McDonald’s je dobrý nákup, aj keď mieri na 250 dolárov

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

Nikdy nepodceňujte dobrú dividendu. Z tohto dôvodu nikdy nepodceňujte kvalitnú spoločnosť, značku a jej akcie. McDonald’s (NYSE:MCD) spĺňa všetky tieto kritériá. Preto nie je prekvapením, že akcie spoločnosti McDonald’s dosahujú nové maximá všetkých čias.

Ešte lepšie však je, že témy týkajúce sa vlastníctva akcií nezávisia od týchto nových výšok.

McDonald’s nie je rýchlorastúci výrobca čipov alebo robustná softvérová spoločnosť. Ale je to spoľahlivý podnik, ktorý už desaťročia chrlí hamburgery, hranolky a zisky. Toto je jedna z najlepších akcií.

Pandémia a McDonald’s 

Samozrejme, počas vypuknutia nového koronavírusu bol rovnako ako väčšina podnikov negatívne ovplyvnený aj McDonald’s. Svet však za posledné storočie nezažil skutočnú pandémiu. Nikto nevedel, čo má robiť alebo ako sa zachovať.

Výsledkom bolo zatvorenie mnohých miest, štátov a krajín. Niektoré odstávky trvali týždne, ostatné mesiace. Či tak alebo onak, pre akcie McDonald’s to nebolo pozitívum tak, ako to bolo pre niektorých (najmä v oblasti technológií).

Zákazníci, ktorí sa stravujú v reštaurácii, neboli na mnohých miestach vítaní a veľa spotrebiteľov bolo zavretých doma. V tejto realite nie je prekvapením, že tržby utrpeli. Ale pretože McDonald’s je spoľahlivý zdroj potravín (bez ohľadu na názory niektorých investorov na jeho kvalitu potravín) a kvôli možnosti jeho zavedenia zostal obchod stabilný.

Očakávania konsenzu volajú po poklese tržieb o 9,4% a dosiahnutí výnosov o 25% v tomto roku. Vzhľadom na zvýšené náklady a prerušenie dodávateľského reťazca nie je prekvapením, že zisky zaznamenali väčší zásah ako výnosy. Je však pôsobivé, že sa predpokladá pokles predaja v tomto roku o menej ako 10% vzhľadom na obrovské výzvy, ktorým musí spoločnosť McDonald’s čeliť.

Keď už sme pri tom, treba spomenúť odraz. Očakávania konsenzu do roku 2021 hovoria o 14%-nom raste výnosov a 39,6%-nom raste ziskov. Ak budú dosiahnuté, obidve čísla prekonajú výsledok roku 2019, čím vymažú pandemický rok.

Závislosť na dividendách

Mnoho investorov vie, že akcie spoločnosti McDonald’s sú dividendy – a to oprávnene.

Všetci majú radi akcie, ktoré dokážu vyplatiť dôveryhodnú dividendu. Veľmi sa im páčia akcie, ktoré môžu túto dividendu zvýšiť. A milujú akcie, ktoré to dokážu desaťročia v kuse.

Keď spoločnosť McDonald’s zvýšila svoju dividendu v októbri 2020, zaznamenala 44. rok zvýšenia v rade. Popremýšľajte o tom. Napriek zúriacej inflácii v 80. rokoch, technologickému bankrotu v roku 2000, veľkej recesii v roku 2008 a všetkému medzi tým, jednou konštantou bolo zvýšenie dividend McDonald’s.

Odkedy spoločnosť začala vyplácať dividendy v roku 1976, každý rok zvyšovala výplaty. Ďalej zvážte nedávne zvýšenia. V minulom roku spoločnosť zvýšila dividendu asi o 8%. Nasleduje nárast o 14,9%, 7,4% a 5,6%.

Akcie spoločnosti McDonald’s tiež zvyšujú výnos 2,2%. Aj keď to v žiadnom prípade nie je najvyššia výplata na trhu, je to takmer trojnásobok súčasného výnosu 10-ročného dlhopisu štátnej pokladnice. Trojnásobok 10-ročného výnosu plus rastúca výplata každý rok? To znie dobre.

päťročný graf Mc Donald’s, zdroj: GOOGLE

Záver o MCD

Keď sa pozrieme na akcie McDonald’s, vidíme niekoľko vecí. Najprv vidíme, že aj napriek globálnej pandémie môže spoločnosť stále rásť. To znamená, že McDonald’s má dopyt v dobrých aj zlých časoch. Mnoho spoločností – od maloobchodu až po automobilky – to nemôže povedať.

Po druhé, vidíme spoločnosť, ktorá nám vypláca slušný výnos a neustále nám zvyšuje prostriedky. Milujeme zvýšenia výplat.

Po tretie, vidíme akciu, ktorá sa obchoduje s primeranými 27-násobnými príjmami v budúcom roku. Niekto si povie, že je to drahé, ale inému nevadí 27-násobné zaplatenie za spoločnosť, ktorá má v budúcom roku predpovedať rast výnosov o 40% (aj keď v tomto roku pokles) a za kvalitné výplaty.

Jedinou výhradou je cena. Aj keď je nákup a držba skvelým spôsobom, ako budovať bohatstvo, nákupy v teréne sú ešte lepšie. Ak akcie McDonald’s môžu naďalej ísť vyššie, 250 dolárov pripadá do úvahy. Túto akciu si môžeme kúpiť pri jej najbližšom poklese.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár