Lúzri 2019, ktorí budú víťazmi 2020

Akcie Americké akcie Dividendy Služby Spotrebiteľský sektor Technológie Zdravotníctvo

Rok 2019 bol pre americké akcie vynikajúcim rokom. S&P 500 vzrástol o 27,3%. Spolu s ďalšími širšími trhovými indexmi obchoduje na historicky najvyšších hodnotách.

Nie je prekvapením, že väčšine akcií sa v roku 2019 darilo dobre. Iba 14% zložiek S&P 500 medziročne pokleslo. 

Existujú odvetvia, ktoré zaostávali. Bol to škaredý rok pre akcie energií a ešte horší pre akcie s kanabisom. Mnoho z pôvodných verejných ponúk v roku 2019 bolo sklamaním. A ďalšie akcie, či už v dôsledku vonkajších faktorov alebo zlého hospodárenia, v roku 2019 narazili.

Mnoho porazených v roku 2019 bude pravdepodobne pokračovať v boji v roku 2020. Investori urobili lepšie, keď stavili na rast, a nie na nádej na oživenie. Existujú však akcie, ktoré mali jednoducho zlý rok, ale podľa očakávaní by sa to malo otočiť. V roku 2019 všetkých týchto 10 akcií kleslo, ale majú nádej na jasnejší rok 2020.

ročný graf PFIZER, zdroj: GOOGLE

Pfizer (PFE)

Medziročný výnos: -10%

Prípad Pfizer (PFE:NYSE) je pomerne jednoduchý. Investori môžu vlastniť jednu z najväčších farmaceutických spoločností na svete s 13,5-krát odhadovaným ziskom do roku 2020. A v prostredí nízkej úrokovej miery, kde výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sú nižšie ako 2%, môžu títo investori po nedávno ohlásenom zvýšení o 5,6% dosiahnuť dividendový výnos 3,9%.

Príbeh akcie PFE je taký jednoduchý – tento príbeh býčej akcie sa v posledných rokoch tak dobre nezahral. Akcie PFE získali za posledných päť rokov iba 23%, čo je menej ako 55% nárastu S&P 500.

Rival Merck (MRK:NYSE) by mal mať rýchlejší rast svojich krátkodobých zárobkov, čím sa stáva v posledných rokoch oveľa lepšou voľbou. 

Od tejto chvíle však akcie spoločnosti Pfizer vyzerajú ako atraktívny výber, najmä pre investorov, ktorí hľadajú príjem a nejakú ochranu pred nepriaznivým vplyvom. Ocenenie spoločnosti Pfizer je asi také rozumné, ako sa len dá. Trh nedosiahol výkonnosť – vzhľadom na široké zisky na trhu to však nemusí byť prekvapením. Dôvodom pre PFE nie je nevyhnutne to, že sa náhle prudko narastie. Je to ale tak, že by malo priniesť solídne výnosy na silnom trhu a dobre sa držať, ak tento desaťročný býčí trh vykáže nejaké známky stresu.

ročný graf WALGREENS BOOTS ALLIANCE, zdroj: GOOGLE

Walgreens Boots Alliance (WBA)

Medziročná výkonnosť: -14%

Pfizer a Walgreens Boots Alliance (WBA:NASDAQ) sú v tomto roku dvomi z troch porazených z indexu Dow Jones. Prípady býkov sú trochu podobné. Investori môžu vlastniť kvalitný podnik za atraktívny násobok – WBA obchoduje za menej ako 10x odhadované zisky na akciu.

Riziká sú tiež podobné. Akcie spoločnosti Walgreens v skutočnosti klesli takmer o 40% oproti najvyšším hodnotám v roku 2015. Poklesy sa zastavili, keď sa špekulácie o prevzatí ochladili.

Kompresia marže by sa mala v určitom okamihu zmierniť za predpokladu, že tlaky na preplatenie sú mierne a vývoj generických liekov sa znova zvyšuje. A Walgreens má pravdepodobne niektoré páky, ktoré sa majú zatiahnuť, pokiaľ ide o racionalizáciu obchodu alebo zníženie nákladov.

DuPont (DD) a International Flavors & Fragrances (IFF)

Medziročná výkonnosť: -16% (DD), -9% (IFF)

Rozdelenie DowDuPont na DuPont (DD:NYSE), Dow (DOW:NYSE) a Corteva (CTVA:NYSE) nefungovalo tak dobre, ako dúfali investori. Investori, ktorí vlastnili DowDuPont na začiatku roka, sú vlastne viac-menej stratoví – akcie DOW sú vyššie o 9%, ale CTVA klesla o 4% a DD klesla o 16%.

Akcie DD však priniesli dobré správy, keď sa rozhodli spojiť svoju výživovú jednotku s International Flavors & Fragrances (IFF:NYSE). DuPont dostane hotovostnú platbu vo výške 7,3 miliárd dolárov a jej akcionári budú vlastniť o niečo viac ako polovicu novej spoločnosti.

ročný graf International Flavors & Fragrances, zdroj GOOGLE

Pri 15-násobnom forwardovom výnose sa akcie DuPont oceňujú primerane. Dohoda s IFF vyzerá sľubne a v roku 2020 by sa mali začať objavovať výhody plánu zlúčenia s IFF / oddelenia od spoločnosti Dow-DuPont.

Akcie klesli o 10,4% pri oznámení o fúzii, ale vrátili sa späť. Kombinovaná spoločnosť bude vo svojom odbore gigantom. Synergie by mali v budúcnosti pomáhať pri dosahovaní ziskov. Ak dohoda vyjde, akcie by mohli mať obrovský úspech.

ročný graf Spirit Airlines, zdroj: GOOGLE

Spirit Airlines (SAVE)

Medziročná výkonnosť: -29%

Očakáva sa, že akciám leteckých spoločností ako Spirit Airlines (SAVE:NYSE) sa bude v roku 2020 dobre dariť. Ekonomika je solídna a demografia zvýhodňuje priemysel, pretože mladší zákazníci uprednostňujú zážitky – ako je cestovanie pred materiálnymi majetkami.

V tejto súvislosti existujú prípady býkov pre všetky hlavné letecké spoločnosti v USA. Tu je však lepšie akcie odložiť možno na trochu neskôr, čiastočne preto, že rok 2019 bol zďaleka najhorší v tomto odvetví a stratil (medziročne) takmer 30% svojej hodnoty. 

Prevádzkový výkon bol oneskorený a musí sa zlepšiť. Ale Spirit má priestor na rozšírenie trasy, veľkú objednávku nových lietadiel od Airbusu (SEADSY:OTCMKT) a priestor na zníženie nákladov a zvýšenie výnosov.

Riziká sú tu pravdepodobne vyššie v porovnaní so zavedenými dopravcami, ako sú Southwest Airlines (LUV:NYSE) alebo Delta Air Lines (DAL:NYSE). Odmeny sú však tiež vyššie – a ak bude tento sektor pripravený na zotavenie, má zmysel zvoliť si meno, ktoré má najväčší potenciál. SAVE ním vyzerá byť.

ročný graf Chewy, zdroj: GOOGLE

Chewy (CHWY)

Medziročná výkonnosť: -16%

Tohtoročná šarža IPO nedosiahla mimoriadne dobrú výkonnosť a Chewy (CHWY:NYSE) nie je výnimkou. Na rozdiel od spoločností Uber (UBER:NYSE) a Lyft (LYFT:NASDAQ), akcie CHWY obchodujú nad cenou IPO – 22 dolárov. Akcie však stále klesajú o 16%.

Poklesy sa nezdajú byť prekvapujúce, keď sa pozrieme na kurz. Chewy zostane tento rok nerentabilný aj na základe upraveného EBITDA. Konkurencia je intenzívna, s gigantmi ako Walmart (WMT:NYSE) a Amazon (AMZN:NASDAQ) – očividnými súpermi v elektronickom obchode. Dokonca aj spoločnosť PetSmart, ktorá v roku 2017 získala spoločnosť Chewy za 3,4 miliardy dolárov, si teraz buduje vlastný podnik priamo zameraný na spotrebiteľa.

Chewy má neuveriteľne lojálnu zákaznícku základňu. Viac ako 70% svojich príjmov pochádzajúcich z produktov autoshipu a po získaní zákazníkov sa ich útraty zvyšujú bizarne konzistentným spôsobom.

Začiatok farmaceutického podnikania by malo prispieť k ďalšiemu rastu a výnosom. Podiel na trhu zostáva pomerne malý a náklady na marketing budú klesať s rastúcou zákazníckou základňou a zvyšovaním duševného vlastníctva spoločnosti. Táto kombinácia prinesie pekne vyššie marže a voľný cash flow.

Očakáva sa, že rally bude pokračovať aj v roku 2020.

ročný graf Fastl, zdroj: GOOGLE

Fastly (FSLY)

Medziročná výkonnosť: -20%

Fastly (FSLY:NYSE) je ďalšou zo „zakliatych IPO“ v roku 2019. Rovnako ako CHWY, akcie sú vyššie ako cena IPO (v prípade Fastly 16 dolárov). Akcie však od prvého dňa klesli o 20%. Investor, ktorý kúpil akcie na otvorenom trhu v prvý deň obchodovania, by stále mal stratu 12%.

Ale aj tu je zaujímavý príbeh, ktorý sa zameriava na rok 2020. Rýchla platforma „edge cloud“ by mala ťažiť z rozmachu streamovacích služieb od spoločností Disney (DIS:NYSE), AT&T (T:NYSE) a Comcast (CMCSA:NASDAQ). Zvýšený videoobsah všetkého druhu by mal zvýšiť dopyt po možnostiach s nízkou latenciou spoločnosti Fastly a prípadne by mal umožniť, aby prevzal podiel na trhu od spoločností Akamai Technologies (AKAM:NASDAQ) a Limelight Networks (LLNW:NASDAQ).

Existujú však aj riziká. Akcie spoločnosti FSLY sa obchodujú na budúci rok 7-násobne. Ziskovosť je voľná. Konkurencia bude intenzívna a ceny v priemysle sa časom spravidla znižujú, čo predstavuje riziko pre dlhodobé marže. Napriek tomu je to IPO, ktoré investori a analytici netrpezlivo očakávali. Zdá sa prinajmenšom možné, že v roku 2020 sa optimizmus vráti.

ročný graf TheRealReal, zdroj: GOOGLE

TheRealReal (REAL)

Medziročná výkonnosť: -37%

TheRealReal (REAL:NASDAQ) v skutočnosti klesol pod cenu IPO – na 20 dolárov. Secondhandový maloobchod s luxusným tovarom zverejnil v auguste slabú správu za druhý štvrťrok a odvtedy sa akcie celkovo nezlepšili.

Akcie REAL však dokázali ťažiť z minimálnych cien v danom mesiaci a to je priestor na náskok. Ocenenie prišlo, aj keď akcie REAL nie sú lacné (alebo ziskové). Adresovateľný trh je obrovský: podľa prospektu spoločnosti to môže byť až 200 miliárd dolárov. To naznačuje, že v súčasnosti má impozantný rast pred sebou dlhú cestu. 

Je určite možné, že ocenenie príde neskôr. Problémom je však konkurencia, pretože TheRealReal bojuje proti spoločnostiam Farftech (FTCH:NYSE) a stále súkromného Poshmark. Obavou je model, ktorý je náročný na pracovnú silu, v porovnaní s podobnými záležitosťami, aké majú iné platformy, ako je Etsy (ETSY:NASDAQ). Napriek tomu, ako jeden z mnohých IPO 2019, ktorý predáva pod svoju pôvodnú cenu, sa na REAL oplatí pozrieť, najmä pre rastúcich investorov.

ročný graf Aphria, zdroj: GOOGLE

Aphria (APHA)

Medziročná výkonnosť: -14%

Sektor sa v posledných týždňoch stabilizoval, obavy z „padajúceho noža“ však pretrvávajú. Investori budú pozorne sledovať skoré výsledky z produktov „Cannabis 2.0“ a ak dôjde k akémukoľvek sklamaniu, môže dôjsť k obnoveniu intenzívneho predaja akcií.

Spoločnosť dosiahla upravenú ziskovosť EBITDA. Zameriava sa užšie ako Canopy Growth (CGC:NYSE) a chýba jej obava zo súvahy Aurora Cannabis (ACB:NYSE) alebo Hexo (HEXO:NYSE). Medzinárodné trhy môžu a mali by v určitom okamihu viesť k rastu.

Pre akcie APHA môže byť opäť príliš skoro a slabosť sektora v posledných mesiacoch udržala akcie na stagnácii napriek silným výsledkom v posledných dvoch štvrťrokoch. Prinajmenšom sa však očakáva, že akcie Aphria prekonajú svojich kolegov z kanabisu – a potenciálne budú dobrým víťazom, ak sa odvetvie skutočne stabilizuje.

ročný graf PlayAGS, zdroj: GOOGLE

PlayAGS (AGS)

Medziročná výkonnosť: -48%

Z obchodného hľadiska mal výrobca hracích automatov PlayAGS (AGS:NYSE) v roku 2019 iba jeden zlý deň. Problém je v tom, že to bol absolútne hrozný deň – akcie AGS poklesli o 52% po ohlásení ziskov z druhého štvrťroka v auguste. To je jeden z najhorších jednodňových poklesov všetkých akcií v tomto roku.

Spoločnosti AGS sa v skutočnosti podarilo získať späť niektoré straty. Dá sa očakávať, že táto rally bude pokračovať aj v roku 2020. Aj po rally z posledných niekoľkých mesiacov vyzerajú akcie AGS stále lacnejšie v porovnaní s kolegami ako Everi Holdings (EVRI:NASDAQ). Rozširovanie hier triedy II a zameranie sa na ponuky triedy III pre komerčných zákazníkov by malo viesť k rastu. Voľný hotovostný tok zostáva sólidne pozitívny, aj keď je tento rok sklamaním.

S pomocou hospodárstva a herného priemyslu v roku 2020 by spoločnosť AGS mala byť schopná získať späť viac z toho, čo stratila v auguste.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár