Koronavírusový hit? Investovanie do piesní

Akcie Zaujímavosti

Základný princíp fondu Hipgnosis (LON:SONG) je jednoduchý. Skupuje práva (alebo aspoň ich časť) k známym piesňam a následne získava podiel z ich tantiém. Zarába teda na tom, že umelci piesne ďalej verejne hrajú alebo že sa hudba objavuje napríklad na Spotify a YouTube či v rádiu a televízii.

Vďaka akciám si pritom podiel na najväčších svetových hitoch môže kúpiť každý.

Koronavírus priniesol rast o 40%

Fond Hipgnosis rastie od začiatku svojho vstupu na burzu v roku 2018. Naozajstný boom ale zažil až v posledných mesiacoch. Vďaka koronavírusu.

dvojročný graf Hipgnosis Songs Fund, zdroj: GOOGLE

Práve táto kríza mu pomohla hneď z 3 dôvodov:

  • hudobníci musia rušiť živé vystúpenia, a preto sa boja o svoje zárobky aj o osud najnovších hitov – radšej teda práva k nim predávajú; Hipgnosis tak môže výhodne získať ďalšie piesne
  • vďaka klesajúcim výnosom dlhopisov a škrtaniu dividend vo veľa firmách sú práve investície do piesní pre radu ľudí zaujímavým a veľmi atraktívnym variantom; ako kvôli výške a dlhodobosti svojho zhodnotenia, tak kvôli lákavej možnosti mať podiel na hitoch od Eda Sheerana, Beyoncé alebo Rihanny
  • a konečne kvôli obmedzeniu pohybu trávia ľudia viac času pri obrazovkách počítačov a telefónov, často napríklad v spoločnosti Spotify, tým pádom stúpajú príjmy z práv k piesňam a teda aj atraktivita takejto investície

Získate hity Ala Greena, Bon Joviho a Rihanny

Fond Hipgnosis má vo svojej databáze práva alebo čiastočná práva k viac než 12 000 piesniam. Vrátane hitov ako:

  • Umbrella od Rihanny,
  • Shape of You od Eda Sheeran,
  • Let ‚Stay Together od Ala Greena,
  • Sweet Dreams (Are Made of This) od Eurythmics,
  • Single Ladies od Beyoncé
  • Livin ‚on a Prayer od Bon Joviho

Podľa informácií od zakladateľov fondu vlastní Hipgnosis práva k 8 z 25 najhranejších piesní na Spotify. Vrátane už spomínanej skladby Eda Sheerana – Shape of You, ktorá je vôbec najhranejšia.

Plánuje investovať ďalších 300 miliónov dolárov

Od vstupu na akciový trh v roku 2018 utratil fond Hipgnosis za práva k piesňam viac ako miliardu dolárov.

Zakladateľ fondu Merck Mercuriadis navyše nedávno vyhlásil, že vďaka stálym a spoľahlivým príjmom môže investícia do hudby súperiť aj s investovaním do zlata.

A čísla z posledných mesiacov ukazujú, že to platí aj o miere zhodnotenia.

Aj preto Hipgnosis s nákupom piesní zďaleka nekončí. Plánuje uvoľniť nové akcie v hodnote takmer 300 miliónov dolárov. Tieto peniaze chce využiť na nákup ďalších skladieb, ktoré posilní jeho postavenie na trhu.

Hipgnosis k tomu núti rastúca konkurencia. Podobne zameraný fond totiž nedávno spustila spoločnosť Warner Music v spolupráci s finančnou skupinou Providence Equity Partners.

Investovať môžete aj do marihuany

Nákup akcií, ktoré vám prinesú podiel na právach k známym hitom, nie je úplne typickým investovaním. Rozhodne ale nie je jedinou netradičnou investíciou, ktorú na akciovom trhu nájdete. Svoje peniaze môžete vložiť napríklad aj do marihuany.

Hoci je u nás jej voľný predaj nelegálny, v celosvetovom hľadisku na ňom môžete zarábať. A úplne v súlade so zákonom.

Na trhu totiž nájdete radu firiem, ktoré sa zaoberajú pestovaním marihuany, jej spracovaním a výrobou liečiv s obsahom THC.

Ich výhodou je fakt, že mnoho z nich zaznamenalo svoj vrchol už v roku 2018. Od tej doby ich hodnota znateľne klesla. Zároveň sa ale už veľa mesiacov sa drží na stabilných hodnotách.

Znamená to, že prvotný boom majú za sebou. A našli si svoju základnú cenovú hladinu.

Postupujúca legalizácia lekárskej marihuany pritom môže nahrať ich opätovnému rastu, pri ktorom môžu dosiahnuť aj na niekoľkonásobok súčasnej hodnoty.

Kúpite si aj podiel na husle z 18. storočia

Aj na konzervatívnejších investorov čakajú pomerne netradičné investície. Peniaze môžete vložiť napríklad do starých áut, hodiniek alebo do hudobných nástrojov.

Napríklad vo februári sa v médiách objavila správa o možnosti kúpiť si podiel na husliach Gennaro TESTORI z roku 1796. Hoci ich hodnota je viac ako sto tisíc dolárov, investovať ste mohli už od jedného dolára.

Každý človek tak mohol získať podiel na tomto exemplári. A využiť to, že cena podobných nástrojov roka na rok rastie.

Podobné príležitosti nájdete aj teraz. Znamená to, že aj na umeleckých dielach a historických predmetoch môžete zarábať, bez toho aby ste ich mali fyzicky doma. Získate tak spoľahlivú investíciu a zároveň vám odpadnú starosti s nutným zabezpečením.

Zdroj: banky.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár