o 1,2 bilióna dolárov.

Napriek viac ako rok trvajúcim pandemickým obmedzeniam a rastu nezamestnanosti, letí finančný trh strmo nahor, čo vedie k zhodnocovaniu sporiacich, dôchodkových a ďalších investičných účtov po celej Amerike.

Jeden z najdôležitejších akciových indexov na svete S&P 500 narástol od januára 2020 o 29% a zo svojho chvíľkového prepadu v marci 2020 spôsobeného Covidom-19 sa veľmi rýchlo oklepal. Ďalší akciový index celosvetového významu – Dow Jones Industrial Average – zaznamenal počas pandemického obdobia rast o 19%.

graf indexu S&P 500, zdroj: GOOGLE

Americkí miliardári si však počas pandémie viedli ešte o poznanie lepšie. Mnoho z nich má svoj majetok uložený vo vlastných spoločnostiach, prípadne v investičných portfóliách zložených zo zaisťovacích fondov alebo podielov v súkromných firmách, čo sú možnosti, ktoré bežný americký smrteľník k dispozícii nemá.

Výsledkom je, že traja zo štyroch miliardárov z celkového počtu 722 sú rovnako bohatí alebo bohatší, než boli na začiatku roka 2020. Niektorí zbohatli o jednotky miliárd, iní však aj o stovky miliárd dolárov.

Viac ako polovicu celkového rastu má navyše na svedomí “len” dvadsať mien, na čele s Elonom Muskom. Zakladateľ Tesly a SpaceX má za sebou úžasný rok. Hodnota jeho majetku vyletela o ťažko uveriteľných 540%, z pôvodných 27 miliárd dolárov v januári 2020 na súčasných 170 miliárd.

Môže za to prevažne 700%-né zhodnotenie akcií Tesly, ktorých cenu všeobecné nadšenie pre elektroautá katapultovalo do závratných výšin. Začiatkom roku 2021 Musk dokonca strávil krátky čas na čele rebríčka najbohatších ľudí planéty a v súčasnej dobe sa nachádza na treťom mieste.

Na čele Muska vystriedal Jeff Bezos, ďalší veľký výherca pandemickej doby. Hodnota akcií Amazonu za uplynulých pätnásť mesiacov vzrástla o 87%, čo sa dá pripísať najmä presunu nakupovania do online priestoru. Bezosov majetok sa tým od roku 2020 zvýšil o 86 miliárd dolárov. Podľa odhadu Forbesu je Jeff Bezos prvým človekom v histórii, ktorý kedy vlastnil imanie v hodnote presahujúcej 200 miliárd dolárov.

Medzi ďalšími miliardármi, ktorí za sebou majú úspešné pandemické obdobia, sú napríklad spoluzakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin, ktorí vlastnia majetok v hodnote 102 a 99 miliárd dolárov. Obe cifry sú o viac ako 40 miliárd dolárov vyššie ako pred vypuknutím pandémie.

Akciám technologických firiem sa počas pandémie viedlo obzvlášť dobre, a do prvej dvadsaťpäťky sa tak zmestilo ešte ďalších trinásť vizionárov a podnikateľov z technologickej oblasti.

Okrem toho, že sú vo väčšine prípadov miliardári o poznanie bohatší ako v predpandemickom čase, ich počet sa tiež značne zvýšil. Vo svetovom rebríčku miliardárov, ktorý každoročne vydáva Forbes, pribudlo rekordných 493 nových tvárí. Medzi marcom 2020 a marcom 2021 sa tak pomyselne každých sedemnásť hodín rebríček rozrástol o jedného ďalšieho miliardára.

Medzi novo prichádzajúcimi sú známe tváre ako napríklad Kim Kardashian West, filmár Tyler Perry alebo generálny riaditeľ CEO Tim Cook. Početné zastúpenie majú aj podnikatelia, ktorí svoje imanie získali v rámci SPAC mánie, napríklad zakladateľ spoločnosti Luminar Austin Russell či SPAC sponzori Chamath Palihapitiya a Bill Foley.

Ďalšiu významnú skupinu medzi miliardárskymi nováčikmi tvoria takzvaní kryptomiliardári, ktorým na výslnie dopomohla zvýšená popularita kryptomien. Medzi nich sa radia napríklad dvojčatá Tyler a Cameron Winklevossovi, zakladateľ FTX exchange Sam Bankman-Fried alebo investor zo Silicon Valley Tim Draper.

Potom sú tu tí, ktorí zvýšili svoje imanie v dôsledku zapojenia sa do boja proti chorobe Covid-19. Jedným z takých je napríklad August Troendle, ktorého Medplace pomáha farmaceutickým spoločnostiam s klinickými testami liekov proti koronavírusu.

Patrí sem aj Timothy Springer, Noubar Afeyan a Robert Langer – traja americkí podielnici v spoločnosti Moderna, ktorá je jedným z výrobcov vakcíny proti Covidu-19.

Nie všetci z miliardárskeho zoznamu však v pandemickom roku zbohatli. Napríklad majetok ropných gigantov Harolda Hamma či George Kaisera sa v uplynulom období skôr znižoval, keďže energetický priemysel sa v porovnaní s ostatnými zotavuje podstatne pomalšie.

Taktiež celá rada realitných magnátov hlási v uplynulých mesiacoch horšie časy. Trh s realitami pokrivkáva, a najmä dopyt po kancelárskych priestoroch v poslednom roku strmo klesal. To pocítil napríklad Jeff Sutton, Jerry Speyer alebo aj Donald Trump.

Forbes odhaduje, že bývalý prezident Spojených štátov prišiel v dôsledku pandémie o imanie v hodnote asi sedemsto miliónov dolárov. V súčasnosti je jeho majetok odhadovaný na 2,4 miliardy.

Keď už sme pri zmene na pozícii najmocnejšieho muža Spojených štátov, tá môže pre amerických miliardárov znamenať ťažkosti. Prezident Biden vo svojom príhovore navrhol zvýšenie sadzieb ultrabohatých. „Niekedy sa so svojimi priateľmi z Demokratickej strany nezhodneme,“ vyhlásil Biden vo svojom príhovore v Kongrese. „Myslím, že by ľudia mali mať možnosť stať sa miliardármi či milionármi. Ale mali by tiež byť ochotní za to zaplatiť spravodlivý podiel. „

Napriek tomu index S&P 500 v reakcii na prezidentov prejav vzrástol nasledujúci deň po príhovore o 0,68 percenta. A kolektívne imanie amerických miliardárov vzrástlo za rovnakú dobu o päť percent. To znamená, že sú o ďalších dvesto miliárd bohatší – za jeden jediný deň.

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár