Komentár

všetky články

Nedostatok dodávok

Zdá sa, že sa veci v globálnom dodávateľskom reťazci, ktorý bol pandémiou narušený pred viac ako rokom, zhoršujú, nie zlepšujú. To znamená, že celé spoločnosti a priemyselné odvetvia sa v dohľadnej budúcnosti budú musieť vysporiadať s viacerými extrémami, čo z podnikových investícií urobí vratké rozhodnutie, ktoré bude spájať pôvodný problém. Nestálosť a neistota tiež ničí dopyt, pretože ceny sú pre spotrebiteľov príliš vysoké. Tento jav, nazývaný „bullwhip effect“, by mohol v krátkodobom horizonte poškodiť ekonomiku a spôsobiť násilné výkyvy v rade tovaru.

Zvony bijú na poplach

V otvorenom liste Valnému zhromaždeniu OSN predstavitelia podnikov z Medzinárodnej námornej komory, IATA a ďalších prepravných skupín (ktoré predstavujú viac ako $ 20T z celosvetového obchodu) spustili poplach ohľadom rizík rozpadu dodávateľského reťazca. Sme svedkami bezprecedentných narušení a celosvetového meškania a nedostatku základných tovarov, vrátane elektroniky, potravín, pohonných hmôt a zdravotníckeho materiálu. Dopyt spotrebiteľov rastie a zdá sa, že oneskorenie sa pred Vianocami ešte zhorší a bude pokračovať aj do roku 2022. Naše požiadavky boli konzistentné a jasné: voľný pohyb pracovníkov v doprave, aby vlády používali protokoly, ktoré boli schválené medzinárodnými orgánmi pre každé odvetvie, a uprednostňovali pracovníkov v doprave na očkovanie … než sa globálne dopravné systémy zrútia. Niektoré efekty sa prejavili už tento týždeň, keď tri ďalšie britské energetické spoločnosti krachujú kvôli vysokým cenám zemného plynu. Čína tiež zvažuje zvýšenie cien elektriny pre továrne, pretože nedostatok energie spôsobil nepokoje na komoditných trhoch a prinútil výrobcu kremíka dramaticky obmedziť výrobu. V USA ministerstvo obchodu odložilo rozhodnutie o solárnych tarifách s tým, ako porastie cena panelov, zatiaľ čo Dollar Tree (NASDAQ:DLTR) uviedol, že zavedie viac položiek nad $ 1 na vyrovnanie zvýšených nákladov.

päťdňový graf S&P 500, zdroj: GOOGLE

Spravme niečo

Vyššie ceny tentoraz postavili centrálne banky pred veľkú dilemu. Proti inflácii sa tradične bojuje zvyšovaním úrokových sadzieb, ale to v súčasnej dobe nemusí byť efektívne vzhľadom na problémy s dodávateľským reťazcom, ktoré sa odohrávajú po celom svete a vo fáze hospodárskeho oživenia. Na druhej strane, ak by bola ponechaná jednoduchá menová politika, mohli by byť cenové tlaky znásobené a viesť k zníženiu kúpnej sily alebo k prehriatiu ekonomiky.

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár