Koronavírus stresuje burzy. Investičná panika očami expertov – druhá časť

Akcie Americké akcie Ekonomika Európske akcie všetky články Zaujímavosti

Ako sa na aktuálne dianie na akciových trhoch pozerajú ľudia zo sveta peňazí? Je podľa nich dôvod na paniku? V čom sa situácia líši oproti roku 2008? A čo bude pre ďalší vývoj kľúčové?

Martin Mašát

portfólio manažér Partners investičnej spoločnosti

Šírenie koronavírusu je klasická čierna labuť. Udalosť, ktorú nikto nečakal a o to viac všetkých prekvapila. Nejde ani tak o smrteľné následky vírusu, ale o jednoduchosť jeho šírenia a neexistenciu vakcíny. Nikto nevie, ako veľmi môže vírus ovplyvniť život ľudí a na ako dlho. V skutočnosti je zatiaľ menej nebezpečný ako normálna chrípka. Problém je ale v neznámom, s ktorým musia vlády bojovať (aby eliminovali, akokoľvek málo pravdepodobné hromadné ohrozenie životov), ​​aj keď to stojí obrovské zdroje a náklady vrátane izolácie celých regiónov a narušenie obchodu. Kam sa hrabe Trump a jeho clá, tu stačí zakašľanie a milióny ľudí sa môžu ocitnúť v karanténe. Panika, respektíve výpredaj akcií, je len logickým dôsledkom neohodnotiteľného rizika a enormných nákladov, ktoré nákaza nesie. Budúci vývoj možno len ťažko odhadovať. Virus môže pokojne sám od seba zaniknúť či prestať byť nebezpečný, rovnako ako sa ďalej šíriť. Všetky minulé prognózy analytikov sa touto situáciou stali obyčajným papierom na podpaľovanie a nikto ani vzdialene nemôže odhadnúť budúci vývoj.

Jan Traxler

investičný poradca a konateľ Fineza Investment Management

Podľa mňa síce dôvod na paniku nie je, ale panika nastala, to berme ako fakt. A dosť možno je to len začiatok. Prehnané obavy z vírusu a prijímané opatrenia vedú v niektorých prípadoch aj k dočasnému zatváraniu fabrík, pozastavenie dodávok. Potvrdí to každý dovozca z Číny. Štatistiky z Číny poukazujú na ešte väčší prepad výroby ako v rokoch 2008-2009. A s rozšírením vírusu čakajú podobné problémy aj Európu a USA. To samozrejme dočasne ovplyvní ekonomický rast a hospodárske výsledky firiem. Ale ako veľa, to sa zatiaľ môžeme len dohadovať. Preto tá šialená volatilita na trhoch. Ale nejedná sa o koniec sveta, ekonomika sa z toho zase rýchlo spamätá. Ľudí neprídu o prácu a strechu nad hlavou. A tiež finančné trhy sa z toho rýchlo spamätajú. Ak sa prepady na akciových trhoch prehĺbia, bude to výborná príležitosť k nákupom. Zatiaľ by som sa ale neukvapoval. Stále visí vo vzduchu riziko, že sa vírus masovo rozšíri aj v USA, a to ešte len začne poriadna panika.

Michal Semotan

portfólio manažér investičnej spoločnosti J&T

Pokles akciových trhov bol minulý týždeň naozaj veľmi silný a mal formu paniky. Tá pramenila z toho, že investori netušia, a ani nikto iný, ako veľmi sa nový vírus bude šíriť ďalej a aké bude mať reálne dopady na ekonomiku. Akciové trhy tak klasicky „predbiehajú“ vývoj v realite, ktorá tak zlá vôbec byť nemusí.

Navyše americké trhy boli naozaj veľmi vysoko a korekcia bola na mieste – aj keď tak hlboký prepad by som si dokázal odpustiť … Celkovo sa však nachádzame v priaznivejšiej situácii ako v roku 2008 (sila výpredajov tento rok pripomenula), firmy na trhu profitujú z nízkych úrokových sadzieb , a tak to bude aj naďalej. Navyše centrálne banky sú teraz ďaleko viac aktívne ako predtým, a finančné trhy podporia, ak by opäť svet prepukol v paniku.

Očakávam stabilizáciu situácie v najbližších dňoch, výkyv trhov bol extrémny (dole aj hore v USA 2. marca 2020). Finančné trhy budú pozorne sledovať vývoj počtu chorých a šírenie prípadnej epidémie, ak sa vírus výraznejšie rozšíri do Európy aj USA, možno očakávať ďalší posun akciových trhov nadol, preto je potrebné si stále časť portfólia nechať v hotovosti. Ak sa podarí epidémii zabrániť vo výraznejšom šírení, výpadky prvého kvartálu v číslach jednotlivých firiem budú zabudnuté a pôjdeme zase hore. Naozaj je to teraz o sentimente trhu a strachu z toho, ako veľmi sa vírus ďalej rozšíri. Reálny dopad do ekonomík štátov i jednotlivých firiem teraz presne nedokážeme odhadnúť.

Zdroj: peníze.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár